Switch to mobile version. Į viršų

Verslui - 2018 12 19

Ūkininkė Dalia Kairaitienė: jei ūkis stambus, investuoti reikia daug

Ūkininkė Dalia Kairaitienė: jei ūkis stambus, investuoti reikia daug

Kairaičių pieno ūkis Kazlų Rūdos savivaldybėje veikia jau trečią dešimtmetį. Nuolat didėjančiam šeimos ūkiui šiuo metu priklauso 638 karvės ir apie 1000 ha dirbamos žemės – tai vienas stambiausių pieno gamintojų ūkių Marijampolės regione. Ūkininkė Dalia Kairaitienė atvirauja, kad jų veiklos sėkmei didžiausią įtaką turi pozityvus mąstymas, sutelkta šeima ir darbuotojai bei nuolatinės investicijos, kurios neįsivaizduojamos be banko pagalbos.

Svarbiausia – gera komanda ir planavimas

Ūkininkė džiaugiasi, kad turi didelę ir darnią šeimą – tėvams dideliame ūkyje talkina dvi dukros su savo vyrais, nors šie turi ir savo ūkius. „Mes vieni kitiems padedame. Gyvename kaip graži lietuviška šeima. Būna ir ligų, ir bloga nuotaika, bet negali pasiduoti pesimizmui. Svarbiausia, kad visi žiūrime į vieną pusę. Mūsų ir žentai, ir visas darbuotojų kolektyvas labai geri, darbštūs, sąžiningi“, – pasakoja gero ūpo nestokojanti D. Kairaitienė. 

Taip pat ūkininkė akcentuoja, kad viena svarbiausių jų šeimos ūkio sėkmės priežasčių – nuolatinės investicijos. „Jei neinvestuosi, nieko ir nepasieksi, o jei ūkis stambus, tai investuoti daug reikia“, – tvirtina ji. Sėkmingas Karaičių ūkio darbas įvertintas ir apdovanojimais – antrus metus iš eilės ūkininkų šeima gavo „Pienės“ apdovanojimą už didžiausią parduodamo supirkėjams pieno kiekį šeimos ūkių kategorijoje. Pieno parduota apie 5 500 tonų, o pagaminta dar daugiau – dalis sugirdyta veršeliams. 

D. Kairaitienė įsitikinusi, kad daugumai ūkininkų bankai yra labai svarbūs. „Gal yra tokių ūkių, kurie gyvena tik iš savo lėšų ir bijo kreiptis į bankus. Mes irgi kažkada bijojom, bet dabar jau neįsivaizduojam veiklos be darbo su banku – vienas paskolas išsimokam, imam kitas. Gi reikia vis techniką atnaujint, pastatus statyt ir tam kažkaip sukaupt reikiamą sumą. Patiems  sunku, nes metai tai geresni, tai sunkesni“, – sako ūkininkė. Pastaruoju metu, padedami SEB banko, Kairaičiai investavo į technikos ir žemės pirkimą. Dabar planuoja pasistatyti melžimo aikštelę.

Anot ūkininkės, ramiau padeda jaustis, jei išlaidos investicijoms paskirstomos, pavyzdžiui, penkeriems metams – tuomet ūkis vienu metu nepatiria pernelyg didelio finansinio krūvio. Tokį planavimą atlikti, pasak ūkininkės, taip pat padeda banko darbuotojai.

Padėjo ūkiui išaugti

Su SEB banku Kairaičių ūkis pradėjo bendradarbiauti prieš dešimt metų ir dabar yra vienas senesnių šio banko klientų. Bendradarbiavimas prasidėjo nuo sunkmečio 2008 metais, kai bankas pagelbėjo Kairaičių ūkiui – padėjo sudėlioti veiksmų planą, suteikė finansinę pagalbą, tad ūkis sėkmingai veikė toliau. Bendradarbiavimas tęsėsi, bankas tenkino naujus ūkio poreikius ir padėjo Kairaičių verslui augti, o šiandien šeimos ūkis yra vienas didžiausių Marijampolės regione.

D. Kairaitienė pažymi, kad bankas ūkiui labai svarbus kaip patarėjas  finansų ir planavimo  klausimais. „Susėdę mes galime aptarti veiklos rezultatus, užmojus. Ūkininkui  reikia aprėpt daug sričių: ir skaičiuot, ir buhalteriu būti, ir apie gyvulius išmanyti. Mūsų akis turi viską matyti: kaip technika, žmonės dirba, ar visi viską teisingai daro“, – sako ūkininkė.

