Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2018 03 05
Banko kortelė | atsiskaitymas internetu | el. parduotuvės | kelionės

Kodėl vykstant į tolimas šalis reikia apie tai įspėti banką?

Kodėl vykstant į tolimas šalis reikia apie tai įspėti banką? © Nils Nedel, Unsplash

Praėjo tie laikai, kai keliaujant į tolimus kraštus su savimi reikėjo vežtis didelį pluoštą grynųjų pinigų. Banko kortelė piniginėje padeda jaustis saugiai ir užtikrintai – atsiskaityti už prekes ir paslaugas kortele šiais laikais galima beveik visuose pasaulio kampeliuose.

Tačiau situacijų, kai, norint susimokėti už lauktuves namiškiams, pardavėjas purto galvą ir tvirtina, kad to neįmanoma padaryti, nes kortelė blokuota, kartais nepavyksta išvengti. Taip gali nutikti dėl  taikomų saugumo priemonių – norint užkirsti kelią duomenų vagystėms ir neteisėtiems atsiskaitymams užsienyje ar internetu.

Informuoti banką apie kelionę galima įvairiais būdais 

Kad netektų sukti galvos, kaip ir iš kur gauti grynųjų, ir kad galėtumėte be jokių apribojimų naudotis savo mokėjimo kortele, reikia pasiruošti iš anksto. Vykdami į užsienio šalį, susisiekite su savo banku, įspėkite jį apie savo kelionę ir nurodykite, kad pageidaujate, jog kortelės apribojimai atsiskaitant užsienyje nebūtų taikomi kol, keliaujate.

Taikomus atsiskaitymo kortele apribojimus galima aktyvinti arba panaikinti prisijungus prie SEB interneto banko ar mobiliosios programėlės, atvykus į banko skyrių, paskambinus telefonu arba naudojantis programa „Skype“

Tačiau svarbu žinoti, kad šis apribojimas yra nustatytas norint  apsaugoti jūsų mokėjimo kortelės duomenis ir išvengti neteisėtų atsiskaitymų. Todėl nepiktnaudžiaukite galimybe atsisakyti apribojimų ilgam laikui – atsiskaitymo funkciją aktyvinkite tik tam laikotarpiui, kurį praleidžiate užsienio šalyje (naudojantis interneto banku minėtų apribojimų galima atsisakyti ilgiausiai 60 dienų).

Kortelės blokuojamos ne visose šalyse

Šalių sąrašas, kuriose norint atsiskaityti mokėjimo kortele prieš tai reikia įspėti banką, gana ilgas ir nuolat pildomas, nes  vis didesnė tampa duomenų vagysčių rizika. Kad išvengtumėte nepatogumų keliaudami, vykdami į užsienį visuomet pasitikrinkite, kokios šalys įtrauktos į rizikingų šalių  sąrašą.

Šiuo metu įspėti banką rekomenduojama, jeigu vykstate į šias šalis: Argentiną, Australiją, Boliviją, Braziliją, Čilę, Dominikos Respubliką, Ekvadorą, Filipinus, Gvatemalą, Indoneziją, JAV, Jamaiką, Kambodžą, Kanadą, Kosta Riką, Šri Lanką, Kolumbiją, Indiją, Kuveitą, Namibiją, Malaiziją, Meksiką, Panamą, Peru, Pietų Korėją, Salvadorą, Singapūrą, Tailando Karalystę, Taivaną, Urugvajų, Venesuelą, Vietnamą.

Šiose šalyse saugumo tikslais banko kortelių naudojimas yra ribojamas ir atsiskaitant užsienyje įprastose prekybos ar kitokiose vietose, ir  apsiperkant tose šalyse registruotose elektroninėse parduotuvėse.

Jūsų pinigų pervedimo operacijos gali būti stabdomos net tada, jei nekeliate kojos iš namų, bet apsiperkate šiose šalyse registruotų įmonių elektroninėse parduotuvėse. Tad nenustebkite, jeigu apsipirkdami net tokių elektroninės prekybos milžinių kaip „Amazon“ ar „eBay“ svetainėse negalėsite mokėti, nes bus apribotas atsiskaitymas mokėjimo kortele. 

