Switch to mobile version. Į viršų

Pensija - 2020 03 16
pensija | Pensijų fondai

Kokią įtaką COVID-19 daro mūsų pensijoms

Kokią įtaką COVID-19 daro mūsų pensijoms

Nors pernai pensijų fondų rezultatai buvo labai geri, tačiau, koronaviruso protrūkis rodo, kad rinkos gali ir kristi. Tokiu metu daugelis mūsų nerimaujame dėl savo investicijų, ypač – pensijų. Investuotojai ir kaupiantys pensijai neturėtų panikuoti, o rinkų nuosmukio metu laikytis ilgalaikio investavimo plano.

Nors finansų rinkų nuosmukio laikotarpiu akcijų kainos smarkiai krenta, laikui bėgant jos paprastai grįžta į ankstesnį lygį ir kyla toliau. Be to, investuojant periodiškai galima sumažinti investicijų nepastovumą ir pagerinti ilgalaikius rezultatus.

Kokią įtaką koronaviruso protrūkis turi mano kaupiamai pensijai?

Pasaulio ekonomikos nuosmukiai daro nemažą įtaką pensijų fondų rezultatams. Pensijų fondai jau yra patyrę keletą rimtų ekonominių krizių ir dar daugiau mažesnių rinkų korekcijų, tačiau po kiekvienos iš jų atsitiesdavo ir per ilgą laikotarpį sugebėjo gauti teigiamą, t. y. viršijančią infliaciją, grąžą.
Laikinas akcijų rinkų kritimas nereiškia, kad būsimos pensijos būtinai bus mažesnės. Dabartinė situacija, kai akcijų kainos yra gerokai sumažėjusios, reiškia, kad akcijas galima pirkti pigiau, o tai, tikėtina, laikui bėgant turės teigiamą įtaką grąžai.

Pensijų fondus valdo profesionalai, o fondų strategija yra kuriama taip, kad būtų pasiektas geriausias rezultatas per visą kaupimo laikotarpį.

Dėl viruso protrūkio pasaulyje akcijų kainos šiuo metu gerokai sumažėjo

Pastarosiomis savaitėmis finansų rinkose vyrauja didžiulė COVID-19 viruso plitimo sukelta įtampa ir investuotojų nerimas dėl jo įtakos pasaulio ekonomikai. Pasaulio akcijų indeksai ir rizikingesnių obligacijų kainos labai sumažėjo. Todėl suprantama, kad pokyčiai pasaulio akcijų rinkose taip pat turi įtakos pensijų fondų rezultatams.

Šiuo trumpuoju laikotarpiu labiausiai krenta rizikingiausių fondų, kuriuose pensijas kaupia jauniausi asmenys, vertė. Bet (ir tai yra svarbus „bet“) jaunesniems investuotojams iki pensinio amžiaus yra likę labai daug laiko, kurio pakaks, kad būtų atkurta sukaupto turto vertė, o per ilgesnį laiką būtų galima ir ją padidinti. Rizikingesnių pensijų fondų turtas yra investuojamas siekiant gauti kuo didesnę ilgalaikę grąžą, todėl didelė jų turto dalis yra investuojama į pasaulio bendrovių akcijas, nes ilguoju laikotarpiu tai yra pelningiausia turto klasė.

Vyresni investuotojai įprastai investuoja saugiau 

Pensijų fondų dalyvių, kuriems artėja pensinis amžius, turtas yra investuojamas į saugesnes ir mažiau svyruojančias finansines priemones (tokias kaip vyriausybių obligacijos), todėl šie pensijų fondai yra mažiau jautrūs įvykiams rinkose. Tačiau net ir jie nėra visiškai apsaugoti nuo trumpalaikio vertės sumažėjimo.

Primename, kad II pakopos pensijų fondų dalyviai, sulaukę pensinio amžiaus, yra automatiškai perkeliami į patį konservatyviausią turto išsaugojimo pensijų fondą.

Kokia gali būti koronaviruso pandemijos įtaka finansų rinkoms?

Anksčiau yra buvę laikotarpių, kai akcijų rinkos krito daugiau kaip 50 procentų. Kaip bus šį kartą, nežinia, tačiau paprastai krizėms praėjus akcijų rinkos atsigauna gana sparčiai. Žiūrėdami į finansų rinkų istorinius duomenis, matome, kad rinkų augimas po korekcijos būna didesnis negu nuosmukiai. Tai ir lemia didelę vidutinę akcijų rinkų grąžą.

