Switch to mobile version. Į viršų

Taupymas ir investavimas - 2016 03 23
Mėnesio naujienlaiškis | JAV | akcijų rinkos | ekonomika

Kas vyksta akcijų rinkose JAV prezidento rinkimų metais?

Kas vyksta akcijų rinkose JAV prezidento rinkimų metais?

Pasaulyje vyksta daug investuotojų dėmesį kaustančių įvykių: smarkiai svyruoja naftos kaina, neramina Kinijos ekonomikos problemos, defliacijos baimė, silpniau auga pasaulio ekonomika, prasčiau vertinamos   įmonių pajamos. Artėjantys JAV prezidento rinkimai – tai dar vienas įvykis, galintis daryti įtaką rinkoms.

Įprastai prezidento rinkimų metais akcijų rinkose jaučiamas didesnis netikrumas. Ar gali šių metų JAV prezidento rinkimai sukelti didesnių sunkumų šiuo metu ir taip smarkiai svyruojančiai akcijų rinkai?

Akcijų rinka rinkimų metais

Šiais metais akcijų rinkose yra nemažai įtampą didinančių priežasčių. Netikrumas, susijęs su JAV rinkimais, tikrai nesuteiks daugiau stabilumo. Lapkričio mėnesį JAV turės naują prezidentą, tačiau dar sunku nuspėti, kas juo taps.

Atsižvelgiant į JAV akcijų indekso S&P 500 istorinius duomenis nuo 1928 m. iki 2015 m., prezidento rinkimų metais vidutiniškai akcijų rinkos augo 7 proc., kai visų metų vidurkis siekė 7,5 proc. Kitais žodžiais tariant, prezidento rinkimų metų pelningumas labai nedaug skyrėsi nuo visų metų vidurkio.

Tačiau įdomus ir gana svarbus yra tas faktas, kad JAV prezidento rinkimų metais S&P 500 indekso vertė vidutiniškai sumažėdavo 4 proc. Šiais metais rinkėjai turės išrinkti naują prezidentą, kuris pakeis Baraką Obamą, baigiantį antrą kadenciją. Blogiausi metai buvo 2008-ieji, paskutiniai Džordžo V. Bušo prezidentavimo metai, kai indekso vertė sumažėjo 38 proc. Žinoma, tais metais buvo daug ekonominių priežasčių, kurios turėjo įtakos tokiam dramatiškam rinkos nuosmukiui.

Viena iš prastesnių akcijų rinkos rezultatų priežasčių gali būti susijusi su tuo, kad paskutiniais antrą kadenciją baigiančio prezidento vadovavimo metais prezidentas gali būti šiek tiek nenuspėjamas ir per likusį ribotą vadovavimo laiką gali priimti skubotus sprendimus. Nenuspėjamas elgesys ir nežinia dėl būsimo prezidento gali padidinti nerimą akcijų rinkose.

Pavyzdžiui, ketvirtieji pirmosios prezidento kadencijos metai vidutiniškai būna daug geresni. Paprastai prezidentas siekia būti išrinktas antrai kadencijai. Todėl šis etapas sukelia mažesnę sumaištį rinkose negu aštuntaisiais prezidentavimo metais.

Akcijų rinka prezidentinių ciklų metu

Analizuojant ilgo laikotarpio (1833–2013 m.) JAV akcijų rinkos vidutinius metinius pokyčius kiekvienais iš keturių prezidentinių ciklų metais, aiškiai išsiskiria priešrinkiminių metų rezultatai, kurie vidutiniškai būna geriausi iš visų keturių ciklo metų.

Viena iš priežasčių, kodėl akcijų rinkoms būdingi geriausi rezultatai priešrinkiminiais metais, gali būti ta, kad paprastai kiekviena prezidento administracija daro viską, kad pagerintų ekonominę padėtį šalyje, kad rinkėjai būtų teigiamai nusiteikę dabartinio prezidento atžvilgiu prieš naujus rinkimus. Tačiau, kai baigiasi prezidento antroji kadencija, akcijų rinka paprastai būna šiek tiek pasyvesnė ir nervingesnė. 

Analizuojamu laikotarpiu prasčiausi rezultatai rinkoje būna pirmaisiais metais po rinkimų. Pirmi metai po rinkimų dažnai yra dar mažiau nuspėjami negu paskutiniai. Viena iš priežasčių, kodėl taip yra, gali būti ta, kad žmonės palankiai vertina naują išrinktą prezidentą, o prezidentas, žinodamas, kad žmonės jį palaiko, jaučia turintis progą užsiimti nelabai populiaria politika. Jausdamasis mažiau suvaržytas, prezidentas gali teikti naujus, tačiau rinkėjams nebūtinai priimtinus programų pasiūlymus.

Politinių partijų vaidmuo taip pat svarbus

Politinių partijų galimybės laimėti rinkimus taip pat gali turėti įtakos pokyčiams akcijų rinkose. Įprastai, kai žmonės tiki, kad rinkimus laimės dabartinė valdžioje esanti partija, akcijų rinkos kyla. Jeigu manoma, kad rinkimus gali laimėti nauja partija, akcijų rinkos linkusios kristi. Nuogąstavimai dėl naujos partijos atėjimo į valdžią sukelia netikrumo ir baimės jausmą. Dėl to rinkoje vyrauja didesni svyravimai negu įprastai.

