Switch to mobile version. Į viršų

Taupymas ir investavimas - 2016 03 14
Julita Varanauskienė | Taupymas | asmeniniai finansai | šeima

Kada pradėti vaikus mokyti taupyti ir kokių klaidų reikėtų vengti?

Kada pradėti vaikus mokyti taupyti ir kokių klaidų reikėtų vengti?

Dažnai pinigų vertę suprantame tik užaugę ir pradėję savarankiškai gyventi. Tačiau tą pajusti derėtų gerokai anksčiau – dar vaikystėje. Šeimos finansų ekspertai ir edukologai tikina, kad paauglystėje vaikai jau turėtų mokėti taupyti ir sumaniai tvarkyti savo išlaidas.

„Paauglių saugumo garantas – tėvai. Todėl jauniems žmonėms finansinis saugumas nėra aktualus. Bet paaugliai jau turėtų pratintis taupyti ir sumaniai tvarkyti savo išlaidas“,  – neabejoja SEB banko šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė.

Didžiausia atsakomybė tenka tėvams

Išmokyti visko norinčius aikštingus paauglius protingai elgtis su pinigais, kad šie lengvai nepabėgtų iš kišenės, – nelengva užduotis, bet tikrai įveikiama. Tiesa, didžiausia atsakomybė čia tenka tėvams. Nuo jų elgesio ir rodomo pavyzdžio priklauso, kiek vaikas dėmesio skirs pinigams ir kaip juos vertins.

„Mokykloje mokyti ir skatinti paauglius taupyti gali būti sunkiau, nes į klases susirenka moksleiviai iš skirtingų šeimų. Jų skirtingos finansinės galimybės, kitoks gyvenimo būdas, prioritetai ir vertybės. Todėl ugdyti vaikų finansinį raštingumą turėtų stengtis tėvai“, – įsitikinusi J. Varanauskienė. 

Tėvai turėtų atkreipti dėmesį į tai, kokie bendraamžiai supa jų atžalą. Juk nuo to, kaip ir kur laiką leidžia vaiko draugai, priklauso ir atžalos elgesys, ir noras bei gebėjimas taupyti.

Klaida – visų norų pildymas

Šeimos finansų ekspertės J. Varanauskienės nuomone, apie taupymą vaikams galima pradėti pasakoti jau tuomet, kai jam pačiam savo nuožiūra leidžiama tvarkyti bent dalį savo išlaidų. O apie įvairius pinigų kaupimo būdus, jų ypatumus, pelningumą ir riziką supažindinti derėtų vyresniame amžiuje – paskutinėse mokyklos klasėse.

Paaugliai jau turėtų gerai žinoti, ką reiškia tokios pagrindinės finansų sąvokos, kaip išlaidos, pajamos, biudžetas, santaupos, skolos. Pasak finansų ekspertės, būtų idealu, jei vaikas nuo mažų dienų reguliariai gautų sutartą pinigų sumą – kišenpinigius kasdienėms išlaidoms, atlygį už papildomai atliktus namų ruošos darbus.

Skatindami savo atžalą savarankiškai elgtis su pinigais, tėvai jau nuo vaikystės jį mokys planuoti ne tik pajamas, bet ir išlaidas. Tiesa, tėvai paaugliams turi paaiškinti, kaip ir kam derėtų taupyti. Finansų ekspertė yra įsitikinusi, kad didžiausia klaida, kurią daro tėvai – visų paauglio norų tenkinimas. Taip darydami tėvai tik kenkia savo atžalai. Pradėjęs savarankiškai gyventi jis nemokės vertinti pinigų ir nežinos, kaip jų susitaupyti.

Lengviau taupyti, kai yra aiškus tikslas

J. Varanauskienė tėvams siūlo skatinti savo atžalas nors dalį  sutaupytų pinigų  iš savo nuolat gaunamų kišenpinigių ar dovanų skirti  dideliems pirkiniams,  pavyzdžiui, trokštamam naujam mobiliajam telefonui ar kelionei su draugais.

Taip tėvai ugdytų gebėjimą neišleisti visų turimų pinigų vienu metu ir iš karto. Paaugliams svarbu pabrėžti, kad turėti susitaupius pinigų pravartu ir gyvenimui pasisukus netikėta linkme. Pavyzdžiui, staigiai sunegalavus ar keliaujant po užsienį su draugais.

