Keisti kalbą:

Kaip elgtis ieškant pinigų savo verslo pradžiai?

Kiekvieno naujo verslo plėtrą gali pristabdyti lėšų stygius. To norintys išvengti jaunieji verslininkai nuolat ieško galimybių, iš kur gauti reikiamų lėšų verslui toliau vystyti. „Startup Wise Guys“ akseleravimo fondo partneris Dmitrijus Sosunovas dalijasi pagrindinėmis taisyklėmis, kurias turėtų žinoti startuolių kūrėjai.

Verslo vystymui #Augimas #Finansavimas

Pats geriausias verslo finansavimo šaltinis – pajamos, kurias gaunate iš klientų. Kuo greičiau pasiūlote savo produktą ar paslaugą klientui ir kuo greičiau pavyksta jį parduoti, tuo greičiau užsitikrinsite savo verslo finansavimą. Be to, į pajamas gaunančius naujus verslus daug palankiau žiūri ir investuotojai. Jūsų įplaukos investuotojui leidžia suprasti, kad jūsų produktas ar paslauga yra reikalingi.

Jei jums pavyksta gauti pajamų už savo produktą, investuotojams bus įdomu su jumis kalbėtis. Jei kol kas klientų neturite ir negaunate pajamų, rizikuojate, kad investuotojai nesiryš jums duoti pinigų ir paprašys sugrįžti vėliau, kai jau turėsite klientų ir įplaukų.

Antra taisyklė – investuotojų turite prašyti tik tiek pinigų, kiek reikia, o ne tiesiog bet kokios sumos. Lietuvoje yra nemažai pradedančiųjų įmonių, darančių būtent šią klaidą. Vos pamačiusios informaciją apie naują programą ar finansavimo galimybę, jos bando gauti pinigų. Tačiau taip elgiantis nukrypsta dėmesys nuo pagrindinio tikslo ir produkto. Be to, ir pinigai panaudojami neefektyviai. Taip sugriūva visas įmonės vystymosi procesas, pakenkiama įmonės vidaus tvarkai.

Trečias pasiūlymas pradedančiosioms įmonėms – ieškokite patarėjo, o ne tik investuotojo. Anglų kalboje vartojamas terminas „silly money“ (liet. paiki arba nerimti pinigai)  reiškia, kad ieškoma tik pinigų ir nieko daugiau. Siūlyčiau ieškoti ne tik pinigų, bet atėjus į pokalbį su potencialiu investuotoju pasiteirauti, ar, be finansinių investicijų, jis galėtų pasidalinti savo verslo patirtimi. Galbūt galėtų pasiūlyti veiksmingą analizę? O gal galėtų pasiūlyti žmogų į mūsų valdybą, kad žinotume, kaip geriau priimti sprendimus. Šie klausimai yra svarbiausi, būtent juos turėtumėte užduoti atėję kalbėtis su investuotojais. Investuotojai taip pat konkuruoja dėl įmonių, kurioms atiduoda savo pinigus. Todėl ieškokite ne tik tų, kurie gali investuoti į jūsų įmonę, bet ir tų, kurie gali padėti jai augti.

Dar viena taisyklė – pasirinkite tinkamą investavimo būdą savo įmonei. Verslo pradžioje gauti paskolą gali būti nelengva. Be to, galbūt nenorėsite už paskolą laiduoti asmeniškai. Tuomet bandysite kreiptis į rizikos kapitalo fondus, tačiau tokiu atveju gali tekti jiems atiduoti dalį įmonės akcijų. Reikia gerai apgalvoti: kartais galbūt neverta atiduoti dalies akcijų – yra kitokių priemonių ir būdų.

Taip pat nepražiopsokite gerų galimybių. Kai kurie privatūs investuotojai neigiamai vertina įmones, gaunančias ES paramą. Jie teigia, kad tokia parama iškreipia rinką ir įmonės, kurios ima pinigų iš ES, nėra patikimos. Tačiau toks požiūris yra šiek tiek arogantiškas. Rinka tiesiog tokia yra: joje esate ne vieni, turite konkurentų. Jei jūs nepasiimsite šių pinigų, pasiims kiti. Tokiu atveju konkurentų rezultatai greičiausiai busi geresni nei jūsų, nes jie turės daugiau pinigų. Naudokitės pinigais, jei jie duodami veltui, ir pamirškite ambicijas.

Paskutinis patarimas – pagalvokite, ar jums reikia pinigų, ar gerų partnerių. Vertėtų pasvarstyti, ar jūsų problemos negalėtų išspręsti patikimi partneriai, pavyzdžiui, parduodant produktą. Tokiu atveju galėtumėte naudoti partnerio resursus ir analizę. Čia geru pavyzdžiu galėtų būti SEB bankas, jei jūsų startuolis veikia finansinių technologijų sektoriuje.

Santrauka

  • Geriausias pajamų šaltinis – klientas
  • Pajamos iš klientų – investuotojų koziris
  • Ieškokite ne tik pinigų, bet ir pagalbos

Kiekvienam Jūsų verslo etapui

1
 

  Verslo pradžiai  

Ekspertų įžvalgos sėkmingai verslo pradžiai – nuo idėjos išgryninimo iki rinkodaros patarimų. 

2
 

  Verslo vystymui  

Efektyvus verslo valdymas ir gerosios praktikos: operacijų ir procesų optimizavimas, komandos plėtra ir kt. 

3
 

  Verslo augimui  

Rinkos dalyvių požiūris į klientų bazės plėtojimą, pažangų technologijų naudojimą, verslo modelio adaptavimą. 

Pasitikėjimas savimi. Kiekvieno sėkmingo verslo pradžia

Pradėkite verslą su SEB

Sužinoti daugiau