Pasaulio akcijų indeksas  „MSCI World“ 2019–2020 metais (1 pav.) ir per 20 metų (2 pav.) Šaltinis: Bloomberg, 2020 m. kovo 19 d. duomenys

1 pav.

 

2 pav.

Visos situacijos yra unikalios. Kiek ilgai truks ir kiek gilus bus šis nuosmukis, iš dalies priklausys nuo viruso sukeltos ekonominės krizės sudėtingumo ir nuo to, kaip šalys, vyriausybės ir gyventojai reaguos į tolesnes naujienas. Galima tikėtis besitęsiančių didelių svyravimų ir naujų akcijų rinkų kritimo etapų, bet lygiai taip pat ir pasaulio ekonomikos bei finansų rinkų normalizavimosi per kelis ketvirčius. Esant tokiam scenarijui, šiuo metu įgyvendinamos skatinamosios priemonės vėliau galėtų lemti spartų augimą akcijų biržose.Pensijų fondams pagal įstatymus taikomi įvairūs diversifikavimo reikalavimai, įpareigojantys fondų valdytojus laikytis fondo strategijos.


Šiame straipsnyje pateikta informacija apie SEB teikiamas investavimo paslaugas, kuri negali būti interpretuojama kaip rekomendacija, nurodymas ar kvietimas pirkti arba parduoti konkrečias finansines priemones ir negali būti jokio vėliau sudaryto sandorio pagrindas ar dalis. Investicijų grąža yra susijusi su rizika, jų vertė gali mažėti arba didėti. Kai kuriais atvejais nuostoliai gali viršyti pradinės investicijos sumą. Jūs esate atsakingi už priimtus investavimo sprendimus, todėl, prieš juos priimdami, turėtumėte susipažinti su išsamia informacija, fondų, struktūrinių produktų ir kitų finansinių priemonių prospektais ir kita informacija, kurią galite rasti www.seb.lt.


 • Pensija - 2020 03 20

  Ar įmanoma apsaugoti savo pensijai kaupiamas lėšas?

  Ar įmanoma apsaugoti savo pensijai kaupiamas lėšas?

  Padidėję svyravimai finansų rinkose gali lengvai sutrikdyti net ir patyrusius investuotojus, tačiau svarbu atsiminti – jūs kaupiate ir investuojate turėdami ilgalaikius tikslus. Tik išlikdami ramūs, nepasiduodami panikai ir laikydamiesi patikrintų investavimo principų, padedančių pasiekti ilgalaikius tikslus, sugebėsite sklandžiai jų siekti ir turėti naudos.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2020 03 16

  Ekonomikos skatinimo planas: greitai paruoštas ir ne kuklesnis negu mūsų kaimynių

  Ekonomikos skatinimo planas: greitai paruoštas ir ne kuklesnis negu mūsų kaimynių

  Vyriausybė patvirtino ekonomikos skatinimo planą, kuriuo siekiama sušvelninti būsimo ekonomikos smukimo padarinius Lietuvoje. Palyginus su kitose ES valstybėse numatomais ekonomikos skatinimo planais (o juos šiandien skelbia dauguma ES valstybių), Lietuvos valdžios veiksmai ir jų planuojama apimtis atitinka ar netgi viršija tai, ką daro kitos šalys. Tiesa, keičiantis ekonomikos padėčiai, šis ūkio skatinimo planas gali būti greitai pakoreguotas.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2020 03 09

  Ką Lietuvai žada koronaviruso sukelta audra pasaulio ekonomikoje?

  Ką Lietuvai žada koronaviruso sukelta audra pasaulio ekonomikoje?

  2019 metus Lietuvos ekonomika užbaigė aukšta nata – metinis BVP pokytis paskutinį ketvirtį siekė 3,8 proc. ir pagal tokį augimo tempą aplenkėme ir Latviją, ir Lenkiją. Tiesa, ir vėl likome estų užnugaryje. Praėjusiais metais Lietuvoje augo visi sektoriai, bet lūkesčius labiausiai viršijo apdirbamosios gamybos sektorius.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.