Switch to mobile version. Į viršų

Pensija - 2015 11 16
Julita Varanauskienė | Taupymas | Draudimas

Lietuvos jaunimas galvoja apie ateitį ir taupo

Lietuvos jaunimas galvoja apie ateitį ir taupo

Būsimą ekonomistą studentą Mantą Kveragą tėvai jau nuo mažų dienų mokė ir skatino taupyti. Todėl atsakingai savo finansinę ateitį planuojantis 21—erių jaunuolis pinigus ateičiai taupo net keliais būdais.

Vytauto Didžiojo universitete ekonomiką ir finansus studijuojantis Mantas tolesnėms magistro studijoms bei automobiliui pinigus kaupia asmeninėje banko sąskaitoje. Juodai dienai ir nenumatytiems atvejams banke jis turi kaupiamąjį indėlį, o saugia senatve rūpinasi kaupdamas pensiją trečios  pakopos pensijų fonde SEB banke.

Atsakingai savo finansine gerove besirūpinantis jaunuolis pripažįsta – taupyti pinigus jį nuo mažų dienų mokė ir skatino tėvai. Vidutines pajamas uždirbantys kauniečiai tam, kad išlaikytų šeimą ir visavertiškai ją aprūpintų, visada buvo priversti taupyti – kiekvieną mėnesį stebėti savo išlaidas, susidaryti namų ūkio biudžetą, atsidėti tam tikrą pinigų sumą mokesčiams, maistui, drabužiams, transporto išlaikymui, buities reikmėms, pramogoms, ateities pirkiniams ir nenumatytiems atvejams.

Suvokdami taupymo svarbą jie šį įprotį stengėsi įdiegti ir savo atžaloms.  Jau nuo penktos klasės Mantas iš tėvų gaudavo pinigų savo išlaidoms. Jų turėdavo pakakti visam mėnesiui, o jei išleisdavo daugiau – apie papildomus pinigus berniukas galėdavo tik pasvajoti.  

„Iš pradžių pinigų visada būdavo per mažai, tačiau vėliau tėvų skiriamos pinigų sumos pakakdavo mėnesiui. Vėliau netgi sugebėdavau susitaupyti ir kitam mėnesiui“, —vaikystę prisiminė Mantas.

Dabar laisvu nuo studijų laiku padavėju dirbantis jaunolis kas mėnesį į savo asmeninę banko sąskaitą, skirtą kaupti pinigams ateities planams ir pirkiniams, atideda 10 procentų savo gaunamų pastovių pajamų. Į tą pačią sąskaitą jis atideda ir pusę savo neplanuotai gautų įplaukų.

Kievieną mėnesį bent trisdešimčia eurų Mantas papildo ir nelaimingiems bei nenumatytiems atvejams skirtą kaupiamąjį indėlį. Saugiai ir aprūpintai tolimesnei ateičiai užtikrinti Mantas yra pasirinkęs investicinį gyvybės draudimą. Ši ilgalaikio taupymo priemonė jaunam vyrui — finansinio saugumo garantas ateityje.

„Sveikata yra vertybė, be kurios aprūpinti save būtų labai sunku. Todėl jaučiuosi ramiau, žinodamas, kad įvykus traumai, išlaikysiu finansinį stabilumą. Be to, man svarbu, kad šiuo būdu yra kaupiami pinigai. Juos žadu panaudoti tik prireikus ar sukūręs šeimą, kad galėčiau įmokėti pradinę nuosavo būsto įmoką“, – pasakojo studentas.

Viena taupymo priemone neapsiribojantis Mantas tikino, kad atsakingai į savo finansinę ateitį žiūri ir jo bendraamžiai bičiuliai. Dalis jų pinigus taupo ateičiai, kiti tokiems konkretiems pirkiniams kaip automobilis, telefonas ar kompiuteris.

SEB banko užsakymu atlikto tyrimo duomenimis, net keturi iš penkių 18–25 metų lietuvių taupo konkrečiam tikslui. Dažniausiai jaunimas taupo automobiliui arba vairuotojo teisėms įgyti, būstui, dideliems pirkiniams ir kelionėms. Nemažai apklaustų jaunuolių vienu iš svarbiausių taupymo tikslų nurodė ir būsimas vestuves.