Tokiais atvejais nedelsdami susisiekite su SEB banku visą parą veikiančiu telefonu (8 5) 268 2800 (iš užsienio — +370 5 268 2800) ir išsiaiškinkite tikrąją trikdžio priežastį – jų gali būti įvairiausių (techniniai nesklandumai, sutrikęs interneto ryšys ir t. t.). 

Keliaudami stebėkite kortelės sąskaitos išrašus

Atblokavus kortelę rizika, kad jūsų duomenys gali būti pavogti ir neteisėtai panaudoti, padidėja. Todėl viešėdami užsienio šalyje būkite budrūs. Pateikiame keletą patarimų:

 • stebėkite savo sąskaitos išrašus. Pastebėję neatitikimų, nedelsdami apie tai informuokite banką. Stebėti savo išlaidas kur kas lengviau tiems, kurie yra užsisakę paslaugą gauti banko pranešimus SMS žinutėmis, kai tik iš jų sąskaitos yra nurašomi pinigai
 • jeigu į užsienį vežatės kelias mokėjimo korteles, nelaikykite jų vienoje piniginėje. Dingus vienai, visuomet turėsite kitą,  kuria galėsite atsiskaityti už prekes ir paslaugas
 • atsiskaitydami kortele, įvertinkite vietą, kurioje mokate kortele. Dideliuose prekybos centruose ar žinomų prekės ženklų restoranuose mokėti kortele saugiau negu mažose pakelės parduotuvėlėse ar užkandinėse
 • jokiu būdu neišleiskite kortelės iš savo akiračio, ypač būkite atidūs, jeigu naudojatės bekontakte kortele. Jeigu pardavėjas nori išnešti jūsų kortelę į kitą patalpą, paklauskite, kodėl to reikia, ir pasisiūlykite eiti drauge
 • atsiskaitymo metu stebėkite, kad kortelė nebūtų perbraukta per neįprastą įrenginį, kad ji nebūtų kuriam laikui padėta į šoną. Pasinaudoję net ir trumpa akimirka sukčiai gali nukopijuoti jūsų kortelės duomenis

Atsargumo priemonės, kai reikia grynųjų

Norite pasitarti? 
Registruokitės į konsultaciją


Vežtis į užsienį banko kortelę saugiau negu didelį pluoštą grynųjų pinigų. Tačiau kartais prireikia ir jų. Todėl su savimi visuomet turėkite nedidelę pinigų sumą. Visgi, jeigu grynųjų prireikė daugiau, neskubėkite imti pinigų iš pirmo pasitaikiusio bankomato.

Pirmenybę teikite tiems, kurie yra įrengti bankų pastatuose arba šalia jų. Tikimybė, kad juose bus įrengta nelegali įranga, padedanti nuskaityti jūsų duomenis, yra mažesnė. Atidžiai apžiūrėkite bankomatą. Jeigu jis atrodo nepatikimas, jeigu pastebite neįprastus priedus, kurių bankomatuose nesate matę anksčiau, jeigu matyti klijų žymės, atsilupusios kai kurios bankomato dalys, įtarimų kelia kamera, ieškokite kito bankomato.

Įvesdami kortelės PIN kodą, visuomet uždenkite renkamus skaičius kita ranka. Bankomate gali būti įtaisytos nelegalios kameros, kurios gali filmuoti jūsų renkamą PIN kodą.

