Switch to mobile version. Į viršų

Verslui - 2016 12 05
Verslo finansavimas | paskola | Skolinimasis

Norint auginti verslą svarbios ne tik idėjos, bet ir skaičiai

Norint auginti verslą svarbios ne tik idėjos, bet ir skaičiai

Verslininkai dažnai taip susitapatina su savo veikla, kad jos narstymas po kaulelį gali sukelti labai daug neigiamų emocijų, todėl savo verslo idėjos pristatymas žmonėms iš šalies gali kelti gana nemažai streso. Vis dėlto jeigu norite, kad jūsų verslas sėkmingai augtų ir atėjus tinkamam laikui žengtų į priekį, nedrąsumo teks atsikratyti.

 

Einant į banką kalbėtis dėl galimos paskolos, reikėtų žinoti ne tik tai, kokio finansavimo galima tikėtis, bet ir kokius įsipareigojimus būsite paprašyti prisiimti.

Jeigu aiški verslo koncepcija, turi būti aiškūs ir skaičiai

Kaip pasakoja SEB banko Finansavimo paslaugų departamento direktorius Darius Burdaitis, būtų klaidinga manyti, kad vienas ar kitas finansavimo šaltinis lėšas siūlo iš esmės geresnėmis sąlygomis. Nesvarbu, ar kaip partnerį pasirinksite privataus kapitalo fondą, ar banką, reikiama lėšų suma ir jos suteikimo sąlygos bus nustatomos labai panašiai.

Pagrindiniai skirtumai slypi tame, koks konkrečiai produktas kuriamas ir kuriuo verslo vystymo etapu prašoma finansavimo. Supaprastinant verta išskirti porą galimų strategijų, priklausančių nuo projekto esmės.


Norite pasitarti? 
Registruokitės į susitikimą


„Jeigu pati idėja ar produktas jau sukurti arba gerai žinoma, kas bus gaminama (pavyzdžiui, planuojama gaminti konkretaus modelio baldus), pagrindinės dedamosios, į kurias reikėtų atkreipti dėmesį, būtų privalomos investicijos į ilgalaikį turtą, reikalingų apyvartinių lėšų skaičius ir rezervas nenumatytiems atvejams. Visas šias sumas, prieš einant kalbėtis į banką dėl finansavimo, reikėtų numatyti“, – tikina D. Burdaitis.

Investicijomis į ilgalaikį turtą laikomos išlaidos, skirtos gamybinei įrangai ar pastatams įsigyti. Jos paprastai finansuojamos ilgesniam laikotarpiui (penkeriems ar dešimčiai metų) ir grąžinamos pagal iš anksto sudarytus periodinio grąžinimo grafikus.

Kai reikia apyvartinių lėšų, suteikiamas kredito limitas ar faktoringas. Šios priemonės neturi konkretaus grąžinimo grafiko. Kredito limito atveju pasiskolintos lėšos gali būti grąžinamos iki kredito limito termino bet kuriuo metu turint laisvų lėšų. Faktoringo atveju pasiskolintos lėšos grąžinamos pagal pateiktų bankui sąskaitų faktūrų terminus. Įmonės likvidumo poreikiams užtikrinti gali būti siūlomas sąskaitos kreditavimas.

Kuo ankstyvesnės stadijos verslas, tuo ilgesnis įsipareigojimas

Į šiek tiek kitus dalykus reikėtų atkreipti dėmesį tuo atveju, jeigu finansavimas būtinas pačiai idėjai išvystyti. Tarkim, jeigu kuriate visiškai naują vaistą, naujos kartos programinę įrangą ar medžiagas, derėtų visą procesą padalyti į tam tikrus etapus ir prašyti finansavimo kiekvienam jų atskirai.

„Naujo etapo įgyvendinimas turėtų prasidėti tik tada, kai visiškai įgyvendinamas pirmasis. Todėl einant kalbėtis į banką, būtina numatyti išlaidas, kurios būtų skiriamos konkrečiam etapui, ir parodyti kelią, kaip bus kuriama galutinė produkto versija“, – aiškina pašnekovas.

Toks planas turėtų atrodyti maždaug taip:
• numatoma pirminė suma moksliniams tyrimams, kuriais pagrindžiamos galimos produktų ypatybės
• jeigu tyrimai pagrindžia pakankamą sėkmės tikimybę, atliekami rinkos tyrimai, siekiant nustatyti galimą rinkos dydį ir potencialius pirkėjų segmentus
• sukuriami bandomieji pavyzdžiai
• atliekami bandymai, tvarkoma dokumentacija
• galiausiai pradedamos investicijos į gamybą, numatomos apyvartinės lėšos bei rezervai nenumatytiems poreikiams

„Akivaizdu, kad pirmaisiais etapais verslas dar neuždirba pinigų, todėl negali vykdyti privalomų periodinių kredito grąžinimų bankui“, – dėsto D. Burdaitis.

