Switch to mobile version. Į viršų

Namai - 2014 12 09
Būsto paskola | Būsto kreditas

Svarbūs gyvenimo sprendimai: renkuosi ir perku būstą

Svarbūs gyvenimo sprendimai: renkuosi ir perku būstą

„Mano namai – mano tvirtovė“ – jau kiek pabodęs, bet puikiai lietuvius apibūdinantis posakis.  Europos Sąjungos statistikos tarnybos (Eurostato) duomenimis, lietuviai, palyginti su gyventojais iš kitų Europos Sąjungos šalių, kur kas dažniau gyvena savame, o ne nuomojame būste. Dažnai ši tvirtovė yra pirkinys visam gyvenimui – taip teigia net trečdalis mūsų apklaustų klientų, būstą pirkusių paskolos lėšomis. Jeigu ir jūs svarstote, ar nevertėtų įsigyti tokio pirkinio, patariame,  į ką svarbu atkreipti dėmesį renkantis būsimus namus ir kaip tam pasiruošti.

Finansinis pasirengimas

Nereikia būti ekonomistu, kad galėtumėte priimti teisingą sprendimą dėl būsto įsigijimo. Tačiau savo ar šeimos finansus išmanyti ir juos valdyti būtina. Planuodami pirkti nuosavus namus paskolos lėšomis nepamirškite šių dalykų:

Parepetuokite. Turėdami būsto paskolą, kas mėnesį turėsite mokėti įmokas. Kad žinotumėte, kaip pasikeis jūsų kasdieniai finansai turint tokių įsipareigojimų, paeksperimentuokite ir prieš imdami paskolą nors pusę metų pamėginkite atidėti galimos paskolos įmokos sumą ir jos neišleisti.

Nepamirškite papildomų išlaidų. Perkant būstą atsiranda įvairių išlaidų. Ir nors jos atskirai gali pasirodyti nedidelės, tačiau vėliau, sudėjus į vieną eilutę, gali virsti tikru galvos skausmu. Nepamirškite, kad perkant būstą ir tvarkant reikiamą dokumentaciją reikės sumokėti banko, notaro, hipotekos, Registrų centro, turto draudimo mokesčius. Taip pat iš anksto numatykite, kokiomis lėšomis įrengsite ar remontuosite įsigytus namus. Plačiau apie tai - „Infobanko“ straipsnyje „Kodėl perkant būstą reikia notaro?“.


Norite pasitarti? 
Registruokitės į konsultaciją


Pasiruoškite nenumatytiems atvejams. Šiuo metu būsto paskolą gyventojai ima vidutiniškai 22 metams.  Žinoma, neįmanoma numatyti, kaip viskas klostysis du dešimtmečius, tačiau įvertinti, kaip gali keistis jūsų gyvenimas bent artimiausius kelerius metus – svarbu. Apsvarstykite, ar paskola nebus per didelis įsipareigojimas, jeigu jūsų pajamos gerokai sumažėtų, ar turite sukaupę finansinę atsargą kasdienėms išlaidoms ištikus nenumatytiems gyvenimo atvejams, pavyzdžiui, susirgus ir pan.

Apie ką pagalvoti renkantis nekilnojamąjį turtą

Mūsų apklausoje dalyvavę klientai teigia, kad renkantis būstą jiems svarbiausi buvo trys dalykai: statybų kokybė, teisiniai statybų aspektai ir aplink esanti infrastruktūra. Ir nors ne visi turime statybų ar inžinerijos žinių, norime priminti kelis svarbius momentus, ypač perkant naujos statybos būstą, padėsiančius pasirinkti teisingai.

Teisinis nekilnojamojo turto statusas. Pasitaiko atvejų, kai žmonės nusiperka butus komercinės paskirties patalpose. Pavyzdžiui, nesėkmingai pasibaigusiose viešbučio patalpose įmonė įrengia butus ir juos parduoda. Kad nesusidurtumėte su tokia situacija, kuri gali pridaryti nemažų rūpesčių, visada susipažinkite su oficialiais statybų dokumentais, gautais leidimais, numatytų komercinių ir gyvenamųjų patalpų planais.