Saugumo priemonių reikia laikytis ir perkant internetu

Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, elektroninė prekyba klesti. Kiekvieną dieną pasaulyje sukuriama šimtai elektroninių parduotuvių. Deja, ne visos jos yra patikimos. Daugelis jų yra kuriamos siekiant išvilioti žmonių pinigus – pavogti mokėjimo kortelių duomenis, o vėliau ištuštinti banko sąskaitas. Jei norite neįkliūti į sukčių pinkles apsipirkdami elektroninėse parduotuvėse, atkreipkite dėmesį į keletą svarbių dalykų: 

 • pirmiausia – į elektroninės parduotuvės domeno vardą. Sukčiai  neretai renkasi žinomo prekės ženklo vardą ir jį pakeičia tik viena kita mažai pastebima smulkmena – įtraukia papildomą raidę ar simbolį. Iš pirmo žvilgsnio atskirti originalią parduotuvę nuo fiktyvios gali būti sunku, nes naudojamas panašus svetainės dizainas, šriftas, spalvos
 • apžiūrėkite, kokiu duomenų kodavimo protokolu naudojasi elektroninė parduotuvė.  Saugios ir patikimos parduotuvės naudoja HTTPS (Hyper Text Transfer Protocol Secure ) protokolą. Seniau sukurtas ir saugumo neužtikrinantis HTTP protokolas neturi saugumo mechanizmų, todėl rizika, kad jūsų mokėjimo kortelės duomenys gali būti nukopijuoti ir pavogti, išauga
 • aklai nepasitikėkite ir elektroninių parduotuvių reklamomis socialiniuose tinkluose. Neretai jos būna netikros
 • nesusigundykite pernelyg žema parduodamų kokybiškų ir vardinių daiktų kaina. Paprastai sukčiai  didelės nuolaidomis ir išpardavimo akcijos yra tik priedanga. Pamatę viliojantį pasiūlymą, neskubėkite pirkti
 • prieš pervesdami pinigus, pirma įsitikinkite, kad ši parduotuvė iš tikrųjų yra, internete paieškokite atsiliepimų apie ją ir jos parduodamas prekes bei jų pristatymą. Būkite budresni, jeigu parduotuvė įkurta visiškai neseniai
 • visuomet apžiūrėkite elektroninės parduotuvės kontaktinius duomenis – kaip galima susisiekti su jos darbuotojais, vadovais. Fiktyvios ir nepatikimos elektroninėse parduotuvėse paprastai kontaktinių duomenų nenurodo  arba jie būna neaiškūs

 • Kasdieniai finansai - 2017 10 19

  Taupantys laiką į banko skyrių skuba vis rečiau

  Taupantys laiką į banko skyrių skuba vis rečiau

  Susiruošę vykti į banko skyrių gerai pagalvokite – galbūt jums ten nebūtina eiti? Gera žinia, kad daugelį bankinių reikalų galima sutvarkyti nepakylant nuo kėdės ir negaištant savo brangaus laiko.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2017 10 16

  Bekontaktės kortelės: viskas, ką apie jas norėjote sužinoti

  Bekontaktės kortelės: viskas, ką apie jas norėjote sužinoti

  Šį rudenį SEB bankas savo klientams pradėjo siūlyti įsigyti bekontaktes korteles. Neabejojama, kad jų privalumus greitai įvertins skubantys ir savo laiką taupantys žmonės. Jeigu jūs vis dar nežinote, kuo ypatingos šios kortelės, pateikiame atsakymus į dažniausiai apie jas užduodamus klausimus.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2017 08 25

  Ar žinote, kad kelionės draudimas galioja ir įgėlus širšei?

  Ar žinote, kad kelionės draudimas galioja ir įgėlus širšei?

  Kruopščiai suplanuotas vasaros atostogas svetur gali visiškai sugadinti nenumatyti įvykiai, pavyzdžiui, įgelti širšuolas, didžiausia Europoje vapsva,  ar nudeginti medūza. Pasak draudikų, vabzdžių įkandimai ir prisilietimas prie nuodingų augalų yra viena dažniausia kelionių metu pasitaikančių alerginės reakcijos priežasčių. Vieniems keliautojams šie įvykiai gali sukelti tik lengvą patinimą ar įkyrų niežulį, kitiems – baigtis anafilaksiniu šoku ir reanimacija.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.