Switch to mobile version. Į viršų

Draudimas - 2015 09 21
Taupymas | Julita Varanauskienė | jaunimas | asmeniniai finansai

Kaip taupyti vaikų ateičiai?

Kaip taupyti vaikų ateičiai?

Dažnas iš mūsų yra linkęs turėti santaupų, kurios padėtų nenumatytu šeimos finansinės krizės atveju. Tačiau taupymas vaikų ateičiai – bene dažniausiai nurodomas šeimų, kurios augina vaikus ir nori užtikrinti jų finansinį saugumą, ilgalaikio taupymo tikslas. Iškyla klausimas: kiek ir kaip augančios atžalos tėvai turėtų sutaupyti?

Anot SEB banko šeimos finansų ekspertės Julitos Varanauskienės, vaikų ateičiai taupyti reikėtų tiek, kad nebūtų ribojami ir suvaržomi jų talentai. Materialių gėrybių pirkimas neabejotinai pradžiugintų mažametį, tačiau ar tai tikrai tinkama investicija? Juk galima praleisti ne pigiai atsieinančią popietę kokiame nors vaikų pamėgtame greito maisto restorane, tačiau galbūt geresnė alternatyva būtų kartu pasivaikščioti gamtoje ar supažindinti vaiką su miesto, kuriame gyvenama, istorija?

„Akivaizdu, kad daugelis tėvų būtent materialių ir emocinių poreikių, kuriuos neretai pavadina ir investicijomis į vaikus ar jų ateitį, tenkinimui teikia prioritetą“, – sako J. Varanauskienė. Tačiau, anot ekspertės, pirmiausiai reikėtų nepamiršti, kad vaiko ateitį reikia pradėti kurti nuo pat pradžių ir daryti tai sistemingai.

Nuo ko pradėti?

Šeimoje atsiradus naujagimiui ne tik tėvams, bet ir seneliams dažnai kyla klausimas: kaip, augant vaikui, didinti ir jam skirtą kapitalą? Vėliau šį klausimą slopina kasdieniniai poreikiai: vaikas auga, atsiranda būtinybė padidinti jo išlaikymui skirtą šeimos biudžeto dalį. Nemažų lėšų reikia vaiko priežiūrai, ugdymui. Tačiau į svarbų dalyką – taupymą – nereikėtų numoti ranka.

Vaiko ateičiai pradėjusiems taupyti dar nuo mažų dienų finansų ekspertė pataria nepamiršti to daryti nuosekliai ir periodiškai. Negana to, siūloma pasimokyti iš kitų daromų klaidų. J. Varanauskienės teigimu, daugelis šeimų vaiko finansine ateitimi susirūpina tik tada, kai šis jau žengia pro mokyklos duris, nešinas jos baigimo atestatu. Tačiau ne viskas taip paprasta. Tuomet atsiveria neribota pasirinkimo įvairovė: profesinis, aukštasis ar aukštasis universitetinis mokslas, mokamos ar nemokamos studijos, išsilavinimo siekimas Lietuvoje ar užsienyje. Taip pat reikėtų pasidomėti, kokios studijų kainos, kiek kainuotų vaiko gyvenimas svetur. Žinoma, vos mažyliui gimus sunku galvoti apie tai, kiek investicijų prireiks po aštuoniolikos metų, tačiau iškart baigus mokyklą surinkti dideles pinigų sumas gali būti sudėtinga. Būtent todėl finansų ekspertė pataria ruoštis iš anksto ir į vaiko ateitį žiūrėti atsakingai. Todėl taupant vaiko ateičiai reikėtų laikytis kelių taisyklių: išsiugdyti įprotį nuosekliai taupyti vaiko ateičiai, nusimatyti, kokiam tikslui kaupiama, įvertinti savo galimybes, išsirinkti tinkamiausią taupymo priemonę ir periodiškai ją peržiūrėti.

Kad taupymas būtų efektyvus

„Pravartu būtų kasmet peržiūrėti, kiek sutaupyta, ar reikia kaip nors koreguoti taupomas sumas“, – sako SEB banko šeimos finansų ekspertė ir priduria, kad taupant vaikų ateičiai svarbu nesuklysti. Įmokas ir taupymo sąlygas patartina periodiškai peržiūrėti: galbūt atsirado kitų prioritetų, nenumatytų išlaidų. Anot jos, šiandien itin populiaru rinktis gyvybės draudimo paslaugą kaip vieną iš būdų taupyti. Šis būdas dažniausiai yra pasirenkamas dėl iki šiol galiojančios pajamų mokesčio lengvatos, ir dažnai lanksčių sąlygų – galima sumažinti įmoką, tačiau reikėtų nepamiršti jos atkurti, jei norima sutaupyti konkrečią apskaičiuotą sumą. Tėvai neretai daro esminę klaidą, kadangi yra linkę apdrausti vaiko gyvybę. Anot SEB banko šeimos finansų ekspertės, reikėtų apdrausti būtent tėvų – šeimos maitintojų – gyvybę ir taip užtikrinti vaiko finansinę gerovę, jei įvyktų nelaimė.


Patiko straipsnis? 
Prenumeruokite e. paštu


Negana to, nemažai šeimų turi nepagrįstų lūkesčių. Pavyzdžiui, taupydami po 30 eurų per mėnesį, tikisi, kad po dešimties metų sutaupys dešimtis ar net šimtus tūkstančių eurų. Ekspertės teigimu, svarbiausia – pasirinkti tinkamą investicijų dydį.


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.