Būtina prisiimti dalį rizikos

Kaip sako SEB banko Finansavimo paslaugų departamento direktorius, vertinant, ar įmonei suteikti finansavimą, svarbiausia atsakyti į vieną esminį klausimą: ar projektas galės kurti pinigų srautus, ar bus patiriamos tik išlaidos?

„Tarkime, statoma baldų gamykla. Pabaigusi statybos darbus, sumontavusi įrangą ir pradėjusi gamybą, įmonė jau gali gauti pajamas. Tačiau, vykdant su tyrimais ir paties produkto kūrimu susijusius projektus, jokios pajamos nebus uždirbamos visais kūrimo etapais. Tai bankui iškelia papildomų klausimų ir abejonių, į kurias įmonei būtina atsakyti“, – aiškina D. Burdaitis.

Pasak jo, tais atvejais, kai pajamos nebus pradėtos gauti per protingą laikotarpį nuo projekto pradžios (pavyzdžiui, per pirmuosius dvejus veiklos metus), finansavimui pasinaudoti banko paskola greičiausiai nepavyks, nes nebus jokių šaltinių kredito įmokoms ar palūkanoms mokėti, o bankas tokios rizikos negalės prisiimti.

„Tokie projektai iš esmės gali būti finansuojami tik rizikos kapitalu arba į jį panašiais šaltiniais. Nes rizikos kapitalo esmė – išvystyti verslą ir jį parduoti. Rizikos kapitalo finansavimas nuo banko paskolos skiriasi tuo, kad periodiniai grąžinimai ar palūkanų mokėjimai čia nevykdomi“, – teigia finansavimo paslaugų ekspertas.

Jis atkreipia dėmesį, kad finansavimo pobūdis labiausiai priklauso nuo rizikos laipsnio. Ir finansavimo kaina visada priklausys nuo prisiimamos rizikos. Eidami į banką pristatyti savo idėjos ir prašyti jai paramos, turite būti pasirengę ne tik parodyti, kaip ji kurs pajamas, bet ir įrodyti, kad esate pasirengę prisiimti didelę dalį rizikos ir atsakomybės.

„Kuo didesnė projekto rizika, tuo daugiau nuosavų lėšų, rizikos kapitalo ar šeimos paramos reikia. Kitaip tariant, ir patys turėtumėte turėti dalį reikalingų išteklių. Kai verslas pradeda nešti pajamas, sumažėja jo rizika, jis tampa pajėgus vykdyti periodinius palūkanų ar paskolintos sumos mokėjimus. Tai yra ir ženklas, kad jam finansuoti jau gali būti naudojama ir banko paskola“, – tvirtina D. Burdaitis.

Povilas Sabaliauskas, bznstart.lt


 • Verslui - 2016 10 13

  Turite įmonę? Penki žingsniai, padėsiantys paspartinti verslą

  Turite įmonę? Penki žingsniai, padėsiantys paspartinti verslą

  Mažos ir vidutinės įmonės Lietuvoje vėl gerina veiklos rodiklius, plečia verslą ir drąsiai skolinasi. Galima sakyti, kad šiemet jos galutinai prisitaikė prie pasikeitusių sąlygų Rytų rinkose ir, atsigręžusios į augančią vidaus rinką, planuoja plėtrą.  

  Daugiau

 • Kuriantiems verslą - 2016 08 17

  Kodėl jaunas verslas neišnaudoja patrauklios finansavimo galimybės?

  Kodėl jaunas verslas neišnaudoja patrauklios finansavimo galimybės?

  Minios finansavimas atsirado tam, kad išliktų. Kai praėjusio dešimtmečio pabaigoje pradėjo kurtis minios finansavimo platformos, pasigirdo kalbų, kad stebime bankų, investicinių fondų alternatyvos gimimą. Ir nors dabar jau akivaizdu, kad minios finansavimas nei vienų, nei kitų nepakeis, į ekonomiką šis reiškinys neabejotinai įnešė šviežio oro.

  Daugiau

 • Verslui - 2016 04 22

  Norintiems sėkmingai plėsti verslą – šeši eksperto patarimai

  Norintiems sėkmingai plėsti verslą – šeši eksperto patarimai

  Skaitmeninės technologijos ir socialinė žiniasklaida tobulėja taip greitai, kad susigaudyti gali būti sunku net tiems, kurie, rodos, jau seniai yra perpratę skaitmeninės rinkodaros subtilybes. Kaip nepasiklysti sekant socialinės žiniasklaidos madas? Kaip pasirinkti savo įmonei teisingiausią priemonę?

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.