Switch to mobile version. Į viršų

Verslui - 2018 12 16
Žemės ūkis | Investicijos | Modernus ūkis

Domėjimasis technika – nauda ūkiui

Domėjimasis technika – nauda ūkiui

Prie Panevėžio plytinčiame dideliame žemės plote ūkininkauja gausi ir darni Ragažinskų šeima – trys broliai ir dvi seserys su šeimomis. Tradicines augalininkystės kultūras – kviečius, miežius, rapsus, žirnius, pupas – auginantys naujos kartos ūkininkai sklandžiai pasiskirstę, kas už ką atsakingas, o broliai laisvą minutę mieliausiai skiria žemės ūkio technikos naujovėms. Tai, kad ši šeima dirba kaip vienas kumštis ir yra jų ūkių sėkmės veiksnys,  gali pasakyti ir 17 metų su ja bendradarbiaujančio SEB banko darbuotojai.

Didelio ūkio neplanavo

Viduriniojo brolio žmona Daiva Ragažinskienė pasakoja, kad toks didelis ūkis susikūrė pamažu, brolių ir seserų tėvai iš pradžių net neturėjo konkrečių planų kurti ūkį. „Vyro tėvai gyveno kaimiškai. Po truputį pradėjo darbuotis, kurti ūkį, vaikai augo ir domėjosi juo, žemės plotai pamažu plėtėsi. Visi trys berniukai visuomet turėjo polinkį technikai – domėjosi traktoriais, visokiais naujais įrenginiais. Ir viskas taip kone savaime susidėliojo į tokį šiandien nemažą ūkį“, – sako ūkininkė. 

Ragažinskai nuolat investavo į žemes. „Tai susiklosto natūraliai, pavyzdžiui, kaimynai pasiūlo pirkti žemės. Ją dažniausia perkame už banko skirtus pinigus“, – pasakoja D. Ragažinskienė.

Anot jos, anksčiau ūkininkai naudodavosi kaimo plėtrai skirtomis Europos Sąjungos lėšomis, tačiau pastaruoju metu augalininkystės ūkiams tokia parama pasinaudoti yra labai sudėtinga – labiau remiami mažesni ūkiai.

Pasiskirstė pareigomis

Ūkininkaujantiems broliams ir seserims priklauso atskiri ūkiai, tačiau jie dirba išvien. Ypač  šeimynai ūkius valdyti tapo lengviau tuomet, kai jie savo ūkius sujungė į kooperatyvą, atliekantį didelį administracinį darbą. Kooperatyve darbus pasiskirstė pagal tai, kas kam įdomiausia ar geriausiai sekasi: vienam pavestos vadovo pareigos, kitas atsakingas už darbų paskirstymą ir priežiūrą, trečias – už tiekimą, likusiems atiteko „popierinis“ darbas.

Paklausta, kas turėjo ir turi didžiausią įtaką sėkmingam ūkiui, D. Ragažinskienė atsako trumpai ir konkrečiai: „Darbštumas ir yra visas talentas, darbas neskaičiuojant nei laiko, nei jėgų. Iš pradžių ūkyje dirbo visa šeima, o samdomi darbuotojai ėmė atsirasti pamažu, ūkiui plečiantis.“

Domisi technikos naujovėmis

Žemės ūkio technika yra kita sritis, kuria Ragažinskai itin domisi ir į kurią investuoja. „Jei kiti laisvalaikiu apžiūrinėja turistinius objektus, tai visi trys broliai apžiūrinėja naują techniką, – juokiasi D. Ragažinskienė. – Jie važinėja po parodas, pas kitus ūkininkus ir atranda visokių išties įdomių šiuolaikiškų padargų.“ Pasak ūkininkės, jie buvo nuvykę pas ūkininkus į Latviją, Vokietiją, Švediją pažiūrėti, kaip šie dirba, ir pasisemti gerosios patirties.


Norite pasitarti? 
Registruokitės į susitikimą


Ji pažymi, kad, nors technikos naujovės yra brangios, jos gali gerokai praplėsti ūkininkavimo galimybes. Pavyzdžiui, jas taikant, galima sėkmingai pasėti sausros ar liūčių metu, kai atitinkamos technikos neturint to padaryti nepavyktų. „Nors mes jau esame jaunesnės kartos ūkininkai, dar nesame visiškai drąsūs, vis tik kai kurias naujienas jau išbandome“, – sako ūkininkė. 

