Switch to mobile version. Į viršų

Pensija - 2015 12 08
pensija | savarankiškas kaupimas pensijai

Kaip laisvai samdomi specialistai turėtų pasirūpinti oria senatve?

Kaip laisvai samdomi specialistai turėtų pasirūpinti oria senatve?

Laisvai samdomi specialistai ne tik mėgaujasi laisvu darbo grafiku, dienos nuotaiką atitinkančia darbo vieta, bet ir susiduria su klausimu, kaip užsitikrinti orią pensiją.

Atsideda juodai dienai

Renginių organizavimo ir įgarsinimo paslaugas pagal individualios verslo veiklos pažymą teikiantis Vytautas Laureckis teigia pirmiausia pasidomėjęs, kokias socialines garantijas suteikia ši veiklos forma. Žinoma, nemažą reikšmę turėjo ir galimybės kaupti pensijai.

„Naudojuosi galimybe, kurią suteikia mano pasirinkta veiklos forma ir dalyvauju II pakopos pensijos kaupime. Negana to, kartas nuo karto pasidomiu kitų fondų valdytojų pasiūlymais ir investicijų rezultatais. Be to, domiuosi ir III pakopos pensijų kaupimu“, – teigia laisvai samdomas specialistas.
Pusantrų metų pagal individualios veiklos pažymą dirbantis Vytautas neslepia, kad dalį uždirbamų pinigų atsideda ir juodai dienai. Tik kol kas nėra radęs būdo, kaip šiuos pinigus apsaugoti nuo infliacijos iki pensijos.

Galimybių gauti pensiją turi

Dirbantys pagal individualios veiklos pažymą privalomai draudžiami valstybiniu socialiniu draudimu ir įgyja teisę gauti pensiją, tokiomis sąlygomis, kokias numato Sodra. Pagal individualios verslo veiklos pažymą dirbantys specialistai, yra privalomai draudžiami visai valstybinio socialinio draudimo pensijai, todėl gali dalyvauti ir II pakopos pensijų kaupime.

Pagal verslo liudijimą dirbantys laisvai samdomi specialistai be išimčių įgyja teisę gauti senatvės ar invalidumo pensiją, tačiau pagal dabar Sodros numatomas sąlygas vargu, ar gali tikėtis didelės pensijos. Tiesa, šie specialistai negali kaupti pensijos II pakopos pensijų fonduose ir senatvėje gautų tik bazinę pensiją. Tokie specialistai gali dalyvauti tik savanoriškame III pakopos pensijos kaupime ar taupyti kitais būdais. 

Pataria kaupti savarankiškai

Asmeninių finansų ekspertai pagal individualios veiklos pažymą ar verslo liudijimą dirbantiems specialistams pataria būsima pensija rūpintis savarankiškai.

„Gyventojai pensijai ruošiasi ir papildomų pajamų šaltinius įsivaizduoja įvairiai. Vieni tikisi ilgai dirbti, kiti – kad jiems finansiškai padės vaikai. Treti mano, kad pajamų šaltiniu taps jų turimas gyvenamas būstas.  Dar kiti kaupia pensijai atskirą turtą – bando įsigyti kitą nekilnojamąjį turtą, kaupia finansinį turtą: investuoja į vertybinių popierių rinkas – įsigyja vertybinių popierių tiesiogiai ar investuodami į investicinius fondus, sudarydami III pakopos pensijų fondų, investicinio gyvybės draudimo sutartis, kaupia pinigus indėlių sąskaitose, įsigyja Vyriausybės vertybinių popierių“, – vardija SEB banko šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė.

Jos teigimu, kiekvienas iš šių būdų turi ir privalumų ir trūkumų:

 • Investicijos į NT. Galima tikėtis, kad vidutiniškai nekilnojamojo turto vertė rinkoje augs panašiu tempu kaip ir infliacija. Tačiau tai taikytina tikrai ne kiekvienam butui ar žemės sklypui. Be to, norint tokį turtą įsigyti reikalinga nemaža santaupų suma.
   
 • Investicijos į vertybinius popierius. Investuojant į vertybinius popierius, nebūtina turėti didelės pinigų sumos ir juos investuoti vienu metu, bet taip pat susiduriama su investicijų rinkos vertės svyravimo rizika: negalima numatyti ne tik pelno, bet ir garantuoti, kad konkrečiu momentu investicijos vertė bus ne mažesnė negu investuota suma. Tikėtina, kad akcijų pelningumas būna didesnis negu infliacija, tačiau tai nėra garantuota ir galioja toli gražu ne kiekvienos įmonės akcijoms. Investuojant į investicinius fondus, III pakopos pensijų fondus, sudarius investicinio gyvybės draudimo sutartis lėšos būtų investuojamos į įvairių įmonių, įvairių rūšių vertybinius popierius, investicijas prižiūrėtų profesionalai. Bet tokiu atveju dar reikia įvertinti investicijų valdymo mokesčius ir kitas išlaidas.
   