Būtinas abipusis pasitikėjimas

SEB banko valdybos narys, Mažmeninės bankininkystės tarnybos direktorius Vaidas Žagūnis tvirtina, kad, nors stambių pieno ūkių Lietuvoje nėra daug, jie – gana stiprūs. „Taip yra todėl, nes tokie ūkiai, naudodamiesi savo lėšomis, Europos Sąjungos parama ar banko kreditu, daug investuoja į savo verslą. Žinoma, investicijos būtinos ir mažiems bei vidutiniams ūkiams. Tik pastarieji yra mažiau finansiškai stiprūs, todėl jiems kreditavimo paslaugos ir atsakingas banko požiūris bei siūloma strategija yra dar aktualesnė, kad nepatirtų nesklandumų versle“, – teigia banko atstovas.

V. Žagūnis pastebi, kad ūkininkams,  kaip verslo atstovams, būdinga tai, kad jie, įgavę pasitikėjimo, yra labai lojalūs ir itin vertina atsakingą banko darbuotojų požiūrį bei patarimus. „Iš pradžių ūkininkus būna kiek sunkiau įtikinti, kad pradėtų  bendradarbiauti ir atvirai kalbėti. Pirmi žingsniai būna atsargūs, tačiau ilgainiui ūkininkai ima vertinti tai, kas jiems siūloma ir ką gali panaudoti praktiškai. Taigi mūsų klientai ūkininkai visais bankininkystės klausimais mumis pasitiki ir atvirai kalba“, – sako SEB atstovas.
Taip pat jis džiaugiasi tuo, kad ūkininkai yra sąžiningi, SEB bankas iki šiol nėra susidūręs su sudėtingesniais atvejais. „Bendradarbiaudami su klientais, mes į visas situacijas žiūrime lanksčiai, reikiamu metu geranoriškai sprendžiame problemas. Tai svarbu, kad įgytume ilgalaikį abipusį pasitikėjimą“, – teigia V. Žagūnis. 

Pieno gamintojai – kainų sūpuoklėse

Ūkininkė D. Kairaitienė priduria, kad šiuo metu pieno gamintojams iššūkis yra ne tik investicijos, bet ir pieno supirkimo kainos, kurios pastaruoju metu buvo pradėjusios labai smarkiai kristi. „Mes pakeitėme pieno supirkėją ir dabar manome, kad didelės krizės neturėtume pajusti. Gal ir negavome didelių kainų, bet gavome bent jų „grindis“. Supirkėjas pažadėjo, kad, jei kils kainos, sykiu kils ir užmokestis mums“, – viliasi ūkininkė.


 • Kuriantiems verslą - 2018 07 12

  Sugrįžę iš emigracijos pradėjo nuosavą verslą: Lietuvoje kurti lengviau

  Sugrįžę iš emigracijos pradėjo nuosavą verslą: Lietuvoje kurti lengviau

  Mūsų šalyje verslumo statistika kaip niekad šviesi – Lietuvos statistikos departamento duomenimis,  veikiančių ūkio subjektų skaičius per pastarąjį dešimtmetį išsipūtė daugiau negu trečdaliu. Įvertinus analogiškus duomenis, kiek ūkio subjektų tenka tūkstančiui šalies gyventojų, augimas atrodo dar įspūdingiau – jei 2007 m. tūkstančiui gyventojų teko 24 ūkio subjektai, šiuo metu šis skaičius siekia 37.

  Daugiau

 • Verslui - 2018 05 28

  Grūdų prekyba. Kokią riziką atneša pokyčiai?

  Grūdų prekyba. Kokią riziką atneša pokyčiai?

  Šį derliaus sezoną grūdų prekybos įmonės, tikėtina, pabaigs geresniais rezultatais negu praėjusias metais. Nors sezono pradžia išgąsdino dėl gausių liūčių, Lietuvos grūdų derlius ir grūdų kokybės rodikliai buvo geresni negu prieš metus. Tai nuteiktų optimistiškai laukiant liepos 1-osios, kai prasidės naujasis derliaus sezonas, jei ne keletas nežinomųjų.

  Daugiau

 • Verslui - 2018 02 02

  Turgaviečių atgimimas Vilniuje: Benedikto kiaušiniai su austrėmis ir gurmaniškas maistas

  Turgaviečių atgimimas Vilniuje: Benedikto kiaušiniai su austrėmis ir gurmaniškas maistas

  Skaniausi Benedikto kiaušiniai, šviežiausios austrės ar muzikinis teminis vakaras – daugelio nuostabai tai šiandien yra modernių Vilniaus turgaviečių atributai. Tokių turgaviečių pirkėjų noras kokybišką maistą įsigyti estetiškoje, tvarkingoje aplinkoje, kartu turėti galimybę sužinoti tikrąją produktų kilmę pradėjo savotišką turgaus atgimimą.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.