Switch to mobile version. Į viršų

Taupymas ir investavimas - 2015 12 21
Investicijos | Inovacijos

Patarimas investuotojams: išdrįskite mąstyti netradiciškai

Novatoriškai mastyti nebijančios bendrovės auga greičiau nei tos, kurios neinvestuoja į naujus produktus ar paslaugas. Technologijų pažanga nuolat auga, o per artėjančius dešimt metų naujovės ir toliau skinsis kelią į priekį. Domėjimasis naujausiomis technologijomis ir įmonėmis, kurios žengia koja kojon su inovacijomis, gali padėti ateityje gauti grąžos.

Inovacijų nauda

Ilguoju laikotarpiu akcijų rinkoje galima uždirbti vidutinę 7–8 proc. metinę grąžą, o inovacijos yra vienas iš labai svarbių grąžos elementų. Yra daugybė technologinių pokyčių pavyzdžių, kurie naudingi skatinantiems inovacijas ir žalingi nesugebantiems mąstyti naujai. Vienas iš pavyzdžių yra „Nokia“, didžiausia mobiliųjų telefonų gamintoja 2007 m., pasirinkusi neinvestuoti į naujus išmaniuosius telefonus. Praėjus aštuoneriems metams bendrovė nebegamina mobiliųjų telefonų.

Kiekvienais metais daugelis sektorių po truputį keičiasi, todėl manome, kad nuolatinis technologinis atsinaujinimas ir bus tas veiksnys, kuris ilguoju laiku padės siekti gerų įmonių rezultatų. Kartais turimos technologinės galimybės nėra išnaudojamos, tačiau kartais dėl jų pramonėje įvyksta perversmas.

Skaitmeninimas

Mechaniškai atliekami procesai vis dažniau kompiuterizuojami. Tai vadinama skaitmeninimu (angl. digitisation) ir tai keičia žmogaus elgesį bei suteikia galimybę atsinaujinti daugeliui pramonės šakų. Jei pažvelgtume, kokie buvo finansinio sektoriaus pokyčiai per paskutinį dešimtmetį, pamatytume, kad dėl skaitmeninimo bangos pinigų pervedimo operacijos ir vertybinių popierių prekyba tapo daug efektyvesnės. Darbus, kuriuo kadaise padarydavo žmonės, dabar atlieka algoritmai, todėl klientai gali naudotis greitesnėmis ir pigesnėmis paslaugomis.

Įvyko milžiniška mobiliųjų telefonų technologinė pažanga. Per 15 metų mobilieji telefonai iš garso aparatūros tapo neriboto pritaikymo kompiuteriais. Vis labiau populiarėja išmanieji namai, kurių sistemos valdomos nuotoliniu būdu mobiliaisiais prietaisais. Maisto prekės šiandien daugiausia parduodamos parduotuvėse, tačiau skaitmeninimas leidžia sukurti efektyvesnę paskirstymo ir pristatymo į namus sistemą. Yra daugybė kitų sričių, kurioms daro įtaką skaitmeninimas.

Skaitmeninimo banga sukūrė ne tik galimybių, bet ir iššūkių. Pavyzdžiui, popieriaus paklausa kasmet mažėja, o informacijos kaupimas skaitmeniniu būdu ir toliau auga. Telefonų knygos tapo pasenusiu dalyku, nes atsirado ir išaugo paieškos bendrovės, tokios kaip „Google“. Senesnės žaidimų įmonės (tokios kaip „Nintendo“ ir „Sega“) susiduria su neaiškia ateitimi, nes mobiliųjų žaidimų kūrėjai (tokie kaip „King“, „Net Entertainment“ ir kt.) įgauna vis didesnį vartotojų pripažinimą. Plačiaekraniai televizoriai sukrėtė rinką, CD ir DVD pakeitė internetinės muzikos ir vaizdo platformos („Spotify“, „Netflix“ ir kt.), 2012 m. „Facebook“ įsigijo „Instagram“ ir jos skaitmeninių nuotraukų bibliotekas, o daugiau kaip 100 metų gyvavusi  „Kodak“ įmonė bankrutavo.

Automatika

Pramoniniai robotai ir automatika taip pat yra sparčiai augančios sritys. Per pastaruosius penkerius metus robotų naudojimas ypač stipriai išaugo ir augimo tempas per ateinančius metus tik stiprės. Didėjanti robotų paklausa rodo,  kad jie tampa vis reikalingesni. Kartu su žmonėmis dirbantys robotai tampa kasdienybe daugelyje pramonės sričių, o jų panaudojimo galimybių kiekvienais metais daugėja norint įprastus gamybos procesus visiškai automatizuoti ir atsisakyti žmogaus darbo. Robotų panaudojimas tampa itin svarbus šiandieninėje konkurencinėje aplinkoje.