Tie paaugliai, kurie iš tėvų pinigų gauna bet kada paprašę, efektyviausiai jų sutaupyti galėtų aiškiai nusibrėžę tikslą – kam ir per kiek laiko gali sukaupti reikiamą sumą. Šeimos finansų ekspertė paaugliams pataria nuo kiekvieno reguliariai gaunamo euro atsidėti nors 10 centų, o nuo nereguliariai gaunamų lėšų, pavyzdžiui, piniginių dovanų, atsidėti 30–50 procentų.

Būtų puiku, jei metų pabaigoje tėvai su savo paaugliais pakalbėtų apie sukauptą pinigų sumą, aptartų sunkumus ir pagundas jų neišleisti pirma laiko. Galbūt tėvai galėtų vaikams pasiūlyti prisidėti prie tam tikrų didelių šeimos pirkinių ar bendrų visų šeimos narių atostogų užsienyje išlaidų.

Taip pat galėtų skatinti vaiką atlikti kokius nors gerus darbus ir dalį savo santaupų skirti kokiam nors labdaros projektui.

Pinigus kaupti banko sąskaitoje

Kur geriausia ir saugiausia paaugliams kaupti lėšas?  SEB banko šeimos finansų ekspertės J. Varanauskienės nuomone, viskas priklauso nuo vaikų amžiaus.  Jaunesniems geriausia pinigus taupyti namuose, kur būtų galimybė pasitikrinti, kiek santaupų prikaupta. O vyresniesiems, kurie jau gali ir moka prisijungti prie interneto banko, pinigus verčiau kaupti naudojantis banko sąskaita.

„Kiaulės taupyklės trūkumas – didelė pagunda iškrapštyti pinigus iš taupyklės staiga ko nors užsimanius. Jei pinigai kaupiami banko sąskaitoje, tą padaryti sunkiau. Tai lyg ir trukdis, kuris gali paskatinti dar kartą pagalvoti, ar tikrai verta leisti sunkiai sukauptus pinigus“, – pastebėjimais dalijosi J. Varanauskienė.

Galimi paauglių taupymo šaltiniai:

 • kišenpinigiai
 • užmokestis už darbus (šeimoje po pamokų)
 • piniginės dovanos įvairiomis progomis – gimtadienio, rugsėjo 1-osios, Kalėdų, Velykų, apsilankymo pas senelius
 • savo nebenaudojamų, nereikalingų daiktų, pavyzdžiui, drabužių, aksesuarų, mokyklinių reikmenų, išpardavimas

 • Taupymas ir investavimas - 2021 01 07

  Taupymo žaidimas – kaip metų gale sukaupti beveik 1400 eurų

  Taupymo žaidimas – kaip metų gale sukaupti beveik 1400 eurų

  Esama įvairių taupymo receptų, tačiau ar žinote, kaip per metus galima sukaupti beveik 1400 eurų? SEB banko finansų ekspertų pasiūlytu taupymo planu pasinaudojusi SEB banko klientė Simona dalinasi savo įspūdžiais.

  Daugiau

 • Taupymas ir investavimas - 2015 10 01

  Maži dalykai – didelės išlaidos. Kaip kontroliuoti savąsias?

  Maži dalykai – didelės išlaidos. Kaip kontroliuoti savąsias?

  Beveik visi turime kokį nors įprotį, kuris tarsi juodoji skylė praryja didelę dalį mūsų pajamų. Puodelis juodos kavos pakeliui į darbą, šokoladinis batonėlis per pietų pertrauką, nedidelis pyragėlis po vakarienės – visuomet galvojame, kad tokie maži gyvenimiški malonumai užima labai nereikšmingą vietą išlaidų sąraše.

  Daugiau

 • NAUJIENOS - 2015 02 25

  Ar verta pirkti loterijos bilietą norint praturtėti?

  Ar verta pirkti loterijos bilietą norint praturtėti?

  Lošimų priežiūros tarnybos duomenimis, 2014 metais Lietuvoje nupirkta loterijos bilietų už maždaug 58 mln. eurų. Loterijos laimėjimų išmokėta maždaug 31 mln. eurų. Neužtrunka apskaičiuoti, kad, išleidę vieną eurą loterijos bilietui, galėjome laimėti maždaug 53 euro centus. Kitaip tariant, investicijos į loterijos bilietus grąža yra neigiama – visi loterijos dalyviai kartu ne gauna pelną, o patiria nuostolį.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.