Switch to mobile version. Į viršų

Pensija - 2017 09 20
pensija | Pensijų fondai

Pensijos Švedijoje dešimt kartų didesnės negu Lietuvoje, bet pasivyti galime

Pensijos Švedijoje dešimt kartų didesnės negu Lietuvoje, bet pasivyti galime

Pensijos Švedijoje vidutiniškai dešimt kartų didesnės negu Lietuvoje. Tai lemia kelios priežastys: stabili kaupimo sistema, pensijos kaupimo paslaugų kokybė, aktyvus įvairių suinteresuotų šalių dalyvavimas kaupiant. Solidariai kaupia ir darbuotojai, ir valstybė, ir darbdaviai. 

„Šiandien Švedijoje išėjus į pensiją asmens gaunamos pajamos vidutiniškai sumažėja 25 proc., o Lietuvoje – 60 procentų. Tai skatina mus atidžiau panagrinėti Švedijos atvejį ir paanalizuoti, ką Lietuvoje galėtume daryti geriau“, – sako Sonata Gutauskaitė-Bubnelienė, „SEB gyvybės draudimo“ generalinė direktorė.

Per pastaruosius dvylika metų Lietuvoje su pensijų fondais susiję teisės aktai buvo keisti 24 kartus. Švedijoje paskutinė pensijų reforma vyko 2000 metais, o priimtus sprendimus įgyvendinti buvo ruošiamasi kelerius metus – dirbo suburta darbo grupė, o priimti sprendimai įsigaliojo tik po poros metų nuo jų priėmimo datos.

Švedijoje pasiekta, kad per 90 proc. darbuotojų turi pensijų kaupimo planus, pagal kuriuos darbdaviai prisideda kaupiant darbuotojų pensijai, nors valstybė jų neįpareigoja to daryti. Lietuvoje taip daro tik apie 10 proc. juridinių asmenų. „Darbdaviai, padedantys savo darbuotojams kaupti pensijai, yra socialiai atsakingi ir rūpinasi oria savo darbuotojų senatve. Jie gali tikėtis didesnio darbuotojų lojalumo, o tai ypač svarbu šiandien, kai darbuotojų kaita tikrai didelė“, – sako S. Gutauskaitė-Bubnelienė. „SEB gyvybės draudimo“ užsakymu atliktos apklausos duomenys rodo, kad net 88 proc. darbuotojų būtų lojalesni bendrovei, jei darbdavys padėtų kaupti pensijai.

Pasak S. Gutauskaitės-Bubnelienės, nors vis dar smarkiai atsiliekame nuo Švedijos, Lietuvoje darbuotojų naudai kaupiančių darbdavių skaičius sparčiai didėja. Per pastaruosius metus vien „SEB gyvybės draudime“ kaupiančių padaugėjo 40 proc., kai prieš dvejus metus jų daugėjo tik 13 procentų.

„Net ir nedidelis darbdavio indėlis į darbuotojo pensiją yra labai svarbus, nes gali padėti gana smarkiai pakeisti asmens finansinę padėtį senatvėje“, – sako S. Gutauskaitė-Bubnelienė. „SEB gyvybės draudimo“ duomenimis, 2017 metais darbdaviai darbuotojų pensijai kaupti kas mėnesį skyrė vidutiniškai po 68 eurus.

Pensijų kaupimo paslaugų kokybė Švedijoje taip pat padėjo užtikrinti 75 proc. dirbančiųjų buvusio darbo užmokesčio pensijas. „Labai svarbu, kad pensijai kaupiantys fondai galėtų investuoti ilgam laikotarpiui ir galėtų subalansuoti riziką“, – sako S. Gutauskaitė-Bubnelienė.

Kai kurie Švedijoje valdomi pensijų fondai, kuriuose pensiją kaupia Švedijos gyventojai, jau prieinami ir Lietuvos gyventojams. Pavyzdžiui, „SEB gyvybės draudimas“ Lietuvoje pensijai kaupiantiems gyventojams siūlo Švedijoje valdomus „SEB Pension“ ir „SEB Pension Extra“ fondus. Dėl savo institucinio statuso šie fondai taiko mažesnius didmeninius mokesčius, todėl daugiau pinigų investuojama.

Šiuo metu Lietuvoje per 1,27 mln. asmenų kaupia antros pakopos pensijų fonduose, o 118,4 tūkst. dirbančiųjų planuoja gauti tik „Sodros“ mokamą pensiją. Tik 354 tūkst. žmonių Lietuvoje papildomai kaupia patys savarankiškai trečios pakopos pensijų fonduose, naudodamiesi gyvybės draudimo paslaugomis arba jiems kaupia darbdaviai. Naudodamasis pensijų skaičiuokle, kiekvienas gali apskaičiuoti, kokios pensijos galima tikėtis sulaukus senatvės.

„Lietuvoje galime kaip Švedijoje pasiekti, kad žmogui išėjus į pensiją jo pajamos išliktų panašios arba sumažėtų nedaug. Taip atsitiks, jei išlaikysime pensijų sistemos stabilumą, dirbantieji savarankiškai prisidės kaupdami savo ateities pensijai ir tą patį darys jų darbdaviai“, – sako S. Gutauskaitė-Bubnelienė.


 • Kasdieniai finansai - 2017 08 24

  Nuo 1 euro per dieną iki 13 000 eurų, arba kaip sutaupyti senatvei be didelių pastangų

  Nuo 1 euro per dieną iki 13 000 eurų, arba kaip sutaupyti senatvei be didelių pastangų

  Gyventi čia ir dabar – graži idėja. Visgi tik nedaugelis jaunų žmonių susimąsto, kad sulaukę pensinio amžiaus jie ir toliau norės mėgautis gyvenimu ir jo teikiamais malonumais, o ne nuolat nerimauti, kaip išgyventi nuo vienos pensijos išmokos iki kitos. Kiekvieną mėnesį atidėję net ir nedidelę pinigų sumą būsimai pensijai, galite sukaupti gana nemažą pensinį kapitalą. Yra tik viena sąlyga – turite pradėti taupyti kuo anksčiau.

  Daugiau

 • Pensija - 2017 03 15

  Norite sočios senatvės? Atlikite namų darbus dabar

  Norite sočios senatvės? Atlikite namų darbus dabar

  „Jei norite nesigailėti ateityje, atlikite namų darbus“, – ragina ne tik mokytojai mokyklose, bet ir finansų specialistai. Nors galvoti apie senatvę ir būsimą pensiją, kai tau apie trisdešimt, atrodo, dar anksti, ekspertai perspėja, kad toks amžius – pats tinkamiausias laikas pasirūpinti savo finansine gerove senatvėje.

  Daugiau

 • Pensija - 2016 09 27

  Kas svarbu renkantis pensijų kaupimo bendrovę?

  Kas svarbu renkantis pensijų kaupimo bendrovę?

  Dažnam atrodo, kad pensinis amžius ateis negreit, o likę keliolika ar net kelios dešimtys metų yra labai tolimas laikas ir kad dar nėra svarbaus reikalo rūpintis pensija. Tačiau pradėti kaupti pinigus pensijų fonduose niekada nebūna pernelyg anksti. Netgi priešingai – kuo anksčiau pradėsite kaupti senatvei, tuo labiau užtikrintai galėsite jaustis jos sulaukę.  

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.