Switch to mobile version. Į viršų

Verslui - 2016 10 13
verslas | finansavimas

Turite įmonę? Penki žingsniai, padėsiantys paspartinti verslą

Turite įmonę? Penki žingsniai, padėsiantys paspartinti verslą

Mažos ir vidutinės įmonės Lietuvoje vėl gerina veiklos rodiklius, plečia verslą ir drąsiai skolinasi. Galima sakyti, kad šiemet jos galutinai prisitaikė prie pasikeitusių sąlygų Rytų rinkose ir, atsigręžusios į augančią vidaus rinką, planuoja plėtrą.

 

Besiplečianti vidaus rinka ir atsiveriančios naujos galimybės ne vieną verslo atstovą skatina susimąstyti, kaip įgyvendinti patrauklią idėją ir kokie yra pagrindiniai žingsniai ieškant finansavimo bei norint sėkmingai plėsti verslą.

Šių metų teigiamus mažų ir vidutinių įmonių lūkesčius rodo ir SEB banko duomenys – du trečdaliai suteiktų paskolų smulkiajam verslui buvo skirtos investiciniams projektams, t. y. bendrovėms, ieškančioms finansavimo galimybių užsibrėžtiems tikslams įgyvendinti. Aktyviausios šiemet  transporto, žemės ūkio, prekybos, apdirbamosios pramonės, didmeninės prekybos įmonės, investuojančios į ilgalaikį turtą ir inovacijas.

Planuodami plėtrą turėkite finansinį planą

Investuoti į verslą užuot pinigus laikius banko ar indėlių sąskaitose skatino ir nedidelė bazinių palūkanų norma. Šiemet daugelis įmonių vis daugiau lėšų skiria investicijoms, kurios padeda didinti verslo efektyvumą, gerinti produktų kokybę, siūlyti rinkai naujus gaminius ar paslaugas. Taigi kokie yra pagrindiniai veiksniai, lemiantys, kad įmonėms, ieškančioms plėtros galimybių, būtų suteiktas finansavimas?


Norite pasitarti? 
Registruokitės į susitikimą


Labai svarbu, kad įmonės, ieškodamos finansavimo, prieš tai atliktų tam tikras užduotis, nes taip jos gali pagreitinti visą derybų procesą. Didelis privalumas yra tai, jei įmonės atstovai į banką ateina su svarbiausiais skaičiavimais ir aiškiai žinodami finansavimo poreikius, turėdami finansų planą. Tai rodo, kad įmonė investicijas vertina atsakingai, vadinasi, ir įgyvendinti projektą yra pasirengusi geriau.

Toms nedidelėms įmonėms, kurios norėtų labiau paspartinti savo verslą ir skolintis lėšų iš banko, padės penki žingsniai, kuriems tinkamai pasirengus, finansavimą gauti bus lengviau ir greičiau.

5 patarimai smulkiesiems verslininkams

1. Parenkite investicinį projektą

Rengiant jį privalu atsakyti į kelis svarbius klausimus: kokią verslo idėją norite įgyvendinti ar tobulinti? Kam, kokiems klientams bus reikalinga ta paslauga ar prekė, kurią ketinate pasiūlyti? Kodėl klientai ar partneriai turėtų rinktis būtent šią paslaugą ar prekę? Kaip ruošiatės įgyvendinti savo idėją?  

2. Numatykite investicijų sumą

Racionaliai įvertinkite investicijų dydį, numatykite papildomų lėšų poreikį. Dažnai daroma klaida, kai imant paskolą apsiribojama tik pačių investicijų dydžiu, tarkime, į gamybos įrangą ir visiškai neatsižvelgiama į papildomų, papildomo apyvartinių lėšų poreikį. Jis neišvengiamai atsiranda bet kuriame versle, tad ir jį geriau numatyti iš anksto.

3. Nustatykite finansavimo šaltinius

Išnaudokite visus įmanomus bendrovės finansavimo būdus. Akcininkų pradinės įmokos paprastai sudaro 20–30 proc. viso projekto investicijų, bankai, finansuodami likusią dalį, dalinasi rizika su verslo kūrėjais, todėl, norint užtikrinti sėkmingą bendrovės veiklą, labai svarbu finansavimą gauti sklandžiai, be sutrikimų. Tai akcininkų lėšos, banko ilgalaikės paskolos, kitos banko siūlomos finansavimo formos, tiekėjų kreditai (atidėto mokėjimo termino). Akcininkams reikėtų labai aiškiai apsispręsti, kaip jie ruošiasi dalyvauti valdant bendrovę, pasilikti nors 10 proc. finansinę atsargą  nenumatytiems atvejams.

