Switch to mobile version. Į viršų

NAUJIENOS - 2020 05 14 - 09:35

SEB tyrimas: per karantiną gyventojai sako, kad santaupų užtektų ilgesniam laikui

Vienokių ar kitokių santaupų šiuo metu sakosi turį 72 proc. gyventojų, 23 proc. iš jų teigia, kad iš savo sukauptų lėšų galėtų gyventi daugiau negu pusmetį. Likusiems santaupų turintiems respondentams finansinių atsargų pakaktų nuo mėnesio iki pusės metų. Jokių pinigų juodai dienai šiuo metu neturi 20 proc. gyventojų, rodo SEB banko užsakymu balandžio 28–30 dienomis atlikta gyventojų apklausa. 

Gyventojų dalis, kuri sako turinti vienokių ar kitokių santaupų, nuo pernai metų rudens pakito nedaug – pernai rugsėjį taip teigė 70 proc. gyventojų. Neturinčių jokių santaupų dalis taip pat smarkiai nepakito – pernai taip teigė 18 proc. apklaustųjų.

„Įdomu tai, kad, padidėjus neapibrėžtumui dėl viruso COVID-19 sukeltos pandemijos, kur kas daugiau gyventojų sako turį santaupų, kurių pakaktų ilgiausiam – pusmečio ir daugiau –laikotarpiui. Jei pernai rudenį taip teigė 11 proc., dabar taip atsako 23 proc. respondentų. Labiausiai tikėtina, kad tai lėmė ne santaupų šuolis, o pasikeitęs vertinimas – kadangi apklausą atlikome balandį, tikėtina, kad turimas santaupas gyventojai vertino atsižvelgę į karantino metu sumažėjusias būtinąsias išlaidas. Veikiausiai omeny buvo turimi kuklesni išlaidų lūkesčiai, be to, ir emocinis, o kai kam ir finansinis šokas privertė kitaip įvertinti santaupų pakankamumą“, – sako Sonata Gutauskaitė-Bubnelienė, SEB Baltijos šalių mažmeninės bankininkystės vadovė.

Anot jos, tokius rezultatus gali lemti ir šiltasis metų sezonas, kai respondentai, vertindami turimas finansines atsargas, numatė, kad bus mažesnės būsto išlaikymo išlaidos, nereikės įsigyti brangesnių žieminių drabužių ar avalynės. Taip pat tokiam rezultatui įtakos gali turėti ir nepavykę atostogų užsienyje planai, kai joms sukauptas lėšas gyventojai, iškilus nenumatytoms aplinkybėms, atidės į finansinę atsargą.

„Be to, galima spėti, kad dėl karantino sumažėjus namų ūkių išlaidoms žmonės, kurie šiuo metu nėra finansiškai nukentėję nuo COVID-19 pandemijos, kaupia papildomas santaupas dėl padidėjusio neapibrėžtumo“, – sako S.Gutauskaitė-Bubnelienė.

Iš kitų santaupų turinčių respondentų atsakymų matyti, kad 13 proc. turi tik minimalias santaupas ir iš sukauptų finansinių atsargų galėtų išgyventi ne daugiau kaip vieną mėnesį, 20 proc. teigia, kad santaupų pakaktų nuo vieno iki trijų mėnesių, 16 proc. – daugiau negu trims, bet ne daugiau kaip šešiems mėnesiams.

Reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą 2020 metų balandžio 28–30 dienomis SEB banko užsakymu atliko rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų bendrovė „Baltijos tyrimai“. Iš viso buvo apklausta 532 18–74 metų gyventojų internetu. SEB banko užsakymu „Baltijos tyrimų“ atliekama gyventojų apklausa apie finansus ir taupymą yra daroma nuo 2016 metų.
 

Pensija

Kontaktai

  • „Skype“
  • Rašykite mums
  • Lizingo departamento kontaktai
S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.