Garantinė priežiūra. Prieš pirkdami būstą pasitikslinkite, iš ko perkate turtą – statytojo ar nekilnojamojo turto agentūros. Tada atidžiai išsiklausinėkite, kokios garantinės priežiūros ir kiek laiko galite tikėtis įsikėlę į nuosavus namus. Nepamirškite pasidomėti ir tuo, už kokias papildomas paslaugas turėsite mokėti – galbūt namo gyventojams bus taikomas mokestis už bendrų patalpų priežiūra, aplinkos stebėjimo ir saugos tarnybų paslaugas ir pan.

Išliekamoji vertė. Nors 7 iš 10 būstą paskolos lėšomis pirkusių mūsų klientų teigia jame ketinantys gyventi ilgą laiką, verta pagalvoti ir apie tai, kaip prireikus lengvai pavyks būstą išnuomoti arba parduoti. Galimybė su šeima išvykti dirbti į užsienį, didesnio ar mažesnio būsto poreikis, persikėlimas į kitą Lietuvos miestą – tokių situacijų gali pasitaikyti kiekvienam. Todėl renkantis būstą reikėtų įvertinti ir tai, kokio pajamingumo galite tikėtis nusprendę išsikraustyti. Tai lemia daugelis veiksnių – ne tik tuo metu vyraujanti pasiūla ar paklausa, bet ir rajono perspektyvos ir plėtra, atstumas iki miesto centro, infrastruktūros kokybė (susisiekimo viešuoju transportu galimybės, ugdymo įstaigų išdėstymas ir pan.).


 • Namai - 2016 09 20

   Eksperto patarimai, į ką atkreipti dėmesį renkantis būstą

  Eksperto patarimai, į ką atkreipti dėmesį renkantis būstą

  Planuojate įsigyti nuosavą būstą? Išsirinkti tą vienintelį, kurį galėsite pavadinti tikrais namais, gali būti sunku. Ypač kai norisi, kad brangus ir reikšmingas pirkinys džiugintų ne tik trumpą laiką. Jei norite išsirinkti ir įsigyti vertingą būstą, nekilnojamojo turto bendrovės „Eika“ plėtros direktorius Martynas Žibūda siūlo atkreipti dėmesį į šiuos septynis svarbius aspektus.

  Daugiau

 • Namai - 2016 09 12

  Kodėl perkant būstą reikia notaro?

  Kodėl perkant būstą reikia notaro?

  Su pardavėju sukirtę rankomis dėl perkamo būsto ir su banku susitarę dėl paskolos, galite planuoti susitikimą su notaru. Prieš tai, kol galėsite save vadinti tikruoju naujo būsto savininku, jūs pas notarą turėsite apsilankyti kelis kartus.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2016 08 23

  Kaip skolintis, kai jau turite būsto kreditą?

  Kaip skolintis, kai jau turite būsto kreditą?

  Kas dešimtas gyventojas, šiemet gavęs vartojimo kreditą, jau prieš tai buvo paėmęs ir būsto kreditą, rodo SEB banko duomenys. Trečdalis vartojimo kreditų, suteiktų tiems, kas jau turi būsto kreditą, didesni negu 5 tūkst. eurų. Suprantama, kad nuosavame naujame ar atnaujintame būste prireikia naujų didelių ir brangių daiktų – santechnikos įrangos, virtuvės technikos, baldų, šviestuvų, kilimų, užuolaidų... Kai turint būsto paskolą prireikia dar pasiskolinti, galima imti naują vartojimo kreditą arba padidinti jau turimą būsto kreditą. Kada ir ką naudingiau  pasirinkti?

  Daugiau

 


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

Į ką atkreipti dėmesį planuojant įsigyti būstą?

Įsigydami naujus namus jauskitės tvirtai

Patarsime Jums rūpimais būsto paskolos klausimais. Daugiau apie būsto paskolą.

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.