Switch to mobile version. Į viršų

Verslui - 2016 06 13
darbuotojų skatinimo programa | Darbuotojų motyvavimo sprendimai

Trys zuikiai vienu šūviu, arba kaip išlaikyti aukso vertės specialistus

Trys zuikiai vienu šūviu, arba kaip išlaikyti aukso vertės specialistus

Lietuvos įmonių vadovai nerimauja, kad laikui bėgant didžiausias įmonių iššūkis bus specialistų paieška. Jau dabar net 42 proc. įmonių pripažįsta susiduriančios su kvalifikuotos darbo jėgos trūkumu. Nerimauti verčia ir didelė darbuotojų kaita – Lietuvos statistikos departamento duomenimis, ji jau šiandien įmonėse siekia 17 procentų. 

Tad vadovams vis sunkiau suvaldyti personalo kaitos riziką, jiems tenka ieškoti naujų, ilgalaikių darbuotojų skatinimo priemonių. Pripažinti verslo konsultantai ir sėkmingai veiklą vykdantys verslininkai vieningai tvirtina, kad vienas pagrindinių sėkmės garantų – gera, efektyviai dirbanti ir patyrusi komanda. Būtent nuo jos daugiausia priklauso, ar įmonei be didelių sunkumų pavyks pasiekti trokštamų rezultatų, sėkmingai augti ir tobulėti.

Šiandien įmonėms tenka konkuruoti ne tik dėl parduodamų produktų ar teikiamų paslaugų, bet ir dėl talentingų darbuotojų. Pritraukti ir išlaikyti geriausiai dirbančius nelengva – konkurentai kvalifikuotus specialistus visada bandys pervilioti žadėdami didesnį atlyginimą, geresnes darbo sąlygas ar karjeros galimybes.

Išeitis – išsiskirti iš konkurentų ir pasiūlyti savo darbuotojams tokias skatinimo programas, kurios turės ilgalaikę teigiamą įtaką ir įmonei, ir darbuotojams. Lėšų, pensijos kaupimo programos darbuotojų ateities poreikiams užtikrinti – konkurencingos ir išskirtinumą darbo rinkoje padedančios kurti darbuotojus skatinančios priemonės. Personalo specialistai neabejoja, kad jos labai svarbios norint suvaldyti darbuotojų kaitą ir padeda:

1. tenkinti darbuotojų lūkesčius ir poreikius

Geras darbdavys stengsis ne tik suprasti savo darbuotojų lūkesčius, bet ir juos patenkinti. Tiesa, įmonių vadovai dažnai nežino arba klaidingai spėlioja, ko iš jų tikisi darbuotojai, kas juos motyvuoja ir ką jie vertina.

Pastebima, kad rinkoje vis dar dažnai vyrauja nuomonė, jog darbuotojams svarbiau pinigus gauti šiandien negu atidėti lėšas ateities poreikiams užtikrinti. Visgi tokį požiūrį griauna patys darbuotojai.  Ko gero, būtų sunku rasti nors vieną asmenį, kuriam nerūpėtų, ar jo senatvė bus finansiškai saugi ir aprūpinta. Todėl vis daugiau darbuotojų savarankiškai ieško būdų, kaip papildomai sukaupti lėšų pensijai ir taip pabandyti senatvėje išlaikyti savo gyvenimo standartus ir gyvenimo kokybę.

• 2015 m. pagal kaupiamojo gyvybės draudimo sutartis Lietuvoje sumokėta 329 mln. eurų įmokų. Net 93 proc. šių įmokų sumokėjo privatūs asmenys.

Darbuotojai turi didelių lūkesčių savo darbdaviams:

• 2014-2015 m. atlikto SEB pasirengimo pensijai rodiklio  tyrimo duomenimis paaiškėjo, kad net 46 proc. Lietuvos gyventojų tikisi, jog prie pensijos prisidurs iš darbdavio jam papildomai sukauptų lėšų.


Norite pasitarti? 
Registruokitės į susitikimą


Deja, tikrovė visai kitokia – šiuo metu savo darbuotojų pensijai kaupia tik 7 proc. Lietuvos darbdavių. Tačiau ir čia atsakingi įmonių vadovai gali įžvelgti didelį privalumą – pasiūlydami savo darbuotojams svarbias skatinimo priemones  jie ne tik suvaldys jų lūkesčius, bet ir sustiprins savo kaip darbdavio konkurencinį pranašumą darbo rinkoje.

2. įmonei sutaupyti ir optimaliai planuoti finansus

Visi įmonių vadovai, susidūrę su dažna įmonės darbuotojų kaita, sutiks – šiandieninėje verslo rinkoje motyvuotas, efektyviai dirbantis ir lojalus kvalifikuotas specialistas yra aukso vertės. Mokyti naujus darbuotojus dažnai yra kur kas brangiau negu išlaikyti tuos, kurie gerai išmano savo darbą ir džiugina savo darbo rezultatais. Nauji darbuotojai tokios sėkmės negarantuoja.

