Switch to mobile version. Į viršų

Pensija - 2020 03 20
pensija | Pensijų fondai

Ar įmanoma apsaugoti savo pensijai kaupiamas lėšas?

Ar įmanoma apsaugoti savo pensijai kaupiamas lėšas?

Padidėję svyravimai finansų rinkose gali lengvai sutrikdyti net ir patyrusius investuotojus, tačiau svarbu atsiminti – jūs kaupiate ir investuojate turėdami ilgalaikius tikslus. Tik išlikdami ramūs, nepasiduodami panikai ir laikydamiesi patikrintų investavimo principų, padedančių pasiekti ilgalaikius tikslus, sugebėsite sklandžiai jų siekti ir turėti naudos.

Ką turėčiau daryti, jei iki pensijos dar toli?

Svarbu nepanikuoti

 • Svarbiausia, ką visiems investuotojams reikia daryti šiuo neapibrėžtu laikotarpiu, yra nepanikuoti. Labai svarbu nusiteikti, kad jūsų investicijų vertė gali svyruoti.
 • Neįmanoma visiškai išvengti pensijų fondų turto nuvertėjimo trumpesniais laikotarpiais, todėl patartina tiesiog išlaukti, kol šis ekonomikos ciklo laikotarpis baigsis.
 • Venkite priimti sprendimus dėl investicijų vadovaudamiesi emocijomis.
 • Dabartinio sukaupto turto vertės sumažėjimo nereikėtų laikyti nuostoliu. Tai greičiau yra laikinas vertės sumažėjimas per visą kaupimo laiką.

Vadovaukitės ilgalaike strategija

 • Kaupdami pensijai jūs investuojate ilgam, o per ilgą kaupimo laiką rinkų svyravimai yra neišvengiami, tačiau laikini.
 • Pasiruoškite galimam rinkos kritimui, tačiau dėl padidėjusio svyravimo nepulkite keisti savo investicijų. Rinkos yra nepastovios, todėl per visą kaupimo laikotarpį kiekvienas susidursime su keliais didesniais nuosmukiais.
 • Visą dėmesį skirkite savo ilgalaikiams tikslams ir nereaguokite į trumpalaikius rinkos svyravimus. Rinka kaip įprastai atsigaus ir pradės augti. Tai tik laiko klausimas.
 • Svarbu, kad finansinė strategija atitiktų jūsų dabartinę padėtį, todėl peržiūrėti savo finansinius tikslus ir investicijas reikėtų nors kartą per metus.
 • Po pensijų reformos visiems II pensijų pakopos dalyviams gyvenimo ciklo pensijų fondai užtikrina tinkamiausią investavimo strategiją, kuri nustatoma pagal kaupiančiųjų  amžių. II pensijų pakopos dalyviai, kaupiantys savo amžiaus asmenims skirtame fonde, neturėtų jaudintis ir keisti savo fondo į mažiau rizikingą fondą, nes dabartinio fondo strategija geriausiai atitinka jų ilgalaikio pensijos kaupimo tikslus. 

Periodinis investavimas

 • Reguliarios investicijos sumažina jūsų investicijų kintamumą, nesvarbu, kaip kistų rinka. Daugiau vertybinių popierių nuperkama, kai jų kaina maža, mažiau, kai kaina didelė. Tai padeda sumažinti investicijų vertės svyravimus.
 • Periodinis investavimas – tai ne pinigų praradimas krentant rinkoms, o  galimybė įsigyti didesnį  vertybinių popierių skaičių mažesne kaina, kas reiškia didesnę grąžą vertybinių popierių kainų kilimo metu. Per ilgą laikotarpį didžiausią grąžą uždirbsite būtent iš tų investicijų, kurios perkamos neramiausiais laikais.

Ką turėčiau daryti, jei netrukus turiu išeiti į pensiją?

