Switch to mobile version. Į viršų

NAUJIENOS - 2020 03 18 - 12:40

2020 metų Lietuvos BVP pokyčio prognozė

Prieš pusantros savaitės pristatydami Lietuvos makroekonomikos apžvalgą teigėme, kad netrukus teks bloginti Lietuvos BVP pokyčio prognozę, jeigu užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičius ims sparčiai didėti Europoje ir tai sutrikdys įprastą ekonomikos ritmą regione. Ekonominė padėtis ir Lietuvoje, ir visoje Europoje dėl jau įvestų bei įvedamų apribojimų kasdien vis labiau prastėja, todėl, net ir atsižvelgus į valstybių valdžios sektoriaus bei centrinių bankų vykdomas ekonomikos gelbėjimo priemones, išvengti recesijos šiais metais nebepavyks.

Prognozuojame, kad šiemet Lietuvos ekonomika smuks 3,2 proc. netgi atsižvelgus ir į dabar žinomas ir paskelbtas ekonomikos skatinimo priemones. Kadangi padėtis kasdien keičiasi ne į gera, ekonomikos skatinimo priemonių planą reikės operatyviai tobulinti ir paramą didinti.

  • Tikėtina, kad didžiausią dviženklį nuosmukį ekonomika patirs balandį, kai stipresnį smūgį dėl sustojusių užsakymų iš Europos pajaus ir Lietuvos pramonė (pavyzdžiui, IKEA uždarius savo parduotuves Europoje), o kartu su ja ir kiti sektoriai, kuriems kol kas karantino įtaka yra mažesnė. Tokiu scenarijumi teigiamo metinio ekonomikos pokyčio reiktų laukti tik vasaros pabaigoje.
  • Pagal optimistinį scenarijų, jeigu karantinas Europoje trunka trumpiau negu tikimės, ir ekonomikos skatinimo programos pasaulyje padeda ekonomikai atsigauti greičiau, Lietuvos BVP galėtų smukti 1,6 proc. Pesimistiniu scenarijumi, Lietuvos BVP gali kristi ir daugiau negu 6 procentais.

Kadangi padėtis pasaulyje ir Lietuvoje nuolat keičiasi, šios prognozės gali būti vėl greitai atnaujintos.

Komentaro autorius Tadas Povilauskas, SEB banko ekonomistas

 

Pensija

Kontaktai

  • Rašykite mums
  • Lizingo departamento kontaktai
S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.