Todėl įmonėms verčiau išlaikyti senus ir patikimus patyrusius specialistus.  Norint tą padaryti, galima jiems didinti atlyginimą. Tačiau ar tai vienintelė išeitis? Tikrai ne. Be to, tai brangus pasirinkimas. Darbuotojas tikėsis nuolatinio atlygio kilimo (pastaraisiais metais darbuotojų atlygis kasmet kyla 3—4 proc.). Įvairiais tyrimais  yra įrodyta, kad pakeltas atlyginimas darbuotoją motyvuoja tik 2—3  mėnesius.

Psichologai yra įrodę, kad pinigai žmones skatina dirbti tik iki tol, kol jie yra gaunami. Todėl pensijos ar kitokių ilgalaikių lėšų kaupimas ateičiai – pigesnė ir veiksmingesnė darbuotojų skatinimo priemonė negu atlyginimo kėlimas. Štai, pavyzdžiui, SEB siūlomos darbuotojų skatinimo priemonės – lėšų kaupimas sudarius investicinio gyvybės draudimo ar trečios pensijų pakopos sutartį padeda gerokai sutaupyti darbuotojams skatinti skirto biudžeto.

Nuoseklų ilgalaikį lėšų kaupimą skatina ir valstybė. Darbdaviai, sudarydami investicinio gyvybės draudimo ar trečios pensijų pakopos sutartį, darbuotojo naudai sutaupo visus su darbo užmokesčiu susijusius mokesčius. 

3. stiprinti socialiai atsakingo darbdavio vardą

Laimingi darbuotojai + patrauklus darbdavys = sėkmingai verslą plėtojanti įmonė. Kažin ar atsiras tokių, kurie drįstų ginčyti šią formulę.

Sėkmingai veiklą vykdančių įmonių vadovai jau seniai yra supratę, koks svarbus šiuolaikiniame versle yra socialiai atsakingo verslo įvaizdis. Tvarumas ir socialinės atsakomybė nebėra tik priedas prie įmonės veiklos.  Šie veiksniai tampa neatsiejama verslo strategijos dalimi.

Socialiai atsakingi darbdaviai rūpinasi ne tik savo darbuotojų šiandieniniais poreikiais, bet ir stabilia užtikrinta finansine ateitimi. Todėl toms įmonėms, kurios skelbia, kokia svarbi joms yra tvari veikla ir socialiai atsakingo darbdavio įvaizdis, rekomenduojama darbuotojus skatinti  ilgalaikę vertę kuriančiomis  priemonėmis. Pavyzdžiui, rinktis darbuotojų pensijų kaupimo programas, darbuotojų finansinį saugumą užtikrinančias priemones – draudimą nuo įvairios rizikos, investicinį gyvybės draudimą. 

Pasirinkęs šią darbuotojui teikiamą papildomą naudą, darbdavys padės darbuotojui užtikrinti ne tik šiandieninius poreikius, bet ir jį ugdys, rodys gerą pavyzdį rūpindamasis jo finansais. Be to, tai padės sustiprinti atsakingo darbdavio įvaizdį ir teisingai įvertinti bei atlyginti darbuotojo pastangas ir efektyvų darbą. Rezultatas – laimingi  ir lojalūs darbuotojai.


 • Verslui - 2016 05 31

  Mitai apie darbuotojų motyvaciją: kas labiausiai skatina dirbti geriau?

  Mitai apie darbuotojų motyvaciją: kas labiausiai skatina dirbti geriau?

  Lietuvos įmonių vadovai tvirtina, kad beveik 50 procentų įmonės sėkmės priklauso nuo darbuotojų, jų sukauptos patirties ir žinių. Tačiau pritraukti ir išlaikyti gerus ir efektyviai dirbančius darbuotojus įmonėms darosi vis sudėtingiau.

  Daugiau

 • Verslui - 2016 03 29

  Penki dalykai, kuriuos labiausiai vertina darbuotojai

  Penki dalykai, kuriuos labiausiai vertina darbuotojai

  Norint pritraukti geriausius darbuotojus nebepakanka pasiūlyti jiems konkurencingą atlyginimą. Viliojant geriausius darbuotojus, būtinos ir papildomos skatinamosios priemonės. Darbdaviams privalu savo darbuotojams užtikrinti malonią darbo aplinką, įdomų darbo turinį, gerą vadovavimą ir teisingą atlyginimą.

  Daugiau

 • Verslui - 2016 03 16

  Mūšis dėl atlygio: kaip privilioti ir išlaikyti geriausius specialistus?

  Mūšis dėl atlygio: kaip privilioti ir išlaikyti geriausius specialistus?

  Laimingi darbuotojai. Patrauklus darbdavys. Sėkminga įmonė. Turbūt taip trumpai save pristatyti norėtų kiekviena įmonė.  Pripažinti verslo konsultantai ir sėkmingai veiklą vykdantys verslininkai sutaria, kad vienas pagrindinių sėkmės garantų – gera, efektyviai dirbanti komanda.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.