Apklausos duomenimis, mūsų šalies jaunimas taupo dažniau negu jų bendraamžiai Latvijoje ar Estijoje. SEB banko šeimos finansų ekspertės Julitos Varanauskienės tokie tyrimo rezultatai nestebina. Ir kiti tyrimai rodo, kad visi lietuviai (ne tik jaunimas) taupo dažniau negu kaimyninių šalių gyventojai.

„Taupymo tikslai rodo konkrečius gyvenimo įvykius – perkamas automobilis, planuojama įsigyti nuosavą būstą, įgyti išsilavinimą, sukurti šeimą. Vėliau taupoma norint grąžinti būsto paskolą, sukaupti pinigų vaikų ateičiai. Be to, taupant šiems tikslams nereikėtų pamiršti ir kito tikslo – kaupti senatvei finansinį ar nefinansinį turtą“, – sako J. Varanauskienė.

Šeimos finansų ekspertė patvirtina, kad kaupiantiems ar norintiems kaupti finansinį turtą, reikia bent šiek tiek išmanyti finansų, investicijų pasaulį. Nors daugelis Lietuvos jaunuolių teigia, kad perprasti investavimo subtilybes jiems pernelyg sudėtinga, J.Varanauskienės nuomone, jaunimui stinga motyvacijos šių žinių įgyti. 

Penki studento Manto patarimai bendraamžiams, norintiems greitai ir nesunkiai susitaupyti pinigų:

Patiko straipsnis? 
Prenumeruokite e. paštu


 • kiekvieną mėnesį atidėkite tam tikrą pinigų sumą ir jos niekur nenaudokite. Tiesiog tuos pinigus kuriam laikui pamirškite
 • pinigus kaupkite ne namuose – pasirinkę tinkamą finansinę priemonę
 • neapsiribokite viena taupymo priemone
 • nuolat domėkitės taupymo ir investavimo galimybėmis
 • jei taupote ilgam laikui, pasirinkite investicinį gyvybės draudimą.

 • Pensija - 2015 10 12

  Kodėl kaupti pensijai reiktų jau nuo pirmojo atlyginimo?

  Kodėl kaupti pensijai reiktų jau nuo pirmojo atlyginimo?

  Dažnas pavydžiai atsidūsta pamatę vokiečių senjorus, palengva vaikštinėjančius Nidos pamariu. Galimybė džiaugtis atsiradusiu laisvu laiku ir užsiimti mylimais hobiais ar išsiruošti atostogų į savo svajonių šalį daugeliui mūsų šalies pensininkų atrodo neįmanoma misija. Ori senatvė didele dalimi priklauso nuo gaunamos pensijos dydžio, tad ja reiktų pradėti rūpintis jau šiandien.

  Daugiau

 • Pensija - 2015 06 09

  Gabrielė Martirosianaitė: dabartinis jaunimas labiau stengiasi planuoti ateitį ir finansus

  Gabrielė Martirosianaitė: dabartinis jaunimas labiau stengiasi planuoti ateitį ir finansus

  Bėgdami nuo senatvės nesusimąstome, kad ji vis viena ateina ir dažnai – toli gražu ne tokia, kokios norėtume. SEB banko inicijuoto Pasirengimo pensijai rodiklio tyrimo duomenimis, net 69 proc. lietuvių niekada nesidomėjo, kokio dydžio bus jų pensija ir kaip tai paveiks jų kasdienį gyvenimą.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2015 10 19

  Ar santuoka praranda savo reikšmę?

  Ar santuoka praranda savo reikšmę?

  Jau dabar Lietuvoje suyra daugiau negu pusė visų santuokų. Gydytojas psichoterapeutas Eugenijus Laurinaitis teigia, kad tokios tendencijos yra susijusios su tuo, kad šiuolaikinėje visuomenėje tampa vis paprasčiau nutraukti santykius, nes žmonės gyvena siekdami malonumų.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.