Switch to mobile version. Į viršų

Pensija - 2016 10 05
pensija | Sveikata

Kaip nugyventi šimtą metų ir tuo džiaugtis?

Kaip nugyventi šimtą metų ir tuo džiaugtis?

Ne vieną šimtą metų visos pasaulio tautos svajojo apie tai, kaip nugyventi kuo ilgesnį gyvenimą. Daugybė mitų ir legendų gaubia ilgaamžiškumo paslaptį, o žmonės nuolat išbando net ir drastiškas priemones, kurios, jų manymu, turėtų padėti nugyventi šimtą ar net daugiau metų. Tad kur slypi ilgaamžiškumo paslaptis, kaip ne tik gyventi šimtą metų, bet ir tuo džiaugtis? Galbūt išminties ir patarimų verta pasisemti iš vienos daugiausia šimtamečių turinčios tautos – japonų?

Ilgaamžiškumo paslaptys – Japonijoje

Japonija, kaip ir kitos Tolimųjų Rytų valstybės, savo kultūrą grindžia konfucianizmu (etinė ir filosofinė sistema – red. past.), kurios svarbiausios vertybės – teisingumas, elgesio tvirtumas, moralė, nustatyti santykiai tarp žmonių. Būtent pastaroji vertybė, kaip mano Vilniaus universiteto Orientalistikos centro specialistai, ir lemia ilgą gyvenimo trukmę.

Ilgai gyvensi tik be streso

Vakaruose esančių šalių gyventojams gali atrodyti, kad griežtai sustyguotos visuomenės normos varžo japonus, tačiau yra priešingai – aiškus hierarchiškumas, darbų ir einamų pareigų pasiskirstymas išlaisvina žmones nuo nereikalingo psichologinio streso. Todėl arši tarpusavio konkurencija, itin pasireiškianti vakarietiškoje darbo kultūroje, Japonijoje laikoma viena pagrindinių stresą keliančių savybių, kurios kenkia sveikatai ir mažina tikėtiną gyvenimo trukmę.

Išsivaduokite iš psichologinio spaudimo

„Paklusdami taisyklėms, mes jaučiamės laisvi“, – sako japonai. Šalyje įtvirtintas ir veikiantis hierarchinis mechanizmas sumažina psichologinį spaudimą verstis per galvą, dėl ko žmogus labiau vadovaujasi tuo, ką jam yra nulėmęs likimas. Ir taip elgiasi ne vienas asmuo, bet visa bendruomenė, visuomenė, o bendrystės jausmas, kaip jau yra įrodę mokslininkai, padeda gyventi sveikiau ir ilgiau.

Mažiau kalorijų – daugiau metų

Tyrimais nustatyta, kad ilgiau gyvena mažiau kalorijų suvartojantys žmonės. Be to, jų žemesnė kūno temperatūra, o ir insulino jų organizmas išskiria mažiau. Kitaip tariant, kuo mažiau kalorijų suvartojama, tuo lėtesnis metabolizmas, susidaro mažiau laisvųjų radikalų, kurie žaloja ląsteles ir sendina žmones.

Sveikata slypi ryškiose spalvose

Dietologų teigimu, neišsemiamos sveikatos šaltinis slypi vaisiuose ir daržovėse. Polifenoliai, antioksidantai, įvairūs vitaminai ir mineralai dažniausiai slypi ryškiaspalviuose produktuose: špinatuose, avokaduose, moliūguose ir kt. Kuo tamsesnės ir sodresnės spalvos daržovės, tuo jos naudingesnės.

Fizinis krūvis  būtinas

Storosios žarnos vėžys, katarakta, geltonosios dėmės ligos, atminties sutrikimai – tik nedidelė dalis senatvinių susirgimų, kurie kyla turint antsvorio. Todėl fizinis krūvis yra būtinas, tačiau svarbu tinkamai jį parinkti. Vyresnio amžiaus žmonėms užtenka ir vos kelių pritūpimų gerai savijautai palaikyti. Be to, aktyvus gyvenimo būdas turi būti kasdienis palydovas, todėl labai svarbu išsiugdyti įprotį sportuoti kuo anksčiau.

Kad senatvė tikrai būti ori ir laiminga, ruoškitės jai iš anksto

Taip pat svarbu kuo anksčiau išsiugdyti ir įprotį taupyti, dėl ko bus galima džiaugtis ir finansiškai sočia pensija. SEB banko duomenimis, Lietuvoje tik kiek daugiau negu kas ketvirtas tiki, kad valstybė tinkamai pasirūpins būsimais pensininkais. Vis dėlto savarankiškai pensijai taupo tik du iš penkių dirbančiųjų.

Kad senatvėje negrėstų skurdas, apie būsimą pensiją vertėtų pradėti galvoti kuo anksčiau. Tad, norėdami prisidurti prie didesnės pensijos ateityje, imkitės savarankiško ir nuoseklaus kaupimo: kaupkite finansinį turtą, pasirūpinkite papildomu pajamų šaltiniu ar tiesiog taupykite už prekes ir paslaugas atsiskaitydami tiesioginio debeto, periodinio pervedimo ar kitais mokėjimo būdais.


 • Pensija - 2016 07 27

  Pensininkų atostogos: vieni lepinasi saule Turkijoje, kiti – sode

  Pensininkų atostogos: vieni lepinasi saule Turkijoje, kiti – sode

  Vasarą Vilniaus senamiestyje ar Neringoje tradiciškai sutinkame daugiau iš Vokietijos ar kitų Vakarų šalių atvykusių vyresnio amžiaus turistų. Matydami besišypsančius senjorus iš užsienio, neretai pagalvojame, kad jeigu ir egzistuoja idealus gyvenimo saulėlydis, jis turėtų atrodyti maždaug panašiai.

  Daugiau

 • Pensija - 2016 05 24

  „Kai užaugsiu, būsiu pensininkas...“: svajonės ir tikrovė

  „Kai užaugsiu, būsiu pensininkas...“: svajonės ir tikrovė

  „Kai išeisiu į pensiją, keliausiu po pasaulį, ilsėsiuosi šiltuosiuose kraštuose, skaitysiu geriausias knygas, nepraleisiu nė vieno gero spektaklio“, – turbūt taip neretai svajoja ir save guodžia į darbus įklimpę paties įvairiausio am​žiaus darbuotojai.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2019 04 15

  Apie ką reikia pagalvoti gavus pirmąją algą?

  Apie ką reikia pagalvoti gavus pirmąją algą?

  Kruopščiai rengtas gyvenimo aprašymas, sunkus  pokalbis dėl darbo ar net keli, nauja aplinka ir kolegos – pirmasis darbas iš tiesų yra rimtas žingsnis į suaugusio ir finansiškai nepriklausomo žmogaus pasaulį. Tad nenuostabu, kad gavus pirmąją algą kyla rimta pagunda didelę dalį sunkiai uždirbto atlyginimo iškart išleisti. Vis dėlto finansų specialistai pataria ją paminėti kaip dera suaugusiam žmogui – planuojant savo finansus ir apgalvojant savo veiksmų pasekmes.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.