Dar tiksliau, jeigu akcijų rinkos priešrinkiminiu laikotarpiu nuo liepos 31 iki spalio 31 dienos kyla, yra tikimybė, kad žmonės galvoja, jog rinkimus laimės dabartinė valdžioje esanti partija. Ir atvirkščiai, jeigu rinkos krenta, žmonės galvoja, kad rinkimus laimės nauja partija. Analizuojant statistiką, nustatyta, kad keturiais atvejais iš penkių, kai rinkos priešrinkiminiu laikotarpiu kilo, rinkimus laimėjo tuo metu valdžioje esanti partija ir daugiau negu keturiais atvejais iš penkių, kai rinkos krito, rinkimus laimėjo nauja partija.

Taip pat pastebėta, kad jeigu rinkimų metais JAV Kongresą valdo Respublikonų partija, S&P 500 indekso vertė įprastai vidutiniškai paauga daugiausiai, kai Kongrese nėra dominuojančios partijos, – pastebimai mažiau, o kai Kongresą valdo Demokratų partija, S&P 500 indekso vertė paauga kukliausiai. Šių metų rinkimai bus ypatingi tuo, kad pirmą kartą JAV istorijoje kadenciją baigs prezidentas, priklausęs Demokratų partijai, tačiau kontroliuojantį vaidmenį jo kadencijos metu Kongrese turėjo respublikonai.


Patiko straipsnis? 
Prenumeruokite e. paštu


Lapkričio mėnuo artėja, todėl verta stebėti išankstinių apklausų duomenis. Naujausiais USA Today apklausos duomenimis, daugiausia galimybių laimėti prezidento rinkimus turėjo Hilari Klinton (demokratė), tarp galimų laimėtojų taip pat buvo Donaldas Trumpas (respublikonas), Bernis Sandersas (demokratas) ir Tedas Kruzas (respublikonas).

Kuo naudingi istoriniai duomenys?

Istoriškai (nuo 1928 m.) susiklostė taip, kad skaičiuojant vidurkį naujo prezidento rinkimai JAV akcijų rinkai darė neigiamą įtaką. Tačiau, kita vertus, negalima nepastebėti, kad paskutinius du kartus, kuomet vyko naujo prezidento rinkimai (2000 ir 2008 m.), rinkai neigiamą įtaką turėjo ir tuometinis ekonomikos nuosmukis. Iš visų 21 prezidento rinkimų metų (nuo 1928 m.) tik trejus metus S&P 500 indekso grąža buvo neigiama.

2016 metais laukia daug netikėtumų ir greičiausiai prezidento rinkimai taip pat vienaip ar kitaip darys įtaką akcijų rinkai. Bet ar istoriniai duomenys apie prezidento rinkimus ir jų įtaką akcijų rinkai gali būti vertingi? Jie galėtų būti vertingi, jeigu aprašyta tarpusavio sąveika turėtų tęstinumą. Tačiau nežinomybė dėl to, kas bus ateityje, visada išlieka. Istorinių duomenų analizė gali suteikti tam tikrų įžvalgų, tačiau priimti sprendimus dėl investicijų remiantis vien tik šiais duomenimis nevertėtų. Prezidento rinkimų metais akcijų rinkoms didesnę įtaką daro bendra šalies ir pasaulio ekonominė situacija negu pats prezidento rinkimų faktas.


 • Taupymas ir investavimas - 2015 11 19

  Pokyčiai pasaulyje atveria naujas galimybes: kurių sričių laukia pelninga ateitis?

  Pokyčiai pasaulyje atveria naujas galimybes: kurių sričių laukia pelninga ateitis?

  Neabejojama, kad pasaulio demografinės tendencijos turės didelę įtaką ekonomikai, o tai lems ir įvairių investicijų riziką bei pelningumą. Neseniai pasiekęs 7 milijardų žymą pasaulio žmonių skaičius ir toliau auga ir augs. Esant ribotiems bendriems ištekliams tai turės keletą labai svarbių pasekmių.

  Daugiau

 • Taupymas ir investavimas - 2015 12 21

  Patarimas investuotojams: išdrįskite mąstyti netradiciškai

  Patarimas investuotojams: išdrįskite mąstyti netradiciškai

  Novatoriškai mastyti nebijančios bendrovės auga greičiau nei tos, kurios neinvestuoja į naujus produktus ar paslaugas. Technologijų pažanga nuolat auga, o per artėjančius dešimt metų naujovės ir toliau skinsis kelią į priekį. Domėjimasis naujausiomis technologijomis ir įmonėmis, kurios žengia koja kojon su inovacijomis, gali padėti ateityje gauti grąžos.

  Daugiau

 • Taupymas ir investavimas - 2016 01 25

  Kokią įtaką naftos kainos pokyčiai daro ekonomikai?

  Kokią įtaką naftos kainos pokyčiai daro ekonomikai?

  Vienas iš pagrindinių 2015 metų rinkos įvykių buvo iki rekordinių žemumų per 11 metų kritusi naftos kaina. Kas lemia naftos kainą ir jos svyravimus, kokią įtaką naftos kainų pasikeitimas turi ekonomikai ir akcijų rinkai? Kokios priežastys lemia dabartinę naftos kainą ir jos kritimą ir ko galime tikėtis šiais metais?

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.