Switch to mobile version. Į viršų

Verslui - 2018 12 27
Žemės ūkis | Inovacijos | Modernus ūkis

Viena svarbiausių sėkmingo ūkininkavimo priežasčių – kruopštus skaičiavimas

Viena svarbiausių sėkmingo ūkininkavimo priežasčių – kruopštus skaičiavimas

Jaunas Tyrulių seniūnijos, esančios Radviliškio rajone, ūkininkas Rimantas Smulkis drauge su tėvu ir broliu augina maistinius žirnius, pupas, miežius ir kitas grūdines kultūras. „Viską, – šypsodamasis sako ūkininkas. – Bandysime ir naujas kultūras, kurios įdomios užsienio supirkėjams.“ Kad šie ūkininkai išsiskiria iš kitų – ne tik daug galvoja apie naujoves, bet ir patys puikiai moka skaičiuoti, detaliai planuoti, pastebi penkerius metus su Smulkių šeimos ūkiu bendradarbiaujantis SEB bankas, turintis didelę patirtį žemės ūkio sektoriuje.

Ūkininkai turi daug skaičiuoti

Kad skaičiavimai ir investicijos duoda vaisių, patvirtina ir tai, jog 2013 metais R. Smulkis už ūkio modernizavimą naudojantis Europos Sąjungos parama pelnė geriausio investicinio projekto apdovanojimą.

Bendras Smulkių šeimos ūkių žemės plotas pasiekė 600 ha – tiek, kiek ūkininkai ir buvo užsibrėžę turėti. Pernai Lietuvos supirkėjams pardavę apie porą tūkstančių tonų produkcijos, toliau investuodami į technikos atnaujinimą tikisi dar labiau padidinti ūkio našumą. Ūkininkai drauge planuoja, investuoja ir dalinasi įvairias užduotis, tarp jų – ir skaičiavimus.

Būtent tai – kruopštų skaičiavimą – R. Smulkis vadina viena iš svarbiausių sėkmingo ūkininkavimo priežasčių. „Ūkininkaujant reikia įdėti daug darbo, daug skaičiuoti. Jei nevaldai skaičių, nieko ir neišeis. Manau, mes juos galėtume valdyti dar geriau. Nesame baigę specialių mokslų – abu su broliu agronomai, bet nuo mažens dirbame ūkyje, gyvename tuo, turime tikslą ir norime jį pasiekti. O kaip pasieksi, jei neskaičiuosi. Turi žinoti, ką pardavei, kas padėjo, kodėl šiemet daugiau užaugo“, – tvirtina ūkininkas. Anot R. Smulkio, didžiausias sunkumas ūkininkams planuojant veiklą – neprognozuojama gamta.

R. Smulkis teigia, kad prie sėkmingos jų ūkių veiklos daug prisideda ir bankas. „Jis mums padeda augti. Praėjusiais metais daug investavome, kad galėtume nusipirkti tai, ko norėjome“, – pasakoja ūkininkas. 

Svarbiausia – laikas 

R. Smulkis prisipažįsta, kad veikiausiai naudojasi visomis SEB banko paslaugomis: apyvartinių lėšų kreditu, lizingu, kredito kortelėmis, kurios ypač reikalingos keliaujant užsienyje, kai reikia atsiskaityti už nakvynę viešbučiuose, automobilio nuomą ir t. t. „Auginame ūkį, reikia daugiau žemės, naujos technikos. Naujesnė technika padeda taupyti laiką, našiau dirbti, taigi be banko finansavimo būtų daug sunkiau. Palūkanos tikrai yra prieinamos po krizės. Gerai padarėme, kad netaupėme ir skolinomės“, – sako ūkininkas.

Ūkis neseniai lizingu įsigijo naujesnį, nors ir naudotą traktorių, dabar tikslas – nauja sėjamoji. „Su sena per ilgai užtrunkam, o dabar dar ir žemės padaugėjo. Mums laikas svarbiausia“, – teigia jaunas vyras.

Ūkis ir kelionės – suderinama

Ūkininkus esame įpratę matyti nuolat ūkyje, bet R. Smulkis įsitikinęs, kad, norint sparčiau plėsti ūkį, jį tobulinti, būtina vykti į parodas, lauko dienas ir kitus naudingus renginius, ypač užsienyje.

