Switch to mobile version. Į viršų

Taupymas ir investavimas - 2015 04 22
šeima | Rytojus atėjo vakar

Kas lems sprendimą susilaukti vaikų ateityje?

Kas lems sprendimą susilaukti vaikų ateityje? Psichoterapeutas Eugenijus Laurinaitis

Šeimos planavimas susijęs su tėvų finansinių galimybių įvertinimu, taip pat ir  su subjektyviaisiais veiksniais. Vis dėlto pastebima tendencija, kad vis svarbesni tampa asmeniniai žmogaus norai ir siekis būti nepriklausomam. Ar visa tai stiprės ateityje? Kaip finansinė padėtis lems šeimos ar žmogaus apsisprendimą susilaukti vaikų?

Šiuos ir kitus klausimus žinomi Lietuvos intelektualai kels naujoje dokumentinėje dramoje „Rytojus atėjo vakar“. Filmą žiūrėkite balandžio 26 dieną 19 valandą per LNK.

Finansinė našta, gimus vaikui, ateityje gali išaugti

Vienu iš filmo „Rytojus atėjo vakar“ ekspertu tapęs SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda sako, kad sprendimą susilaukti vaikų dažnai lemia finansinės galimybės. Jo nuomone, ateityje ši tendencija tik stiprės. „Stebėdami tam tikrų paslaugų ir prekių pokyčius, mes puikiai matome, kad sparčiau didėja švietimo paslaugų kainos. Jų kainų augimas gerokai pranoksta kitų prekių grupių kainų augimą. Ateityje tai kainuos vis brangiau“, – pastebi jis.

Kita vertus, G. Nausėda teigia, kad kai kuriais aspektais finansiškai jaunai šeimai ateityje gali būti lengviau. Vienas svarbiausių veiksnių – santykinai pigesnis nekilnojamasis turtas.

Ekonomisto nuomone, vaiko gimimas dažnai lemia tai, kad jauna šeima nusprendžia išsikraustyti iš tėvų namų ir įsigyti nuosavą būstą. Nors būsto įperkamumas, anot G. Nausėdos, kol kas vis dar mažas, Lietuva yra sparčiai auganti valstybė, todėl ateityje, augant pajamoms, nekilnojamojo turto kainos augs lėčiau negu gaunamos pajamos. Dėl šios priežasties jaunai šeimai įsigyti nekilnojamojo turto gali būti daug lengviau negu dabar.

Žmogaus asmeniniai norai šiandien svarbiausi

Racionaliojo, pragmatinio šeimos planavimo nelinkęs pervertinti kitas dokumentinės dramos ekspertas – žinomas gydytojas psichoterapeutas Eugenijus Laurinaitis.

E. Laurinaitis pastebi, kad daugiausia vaikų gimdo tie, kurie pinigų neturi visai. Viena svarbiausių šių dienų priežasčių, kuri lemia sprendimus dėl šeimos, yra kintanti žmonių pasaulėžiūra. „Jeigu aš atėjau į gyvenimą tik tam, kad būtų vien malonumai, tai ir mano vaikas turi ateiti tam, kad gyvendamas patirtų vien malonumus  . Taigi jei įsivaizduoju, kad vaikui išauginti  (yra tokių mokslinių straipsnių)  reikia mažiausiai pusės milijono eurų, o aš jų neturiu, tai ir negimdysiu“, – filme pastebi E. Laurinaitis.

Gydytojas psichoterapeutas primena statistiką, kuri rodo, kad daugiau negu pusė Lietuvos susituokusių šeimų išsituokia, o dalis žmonių gyvena niekaip neįteisinę savo santuokos. „Tai reiškia, kad santykius tampa labai lengva nutraukti. Tu pasidarei man nebegeras, man su tavim blogai – viso gero, aš išvažiuoju. Mes tapome pakeičiami, sudaiktėjome vienas kitam“,– konstatuoja jis. Pasak gydytojo psichoterapeuto, taip paprastai suyrantys santykiai lemia tai, kad į vaikų poreikius priimdami svarbius sprendimus tėvai kartais neatsižvelgia.

Kita vertus, E. Laurinaitis netiki futurologų prognozėmis, kad, norėdamos išvengti gimdymo skausmų ir sunkių kūdikystės mėnesių, sveikos jaunos šeimos gali nuspręsti vaikus atsivežti iš užsienio šalių ar net auginti juos mėgintuvėliuose. Pasak jo, ryšys tarp motinos ir užsimezgusios gyvybės yra per daug svarbus, kad jį galėtų pakeisti naujosios technologijos.


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.