 • Jei kaupiate savo amžiaus klientams skirtame fonde, didžioji jūsų pensijai sukaupto turto dalis yra investuojama ne į įmonių akcijas, o į saugesnes obligacijas, todėl akcijų kainų kritimas joms turi mažiau įtakos.
 • Jei nėra būtinybės sukauptą turtą panaudoti nedelsiant, geriausia būtų pratęsti kaupimo trukmę ir luktelėti, kol rinkos grįš į buvusį lygį, arba apsvarstyti galimybę pasiimti tik dalį sumos.
 • Dalyvių, kurie suėjus pensiniam amžiui pasirenka gauti periodines išmokas iš savo pensijų fondo, sukauptas turtas išmokamas dalimis, o likusi dalis paliekama toliau investuoti. Todėl tikėtina, kad rinkų smukimas sumažins artimiausių mėnesių išmokas, tačiau vėlesnės, rinkoms atsistačius, vėl turėtų būti didesnės.
 • Kaupiantieji turi galimybę atidėti pensijų išmokų terminą ir palikti sukauptas lėšas toliau investuoti pensijų fonde bei laukti, kol padėtis rinkose bus palankesnė.

Ką daro fondų valdytojai, kad atkurtų mano sukauptų lėšų vertę?

 • Fondų valdytojai turi sukaupę nemažą turto valdymo patirtį ir yra susidūrę ne su viena krize finansų rinkose. Nuolat dirbame kartu su kolegomis iš Baltijos ir Skandinavijos šalių siekdami priimti mūsų klientams naudingus investicinius sprendimus, apsaugoti jūsų sukauptas lėšas ir padėti joms augti.
 • Koronavirusas paveikė rinkas ir investicijas visame pasaulyje. Fondų valdytojai stengiasi padidinti savo klientų gaunamą grąžą, tačiau finansų rinkų svyravimų įtakos pensijų fondų rezultatams išvengti neįmanoma.
 • Pensijų fondams pagal įstatymus taikomi įvairūs diversifikavimo reikalavimai, įpareigojantys fondų valdytojus laikytis fondo strategijos.

  Šiame straipsnyje pateikta informacija apie SEB teikiamas investavimo paslaugas, kuri negali būti interpretuojama kaip rekomendacija, nurodymas ar kvietimas pirkti arba parduoti konkrečias finansines priemones ir negali būti jokio vėliau sudaryto sandorio pagrindas ar dalis. Investicijų grąža yra susijusi su rizika, jų vertė gali mažėti arba didėti. Kai kuriais atvejais nuostoliai gali viršyti pradinės investicijos sumą. Jūs esate atsakingi už priimtus investavimo sprendimus, todėl, prieš juos priimdami, turėtumėte susipažinti su išsamia informacija, fondų, struktūrinių produktų ir kitų finansinių priemonių prospektais ir kita informacija, kurią galite rasti www.seb.lt.


 • Pensija - 2020 03 16

  Kokią įtaką COVID-19 daro mūsų pensijoms

  Kokią įtaką COVID-19 daro mūsų pensijoms

  Nors pernai pensijų fondų rezultatai buvo labai geri, tačiau, koronaviruso protrūkis rodo, kad rinkos gali ir kristi. Tokiu metu daugelis mūsų nerimaujame dėl savo investicijų, ypač – pensijų. Investuotojai ir kaupiantys pensijai neturėtų panikuoti, o rinkų nuosmukio metu laikytis ilgalaikio investavimo plano.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2020 03 16

  Ekonomikos skatinimo planas: greitai paruoštas ir ne kuklesnis negu mūsų kaimynių

  Ekonomikos skatinimo planas: greitai paruoštas ir ne kuklesnis negu mūsų kaimynių

  Vyriausybė patvirtino ekonomikos skatinimo planą, kuriuo siekiama sušvelninti būsimo ekonomikos smukimo padarinius Lietuvoje. Palyginus su kitose ES valstybėse numatomais ekonomikos skatinimo planais (o juos šiandien skelbia dauguma ES valstybių), Lietuvos valdžios veiksmai ir jų planuojama apimtis atitinka ar netgi viršija tai, ką daro kitos šalys. Tiesa, keičiantis ekonomikos padėčiai, šis ūkio skatinimo planas gali būti greitai pakoreguotas.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2020 03 09

  Ką Lietuvai žada koronaviruso sukelta audra pasaulio ekonomikoje?

  Ką Lietuvai žada koronaviruso sukelta audra pasaulio ekonomikoje?

  2019 metus Lietuvos ekonomika užbaigė aukšta nata – metinis BVP pokytis paskutinį ketvirtį siekė 3,8 proc. ir pagal tokį augimo tempą aplenkėme ir Latviją, ir Lenkiją. Tiesa, ir vėl likome estų užnugaryje. Praėjusiais metais Lietuvoje augo visi sektoriai, bet lūkesčius labiausiai viršijo apdirbamosios gamybos sektorius.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.