„Mūsų šeimos poilsinės kelionės sudaro tik mažiau nei pusę visų kelionių, ir tai žmona priverčia poilsiauti, – juokiasi vyras. – Daugiausia keliaujame į parodas, technikos pristatymus, norime tobulėti. Kiekvienąkart kur nors nuvažiavęs bent kelis dalykus išgirsti, kas pravers ūkyje.“


Norite pasitarti? 
Registruokitės į susitikimą


R. Smulkis gana optimistiškai vertina šalies grūdų pramonės perspektyvas ir sako, kad tam, jog galėtų ramiai ūkininkauti, belieka iki galo susitvarkyti ūkį – pasirūpinti trūkstama technika.

Sutaupyti padeda apyvartinio kapitalo kreditas

Ūkininkas pasakoja, kad norint sutaupyti reikia ne atsisakyti investicijų, o ieškoti efektyvesnių sprendimų. Pavyzdžiui, ypač geras sprendimas buvo atsisakyti tarpininkų ir savo transportu grūdus pristatyti tiesiai į supirkimo uostą. Taip pat ūkininkai pamatė, kad jiems labai naudinga naudotis apyvartinių lėšų kreditu. Pavyzdžiui, anot R. Smulkio, kur kas labiau apsimoka už ūkiui nuolat reikalingas trąšas, chemikalus, dyzelį ir kitas priemones pardavėjams iš karto sumokėti skolintomis lėšomis, nei su jais atsiskaityti vėliau – palūkanoms išleidžiama kone perpus mažiau.

Apyvartines lėšas pasididina ne visi

Kaip pastebi SEB banko valdybos narys, Mažmeninės bankininkystės tarnybos direktorius Vaidas Žagūnis, dar palyginti nedaug ūkininkų naudojasi apyvartinių lėšų kreditu.

„Apyvartinio kapitalo padidinimas ūkininkams suteikia daugiau galimybių, lankstumo ir, kas labai svarbu, leidžia sutaupyti. Taip pat, kas yra ypač aktualu ūkininkams, padeda subalansuoti sezoninius apyvartinių lėšų svyravimus“, – teigia V. Žagūnis.

Anot banko atstovo,  ūkininkams vis aktualesnė tampa ir galimybė lizingu įsigyti ne tik naują, bet ir dėvėtą techniką. „Svarbiausia, kad ūkiai didintų savo pajėgumus, investuotų į geresnę techniką ir didintų veiklos efektyvumą“, – pažymi banko atstovas.


 • Kuriantiems verslą - 2018 07 12

  Sugrįžę iš emigracijos pradėjo nuosavą verslą: Lietuvoje kurti lengviau

  Sugrįžę iš emigracijos pradėjo nuosavą verslą: Lietuvoje kurti lengviau

  Mūsų šalyje verslumo statistika kaip niekad šviesi – Lietuvos statistikos departamento duomenimis,  veikiančių ūkio subjektų skaičius per pastarąjį dešimtmetį išsipūtė daugiau negu trečdaliu. Įvertinus analogiškus duomenis, kiek ūkio subjektų tenka tūkstančiui šalies gyventojų, augimas atrodo dar įspūdingiau – jei 2007 m. tūkstančiui gyventojų teko 24 ūkio subjektai, šiuo metu šis skaičius siekia 37.

  Daugiau

 • Verslui - 2018 05 28

  Grūdų prekyba. Kokią riziką atneša pokyčiai?

  Grūdų prekyba. Kokią riziką atneša pokyčiai?

  Šį derliaus sezoną grūdų prekybos įmonės, tikėtina, pabaigs geresniais rezultatais negu praėjusias metais. Nors sezono pradžia išgąsdino dėl gausių liūčių, Lietuvos grūdų derlius ir grūdų kokybės rodikliai buvo geresni negu prieš metus. Tai nuteiktų optimistiškai laukiant liepos 1-osios, kai prasidės naujasis derliaus sezonas, jei ne keletas nežinomųjų.

  Daugiau

 • Verslui - 2018 02 02

  Turgaviečių atgimimas Vilniuje: Benedikto kiaušiniai su austrėmis ir gurmaniškas maistas

  Turgaviečių atgimimas Vilniuje: Benedikto kiaušiniai su austrėmis ir gurmaniškas maistas

  Skaniausi Benedikto kiaušiniai, šviežiausios austrės ar muzikinis teminis vakaras – daugelio nuostabai tai šiandien yra modernių Vilniaus turgaviečių atributai. Tokių turgaviečių pirkėjų noras kokybišką maistą įsigyti estetiškoje, tvarkingoje aplinkoje, kartu turėti galimybę sužinoti tikrąją produktų kilmę pradėjo savotišką turgaus atgimimą.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.