Switch to mobile version. Į viršų

NAUJIENOS - 2016 07 04 - 10:35

SEB: pusė gyventojų ir toliau mano, kad būsto kainos didės

SEB banko būsto kainų lūkesčių rodiklis rodo, kad šių metų birželį 51 proc. respondentų tikėjosi, jog būsto kainos per artimiausius dvylika mėnesių padidės, 9 proc. – kad sumažės, 28 proc. – kad nesikeis. Būsto kainų statistiniai duomenys rodo, kad jos pastaruoju metu auga visgi lėčiau negu gyventojų pajamos.

Prieš tris mėnesius, kad būsto kainos didės, manė 51 proc. gyventojų, kad mažės – 11 proc., kad bus tokios pat – 26 procentai. Panašūs gyventojų lūkesčiai, kai pusė ar kiek daugiau negu pusė tikisi būsto kainų kilimo, jau laikosi beveik metus – nuo 2015 metų birželio.

Kad būsto kainos didės dažniau, tikisi gaunantys mažesnes pajamas

Statistikos departamento duomenimis, per metus vidutinis darbo užmokestis į rankas šalyje padidėjo 7,4 proc., o būsto kainos – vidutiniškai 3,4 procento. „Kad būsto kainos didės, dažniau mano mažesnes pajamas (iki 275 eurų vienam šeimos nariui per mėnesį) gaunantys respondentai arba gyvenantys kaime ar mažesniuose miestuose (po 55 proc.). Tačiau jų nuomonė būsto rinkos kainoms didelės įtakos nedaro“, - sako Julita Varanauskienė. 

„Kita vertus, tarp aktyvių būsto rinkos dalyvių (tų, kurių pajamos vidutinės ar didesnės, ir tų, kurie gyvena didmiesčiuose) manančių, kad kainos artimiausiu metu didės, yra mažiau - atitinkamai 48 ir 45 procentai. Tačiau tai vis tiek yra kur kas daugiau negu manančių, kad kainos mažės (atitinkamai 9 ir 12 proc.) arba kad nesikeis (atitinkamai 35 ir 33 proc.)“, - sako SEB banko šeimos finansų ekspertė J. Varanauskienė.

Jaunimas dažniau negu vyresni gyventojai tikisi, kad kainos mažės 

Per visą stebėjimo laikotarpį nuo 2012 metų tiek mažai (tik 9 proc.) manančių, kad būsto kainos ateityje mažės, buvo tik vieną kartą - 2014 metų kovą. Tada būsto kainų didėjimo lūkesčiai buvo laikinai itin sustiprėję dėl laukiamo įvedamo euro.

Kad būsto kainos kris, šių metų birželį dažniau, palyginti su kitomis respondentų grupėmis, nurodė besimokantis jaunimas (12 proc.) ir kiek vyresni - 25–29 metų - gyventojai (15 proc.). „Jauni žmonės paprastai dar negauna didelių pajamų, bet apie nuosavą būstą jau pasvajoja. Pagal jų dabartines galimybes įsigyti būstą jiems yra per brangu. Suprantama, kad jie norėtų, jog būsto kainos mažėtų“, - sako J. Varanauskienė.

Gyventojų apklausą apie būsto kainų lūkesčius Lietuvoje SEB banko užsakymu atliko bendra Lietuvos ir Didžiosios Britanijos rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų bendrovė „Baltijos tyrimai“ 2016 metų birželio mėnesį. Iš viso apklausta 1 052 Lietuvos gyventojai, kurių amžius 15–74 metai, iš 126 vietovių. Tokios imties rezultatų paklaida neviršija 3 procentų.

 

Pensija

Kontaktai

  • Rašykite mums
  • Lizingo departamento kontaktai
S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.