 • III pakopos pensija. Ilgalaikį savarankišką taupymą pensijai skatina valstybė, pagal galiojančiuose teisės aktuose nustatytą tvarką leisdama kaupiantiems pinigus III pakopos pensijų fonde ar sudarius investicinio gyvybės draudimo sutartis, susigrąžinti dalį sumokėto gyventojų pajamų mokesčio.
   
 • Indėliai. Ilgą laiką kaupdami ar laikydami lėšas indėlių sąskaitose, patiriame infliacijos riziką, tai yra, kad kylant bendram kainų ir pajamų lygiui, mūsų santaupų vertė (perkamoji galia) nedidės ar didės gerokai lėčiau. Tačiau jei pinigus ketiname pasiimti greitu metu, tokia pinigų laikymo forma yra tinkama.

„Ruošiantis pensijai ilgą laiką periodiškai kaupiant lėšas investiciniuose fonduose, III pakopos pensijų fonduose, pagal investicinio gyvybės draudimo sutartis ar indėlių sąskaitose svarbu įvertinti, ar galime naudotis pajamų mokesčio lengvata ir ar neketiname pinigų pasiimti anksčiau negu sulauksime pensinio amžiaus. Jei taip, tuomet tinka investicinis gyvybės draudimas ar III pakopos pensijų fondai. Jei ne ir jei esame pakankamai kompetetingi investuotojai, tuomet tinka investiciniai fondai. Na, o jei iki pensijos liko mažiau negu 5–7 metai, nieko neišmanome apie vertybinių popierių rinkas, vengiame bet kokios rinkos vertės svyravimo rizikos, tuomet kaupti lėšas indėlio sąskaitoje vis vien geriau negu jų nekaupti“, – pataria J. Varanauskienė.


 • Pensija - 2015 10 12

  Kodėl kaupti pensijai reiktų jau nuo pirmojo atlyginimo?

  Kodėl kaupti pensijai reiktų jau nuo pirmojo atlyginimo?

  Dažnas pavydžiai atsidūsta pamatę vokiečių senjorus, palengva vaikštinėjančius Nidos pamariu. Galimybė džiaugtis atsiradusiu laisvu laiku ir užsiimti mylimais hobiais ar išsiruošti atostogų į savo svajonių šalį daugeliui mūsų šalies pensininkų atrodo neįmanoma misija. Ori senatvė didele dalimi priklauso nuo gaunamos pensijos dydžio, tad ja reiktų pradėti rūpintis jau šiandien.

  Daugiau

 • Taupymas ir investavimas - 2015 11 19

  Pokyčiai pasaulyje atveria naujas galimybes: kurių sričių laukia pelninga ateitis?

  Pokyčiai pasaulyje atveria naujas galimybes: kurių sričių laukia pelninga ateitis?

  Neabejojama, kad pasaulio demografinės tendencijos turės didelę įtaką ekonomikai, o tai lems ir įvairių investicijų riziką bei pelningumą. Neseniai pasiekęs 7 milijardų žymą pasaulio žmonių skaičius ir toliau auga ir augs. Esant ribotiems bendriems ištekliams tai turės keletą labai svarbių pasekmių.

  Daugiau

 • Draudimas - 2015 11 06

  Švedų ekspertė: „Sėdimas darbas toks pats pavojingas kaip rūkymas“

  Švedų ekspertė: „Sėdimas darbas toks pats pavojingas kaip rūkymas“

  Biuras ir kompiuteris – štai kokioje aplinkoje didžiąją dienos dalį praleidžia dauguma šiuolaikinių žmonių. Kompiuteriui tapus pagrindiniu darbo ir pramogų įrankiu, dauguma prie jo prasėdime kone ištisą dieną. Mokslininkai ir sveikatos specialistai skambina pavojaus varpais – ilgas sėdėjimas ne ką mažiau pavojingas sveikatai nei rūkymas. „Sėdimas darbas – tai naujasis rūkymas“, – įspėja Švedijos Karolinskos instituto profesorė Mai-Lis Hellenius.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.