Visas investicijas  sunku numatyti

Pasak D. Ragažinskienės, ūkiai turi nuolat investuoti, tačiau iš anksto numatyti visas reikiamas investicijas – gana sunku.

„Kai ūkininkų klausia, į ką investuos, šie dažniausiai atsako – į viską. Viskas labai greitai keičiasi. Ūkininkai nuolat turi galvoti, kaip greičiau ir paprasčiau galėtų atlikti darbą, kad kuo mažiau papildomų žmonių reikėtų samdyti. Pavyzdžiui, norint geriausios kokybės grūdų, kultūras nukulti reikia per tris dienas. O tam reikia labai našios technikos. Turime nuolat vertinti, kas pasiteisina, o kas ne. Galbūt seną techniką reikia parduoti ir pirkti naujesnę“, – teigia ūkininkė.

Ji pastebi, kad ūkininkams labai naudingas yra apyvartinio kapitalo finansavimas. „Kur kas paprasčiau daugelį dalykų nusipirkti mokant iš karto. Juo labiau kad ypač nuo šių metų gana sudėtinga gauti atidėjinių iš įmonių. Turėti papildomų apyvartinių lėšų mums labai patogu“, – sako D. Ragažinskienė. 

Ne drąsa, o skaičiavimas

Pasak SEB banko valdybos nario, Mažmeninės bankininkystės tarnybos direktoriaus Vaido Žagūnio, tai, ką Ragažinskai vadina drąsa, iš tiesų reiškia šių ūkininkų inovatyvų mąstymą ir gebėjimą skaičiuoti.

„Tokie stambūs ūkiai neretai kuriami einant mažais žingsneliais, laiku priimant gerus, kruopščiai pamatuotus sprendimus. Bankas tokiais atvejais tampa svarbiu patarėju, padedančiu įvertinti riziką ir padedančiu pasinaudoti galimybėmis. Technikos naujovės yra tai, kas Lietuvos ūkiams gali padėti tapti konkurencingesniems  ne tik šalyje, bet ir tarptautinėse rinkose“, – teigia V. Žagūnis.


 • Verslui - 2018 12 19

  Ūkininkė Dalia Kairaitienė: jei ūkis stambus, investuoti reikia daug

  Ūkininkė Dalia Kairaitienė: jei ūkis stambus, investuoti reikia daug

  Kairaičių pieno ūkis Kazlų Rūdos savivaldybėje veikia jau trečią dešimtmetį. Nuolat didėjančiam šeimos ūkiui šiuo metu priklauso 638 karvės ir apie 1000 ha dirbamos žemės – tai vienas stambiausių pieno gamintojų ūkių Marijampolės regione. Ūkininkė Dalia Kairaitienė atvirauja, kad jų veiklos sėkmei didžiausią įtaką turi pozityvus mąstymas, sutelkta šeima ir darbuotojai bei nuolatinės investicijos, kurios neįsivaizduojamos be banko pagalbos.

  Daugiau

 • Verslui - 2018 12 27

  Viena svarbiausių sėkmingo ūkininkavimo priežasčių – kruopštus skaičiavimas

  Viena svarbiausių sėkmingo ūkininkavimo priežasčių – kruopštus skaičiavimas

  Jaunas Tyrulių seniūnijos, esančios Radviliškio rajone, ūkininkas Rimantas Smulkis drauge su tėvu ir broliu augina maistinius žirnius, pupas, miežius ir kitas grūdines kultūras. „Viską, – šypsodamasis sako ūkininkas. – Bandysime ir naujas kultūras, kurios įdomios užsienio supirkėjams.“ Kad šie ūkininkai išsiskiria iš kitų – ne tik daug galvoja apie naujoves, bet ir patys puikiai moka skaičiuoti, detaliai planuoti, pastebi penkerius metus su Smulkių šeimos ūkiu bendradarbiaujantis SEB bankas, turintis didelę patirtį žemės ūkio sektoriuje.

  Daugiau

 • Verslui - 2018 05 28

  Grūdų prekyba. Kokią riziką atneša pokyčiai?

  Grūdų prekyba. Kokią riziką atneša pokyčiai?

  Šį derliaus sezoną grūdų prekybos įmonės, tikėtina, pabaigs geresniais rezultatais negu praėjusias metais. Nors sezono pradžia išgąsdino dėl gausių liūčių, Lietuvos grūdų derlius ir grūdų kokybės rodikliai buvo geresni negu prieš metus. Tai nuteiktų optimistiškai laukiant liepos 1-osios, kai prasidės naujasis derliaus sezonas, jei ne keletas nežinomųjų.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.