Switch to mobile version. Į viršų

Verslui - 2018 01 16
atviroji bankininkystė | PSD2 | Elektroninė bankininkystė | finansai

Atviroji bankininkystė. Ateities bankai – jau visai netrukus

Atviroji bankininkystė. Ateities bankai – jau visai netrukus

Dažnai galvojama, kad pokyčiai bankų sektoriuje yra neįprastas dalykas, tačiau tereikia prisiminti, kaip prieš kurį laiką viską pakeitė internetinė bankininkystė. Šiandien daugeliui vartotojų savaime suprantama, kad keliauti į banko skyrių neverta, mat kone viską galima padaryti internetu: sumokėti mokesčius, pervesti pinigus, stebėti, kiek kišenpinigių turi vaikas, ar atlikti daugybę kitų su šeimos finansais susijusių veiksmų bet kuriuo metu ir bet kurioje vietoje.

Atvirosios bankininkystės (angl. Open banking) technologinės galimybės – dar vienas didžiulis žingsnis į ateitį, kuris neabejotinai paskatins iš naujo apsvarstyti bankų veiklos modelius. Bankai jau dabar siūlo bendradarbiauti finansinių technologijų ir kitų sričių įmonėms, norėdami kartu kurti naujas idėjas ir siūlyti pasaulinio lygio skaitmenines paslaugas.

Kas yra atviroji bankininkystė?

Bendrovės „Apple“ į rinką išleistas pirmasis „iPhone“ telefonas sukėlė tikrą revoliuciją, prisijungti suskubo ir kitos įmonės, pavyzdžiui, „Samsung“. Tai paskatino ne tik keisti rinkos taisykles ir perskirstyti rinkos dalyvius, bet ir turėjo didžiulę įtaką žmonių kasdieniams įpročiams.


Norite pasitarti? 
Registruokitės į susitikimą


Tam tikra prasme bankų sektorius šiuo metu išgyvena panašius pokyčius – nauji Europos Sąjungos reikalavimai įpareigoja bankus suteikti trečiosioms šalims – kitoms įmonėms – prieigą prie tam tikrų savo klientų duomenų. Tai reiškia, kad bet kokio kito sektoriaus įmonės bankų klientams galės pasiūlyti savo produktų ir paslaugų naudodamosi bankų infrastruktūra. Bankai taip pat žengia į naują teritoriją – atsiras naujų sprendimų, naujų funkcijų ir bendradarbiavimo būdų, o didžiausią naudą gaus klientai.

Kodėl šio pokyčio reikia?

Nuo šių metų sausio 13 d. Europos Sąjungoje įsigaliojo nauja mokėjimo paslaugų direktyva PSD2 (Payment Services Directive). Be daugelio kitų dalykų, ji įpareigoja finansų institucijas suteikti trečiosioms šalims prieigą prie savo klientų duomenų. Terminas pasiruošti – iki 2019-ųjų. Kam to reikia? Dėl spartaus skaitmeninių technologijų naudojimo ankstesnė direktyva PSD1 nebeapima nemažai rinkoje pasirodžiusių naujų dalyvių ir jų teikiamų paslaugų, todėl būtina taisykles pritaikyti pagal šiandieninę rinkos padėtį.

Kokią įtaką klientų saugumui turi trečiųjų šalių dalyvavimas?

Klientų duomenys ir toliau bus saugūs, o trečiosioms šalims bus atskleista tik ta informacija, kurią vartotojai asmeniškai pažymės kaip viešą. Trečiosiomis šalimis partnerėmis galės tapti tik patikimos įmonės. Iš tiesų naujoji direktyva tik padės sustiprinti klientų apsaugą – dviejų etapų modelis, kurį kai kurie bankai jau dabar naudoja, bus privalomas, o klientui įtarus galimą jo nepatvirtintą mokėjimą pinigai bus nedelsiant grąžinami – neprireiks jokių biurokratinių procesų.

Ką naujo klientams pasiūlys atviroji bankininkystė?

Ateityje bus galimi trys bendradarbiavimo būdai. Pirmas – bankas su verslo partneriu kartu kurs naują paslaugą ir siūlys ją klientams. Antras – verslo partneris klientams naują paslaugą ar gaminį siūlys naudodamasis banko infrastruktūra. Trečias – verslo partneris sukurs gaminį ar paslaugą, kuriuos bankas galės siūlyti savo klientams.

Rinkoje jau ir dabar yra dalyvių, siūlančių paslaugas, susijusias su bankininkystės funkcijomis. Pavyzdžiui, mobilioji programėlė, užtikrinanti, kad pinigai vos per kelias minutes būtų pervedami visiems telefono kontaktų knygelėje esantiems adresatams. Arba programėlė, padedanti priimti geresnius su finansais susijusius sprendimus. Ateityje tokios paslaugos tik tobulės ir bus plečiamos, o dėl laisvesnio duomenų keitimosi atsiras dar daugiau naujų ir nenuspėjamų galimybių.

Atvirosios bankininkystės privalumai

 • Skaidresnės ir paprastesnės, lengviau palyginamos bankininkystės paslaugos
 • Galimybė peržiūrėti ir tvarkyti visų bankų sąskaitas vienoje vietoje
 • Inovatyvios asmeninės finansinės paslaugos
 • Asmeniniai finansiniai patarimai, padėsiantys sutaupyti

Technologijos vystomos taip greitai, kad neįmanoma nuspėti, kokių dar naujovių sulauksime ateityje. Tačiau viena yra aišku jau dabar – gyventi bus vis patogiau.


 • Kasdieniai finansai - 2019 08 30

  Kaip jungiatės prie interneto banko?

  Kaip jungiatės prie interneto banko?

  Interneto paslaugos Lietuvos bankuose išpopuliarėjo prieš maždaug dvidešimt metų, kai interneto banke pinigus pervesti pageidaujantiems klientams buvo išduodamos pirmosios slaptažodžių kortelės. Dabar ši klientų identifikavimo priemonė jau užleidusi vietą naujoms – patogesnėms ir išmanesnėms.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2017 03 31

  Neįsivaizduojate gyvenimo be grynųjų pinigų? Z karta nemato jų ateities (video)

  Neįsivaizduojate gyvenimo be grynųjų pinigų? Z karta nemato jų ateities (video)

  Lemtingą grynųjų pinigų prognozę skelbia jaunieji Lietuvos gyventojai, šių metų pradžioje dalyvavę švietimo konferencijos „TEDxVilniusED“ renginyje, skirtame 7–13 metų vaikams, jų tėvams, mokytojams ir kitiems pasaulinėmis švietimo tendencijomis besidomintiems entuziastams. Renginio dalyvių nuomone, diena, kai išnyks popieriniai pinigai, artėja.

  Daugiau

 • Taupymas ir investavimas - 2016 11 03

  Netolima ateitis: jūsų finansų patarėjas – robotas

  Netolima ateitis: jūsų finansų patarėjas – robotas

  Gyvename pasaulyje, kuriame naujos technologijos sparčiai keičia įmones, pramonę, šalis ir miestus. Technologinės pažangos amžiuje, kuris vadinamas skaitmeniniu (angl. the Digital Age), atsiranda vis daugiau naujų galimybių ir vartotojams, ir gamybininkams, ir paslaugų teikėjams.  

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.