4. Įvertinkite pagrindines rizikas

Įvertinti pagrindinę galimą riziką: kaip seksis, jeigu padidės palūkanos, kaip keisis darbo sąnaudos ir darbo jėgos poreikiai, ar pavyks susitarti su tiekėjais dėl mokėjimo termino atidėjimo, kokią įtaką verslui turės žaliavų kainų pokyčiai ir galimi valiutų kursų svyravimai? Todėl patartina parengti ne vieną, o bent tris galimus verslo plėtros scenarijus, įvertinant galimus verslo aplinkos pokyčius. Pavyzdžiui, dabar bankų palūkanos yra rekordiškai žemos, tačiau tai amžinai nesitęs. Kokią įtaką didesnės palūkanos turės verslui? Darbo jėgos užmokesčio sąnaudos didėja bent 4–5 proc. kasmet. Žaliavų kainos nuolat kinta, valiutos kursų svyravimai taip pat gali turėti nemažą įtaką. Štai viena Lietuvos įmonė užsisakė gamybos įrenginių iš Kinijos, tačiau kol pagal sutartį aštuonis mėnesius šie įrenginiai buvo gaminami, jie pabrango apie 20 proc. (nes sutartis buvo sudaryta JAV doleriais).

5. Sudarykite finansų planą

Prieš ateidami į banką sudarykite kad ir nedidelį, preliminarų verslo pajamų ir sąnaudų planą. Nebūtina rengti dvidešimties puslapių išsamaus verslo plano. Paprastai užtenka kelių puslapių, kuriuose būtų išskirti svarbiausi rodikliai: apibendrinta bendrovės pajamų, sąnaudų ir balanso prognozė,  nurodyta bendra investicijų suma (akcininkų lėšų dalis ir banko paskolintos lėšos) ir finansinė atsarga (nors 10 proc. nenumatytiems poreikiams).

Kredito ataskaita - įmonės finansinių galimybių ir drausmės veidrodis

Vis dėlto bendrovės neturėtų pamiršti, kad svarbi ir ankstesnė įmonės patirtis įgyvendinant investicinius projektus, elgsena valdant turtą ir finansus. Todėl paskolos suteikimo sąlygoms įtakos turi ir įmonės kredito ataskaita. Plačiau apie tai skaitykite „Infobanko“ straipsnyje „Svarbus dokumentas, nulemiantis įmonės finansavimo sąlygas“.


 • Kuriantiems verslą - 2016 08 02

  Išskirtinių gitarų kūrėjas sėkmės sulaukė nesivaikydamas pinigų

  Išskirtinių gitarų kūrėjas sėkmės sulaukė nesivaikydamas pinigų

  Gitarų linijos „Lava Drops“ kūrėjas Rapolas Gražys pasiekė savo – norėjęs muzikantams pasiūlyti ką nors naujo ir išskirtinio, verslininkas platformoje „Kickstarter“ gana nesunkiai surinko norimus 10 tūkst. dolerių. Kas lėmė projekto sėkmę ir ko gali pasimokyti kiti?

  Daugiau

 • Kuriantiems verslą - 2016 06 16

  Geroms verslo idėjoms pinigų visada atsiranda

  Geroms verslo idėjoms pinigų visada atsiranda

  Lietuviai jau gali pasigirti, kad moka pritraukti finansavimą geroms idėjoms. Todėl teiginys, kad verslo idėjai įgyvendinti nėra pinigų, jiems kelia tik šypseną. Geroms idėjoms pinigų visada atsiranda, tačiau joms parengti ir pristatyti reikia nemažai pastangų.

  Daugiau

 • Kuriantiems verslą - 2016 04 11

  Jauno verslo finansavimas: dažniausios klaidos ir kaip jų nekartoti

  Jauno verslo finansavimas: dažniausios klaidos ir kaip jų nekartoti

  Mažos ir vidutinio dydžio įmonės nusiteikusios optimistiškai – net 80 proc. jų šiais metais tikisi apyvartos augimo, beveik pusė planuoja investuoti į plėtrą. Tokius duomenis skelbia SEB banko inicijuota Baltijos šalių mažų ir vidutinių įmonių apklausa.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.