Switch to mobile version. Į viršų

Verslui - 2018 11 22
Darbuotojų motyvavimo sprendimai | Investicinis gyvybės draudimas | pensija

Rakto į darbuotojo širdį beieškant: kaip padidinti motyvaciją?

Rakto į darbuotojo širdį beieškant: kaip padidinti motyvaciją?

Vaisiai į biurą, poilsio zonos su stalo futbolu ir kompiuteriniais žaidimais, vasaros šventės ir kalėdiniai vakarėliai, lankstus darbo grafikas ar galimybė dirbti iš namų... Darbdaviai stengiasi sugalvoti vis naujų būdų, kaip padidinti darbuotojų motyvaciją ir paskatinti juos dalyvauti įmonės veikloje. 

Tačiau daugelis šių priemonių vis dar skiriamos darbuotojų gerovei kurti šiandien. Galimybe motyvuoti darbuotojus papildomai kaupiant jų senatvei naudojasi dar gana nedaug lietuviško kapitalo įmonių.

Siekia motyvuoti darbuotojus

Vakarų šalyse įprastą darbdavių dalyvavimo kaupiant darbuotojų pensijai tradiciją į Lietuvą atneša užsienio kapitalo įmonės. Konsultacijų bendrovės „Korn Ferry Hay Group“ atliekamo atlyginimų rinkos tyrimo duomenimis, darbuotojų ateičiai kaupiančių šalies įmonių skaičius sparčiai auga – tokią papildomą vertę savo darbuotojams 2018 metais siūlė 12 proc. šalies įmonių. 2016-aisiais šis rodiklis siekė vos 7 procentus. 

Į savo darbuotojų ateitį investuoja ir jų naudai lėšas SEB kaupia tokios bendrovės kaip „Philip Morris“, „Mars Lietuva“, „Telia“, „Roquette Amilina“, „Thermo Fisher Scientific Baltics“ ir kt. Būsima darbuotojų pensija ima rūpintis ir valstybinės įmonės, pvz., „Lietuvos energija“. Tarptautinių bendrovių patirtį perima mažos ir vidutinio dydžio lietuviško kapitalo įmonės.

Alytuje įsikūrusios komunaline ir žemės ūkio technika prekiaujančios bendrovės „Ordo“ vadovas Alvydas Aleksonis pasakoja, kad sprendimas papildomai kaupti darbuotojų ateičiai gimė iš siekio didinti motyvaciją ir skatinti lojalumą.

„Norėjome parodyti, kad rūpinamės savo darbuotojais, padėkoti jiems už ilgametį darbą, kartu sukurti didesnio užtikrintumo dėl ateities jausmą“, – sako investicinį gyvybės draudimą pasirinkusios įmonės vadovas.

Didesnį negu 70 žmonių kolektyvą turinti bendrovė apdraudė visus darbuotojus, įmonėje dirbančius ilgiau negu metus. Kaupimo įmokos siekia 2 proc. darbuotojo atlyginimo.  Dirbantys ilgiau negu trejus metus motyvuojami didesnėmis įmokomis.

Laimi ir darbuotojas, ir įmonė

„SEB gyvybės draudimo“ generalinės direktorės Sonatos Gutauskaitės-Bubnelienės teigimu, valstybė ilgalaikį taupymą skatina taikydama mokestines lengvatas, tad darbdavių įmokos neapmokestinamos su darbo užmokesčiu susijusiais mokesčiais, tad galima sukaupti daugiau.

„Sakykime, įmonė nusprendžia galinti darbuotojui papildomai skirti 100 eurų. Jei ši suma būtų išmokama kaip darbo užmokestis, atskaičius mokesčius darbuotojo sąskaitą pasiektų mažiau negu 60 eurų. Ilgalaikio taupymo atveju jokie mokesčiai netaikomi, tad visa 100 eurų suma būtų skirta kaupti darbuotojo ateičiai“, – subtilybes aiškina S. Gutauskaitė-Bubnelienė. Ji pastebi, kad papildomas kaupimas darbuotojo pensijai naudingas ir darbdaviams, mat jie gali džiaugtis motyvuotais ir lojaliais komandos nariais.


Norite pasitarti? 
Registruokitės į susitikimą


Svarbu ir tai, kad kaupiant pensijai papildomai darbuotojui skiriamos lėšos investuojamos. Tad kaupiant ilgesnį laikotarpį dėl sudėtinių palūkanų efekto (investicinės grąžos ne tik iš įmokėtų įmokų, bet ir sukaupto turto bei ankstesniais laikotarpiais uždirbtų palūkanų) sukaupta suma gali gerokai padidėti. Taip darbdavys padeda darbuotojui pasirūpinti finansiškai saugia senatve. 

Svarbu nustatyti tikslus

Kaupti darbuotojo pensijai darbdaviai gali keliais būdais – pasirinkdami investicinį gyvybės draudimą arba trečios pakopos pensijų fondus, o nuo 2019 m. sausio 1 d. darbdavio lėšomis bus galima kaupti ir antros pakopos pensijų fonduose.