Šiandien automatika – tai ne tik robotai ar mašinos, tai taip pat įranga, kuri padeda žmonėms greičiau ir geriau atlikti darbus. Pavyzdžiui, greitaeigiai traukiniai paprastai nėra laikomi automatizuota transporto priemone, tačiau ja žmonės gali greičiau ir paprasčiau keliauti, o tai didina efektyvumą, kuris yra grindžiamas automatizavimo principu. Daugelyje pramonės šakų dėl automatizuotų įprastų procesų nebereikia tiek darbuotojų, kiek jų reikėjo anksčiau, tačiau išaugo paklausa novatoriškų darbuotojų, turinčių gerus bendravimo su klientais įgūdžius ir programavimo gebėjimus.

Išmanieji automobiliai

Automobilių pramonės plėtros spartumą rodo tai, kiek išmanesni automobiliai yra šiandien, lyginant su vos prieš dešimtmetį gamintais. Išmanusis automobilis padeda žmonėms išlaikyti saugų atstumą greitkelyje nustatydamas, ar objektas yra ne per arti vairuojamo automobilio, o esant būtinybei stabdžių sistema automobilį gali sustabdyti. Išmanusis automobilis  gali informuoti apie būtinybę patikrinti automobilio būklę, taip pat jis gali pats surasti vietą automobilių stovėjimo aikštelėje, turi interneto prieigą visiems keleiviams.  Mūsų nuomone, investavimas į automobilių išmanumą yra puiki investicija.

Turime dar daug neatsakytų klausimų apie savarankiškai važiuojančius automobilius, pavyzdžiui, kaip turėtų atrodyti jų infrastruktūra ir kas turėtų apmokėti eismo įvykiuose patirtas žalas. Sunku numatyti, kada gamintojai imsis serijinės tokio tipo automobilių gamybos, nors dabartinės technologijos tą daryti leidžia. Greičiausiai dar teks 15 metų lukterėti, kol vairuotojai, įvedę adresą automobilio navigacijos sistemoje, galės ramiai ir atsipalaidavę sėdėti automobiliui savarankiškai judant teisinga kryptimi. Vis dėlto jau akivaizdu, kad automobilis trumpus atstumus savarankiškai galės įveikti jau artimoje ateityje.

Adityvi gamyba ir 3D spausdinimas

Sparčiai populiarėjantis naujų technologijų analogas įvairiuose sektoriuose yra adityvi gamyba (angl. additive manufacturing) ir 3D spausdinimas. Adityvi gamyba – tai gamybos procesas, dažniausiai naudojant metalą. Jis yra išlydomas ir pasitelkus pažangias kompiuterines programas sluoksniuojamas (angl. layer-on-layer), taip suformuojant labai tikslias ir sudėtingas struktūras. 3D spausdinimas paprastai apima plastiko, gumos ar polimerinių objektų gamybą, kai iš mikrodalelių sukuriamos sudėtingos konstrukcijos.

Labai tikėtina, kad per ateinančius dešimt metų bus atidaryta daug 3D formato spausdinimo paslaugas teikiančių centrų, o jų klientai galės patys sau susikurti ir pasigaminti įvairiausius daiktus. Žinoma, didesnei pažangai šioje srityje reikės daugiau laiko, tačiau jau dabar turime nuostabių realių pavyzdžių, tokių kaip spausdinti titano implantai, pritaikomi ir naudojami pacientams.

Kaip investuotojai turėtų vertinti naujoves?

Nuolat sau iššūkius keliančios ir dideles sumas investicijoms išleidžiančios įmonės vertinamos palankiai. Jeigu tokio tipo įmonėse dirba dar ir talentingi lyderiai, tai dar labiau padidina jų konkurencinį pranašumą. O tokių įmonių, kurių teikiamų paslaugų ar prekių paklausa mažėja, tačiau jos rinkoje išlieka tik labai sumažinusios išlaidos, akcijų kainų kilimas yra retas reiškinys.

Artimoje ateityje turėsime daug pokyčių. Šiandien naudojamos tradicinės technologijos pasens, o jas pakeis naujos technologijos. Investuotojai turėtų išdrįsti mąstyti netradiciškai ir ieškoti naujų investavimo idėjų, susijusių su naujomis technologijomis ir naujais produktais.


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.