Sprendžiant, kurį kaupimo būdą pasirinkti, svarbu įvertinti sutarčių administravimo skirtumus. Jei pasirenkamas antros ar trečios pensijų pakopos fondas, darbdavys yra įmokų mokėtojas, tačiau kaupiamų lėšų nuosavybė iškart atitenka darbuotojui. Investicinį gyvybės draudimą pasirinkęs darbdavys gali spręsti, ar lėšų valdymą perduos darbuotojui, ar kurį laiką jas valdys pats.

SEB grupė yra vienintelė Lietuvoje, kuri savo klientams gali pasiūlyti ir investicinį gyvybės draudimą, ir kaupimą trečios pakopos pensijų fonde, o nuo kitų metų – ir antros pakopos pensijų fonduose.

„Sprendimas kaupti darbuotojo pensijai – tik pirmasis žingsnis. Antras ne mažiau svarbus žingsnis yra tinkamos kaupimo formos pasirinkimas.  Įmonių poreikiai nevienodi, todėl SEB ekspertai padeda darbdaviams nustatyti ir įvertinti savo tikslus ir pasirinkti geriausiai poreikius atitinkančią kaupimo programą“, – sako „SEB gyvybės draudimas“ vadovė.

Darbuotojų lojalumo siekiantys darbdaviai neretai pasirenka laikinai lėšas valdyti patys, o darbuotojui jų valdymą perleidžia, kai šis įmonėje išdirba tam tikrą laiką, pavyzdžiui, trejus ar penkerius metus.

Įvairios kaupimo strategijos

Darbdavys taip pat sprendžia, kada įtraukti darbuotojus į pensijų kaupimo programą. Dažniausiai  kviečiami kaupti išdirbusieji ilgiau negu metus, tačiau yra įmonių, kurios papildomai kaupti darbuotojo pensijai pradeda jau pirmaisiais jo darbo metais.

Renkantis kaupiamą sumą taip pat naudojamos skirtingos strategijos – tai gali būti fiksuota suma arba tam tikras procentas nuo darbuotojo atlyginimo. Didelį darbo stažą turintys lojalūs darbuotojai neretai skatinami kaupiamai pensijai skiriant didesnę procentinę atlyginimo dalį

Kai kurios įmonės prie kaupimo ateičiai skatina prisidėti ir pačius darbuotojus. Tada darbdavio įmokos dalis susiejama su darbuotojo mokama įmoka – prilyginama jai arba yra dvigubinama.

Pastarųjų metų tendencijos rodo, kad kaupimo pensijai galimybę į papildomos naudos darbuotojams programas įtraukia vis daugiau Lietuvos darbdavių, ir privačios, ir valstybinio sektoriaus įmonės. Vakarų Europos šalių patirtis rodo, kad šis darbuotojų motyvavimo būdas tik populiarės.


 • Verslui - 2018 01 16

  Vis labiau populiarėjančios motyvavimo priemonės

  Vis labiau populiarėjančios motyvavimo priemonės

  Naujas darbas paprastai yra laukiamas gyvenimo pokytis. Vis dėlto pokyčiai kolektyve – didelis galvos skausmas darbdaviui: prarandamas perspektyvus darbuotojas, kuris turėjo daug žinių, reikia pradėti ieškoti kito specialisto. Įmonės vadovams vis svarbiau ne tik užtikrinti vis didėjantį pelną, bet ir išlaikyti pokyčių nebijančius darbuotojus. 

  Daugiau

 • Verslui - 2016 08 08

  Ką daryti, kad darbuotojams netrūktų motyvacijos?

  Ką daryti, kad darbuotojams netrūktų motyvacijos?

  Organizacijos Lietuvoje vis dažniau domisi, kaip išlaikyti ir motyvuoti darbuotojus. Tam įtakos turi ir užsienio kapitalo įmonių plėtra Baltijos šalyse, ir pastebimai kylanti personalo kaitos rizika. Ieškodami veiksmingų personalo valdymo sprendimų, darbdaviai neretai susiduria su iššūkiu: kaip atrasti tinkamiausią – ir įmonės tikslus, ir darbuotojų lūkesčius tenkinantį – receptą?

  Daugiau

 • Verslui - 2016 03 16

  Mūšis dėl atlygio: kaip privilioti ir išlaikyti geriausius specialistus?

  Mūšis dėl atlygio: kaip privilioti ir išlaikyti geriausius specialistus?

  Laimingi darbuotojai. Patrauklus darbdavys. Sėkminga įmonė. Turbūt taip trumpai save pristatyti norėtų kiekviena įmonė.  Pripažinti verslo konsultantai ir sėkmingai veiklą vykdantys verslininkai sutaria, kad vienas pagrindinių sėkmės garantų – gera, efektyviai dirbanti komanda.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.