
JAV muitų politika toliau neramina finansų rinkas
Į rinkų dėmesio centrą šią savaitę sugrįžta JAV muitų politika – trečiadienį baigiasi „išsivadavimo dienos“ muitų nukėlimo terminas. Visgi JAV iždo sekretorius S. Bessent pareiškė, kad šalims, kurios nespės sudaryti prekybos susitarimo, muitai įsigalios nuo rugpjūčio 1 d., suteikiant papildomas tris savaites deryboms. Kartu jis pabrėžė, jog tai neturėtų būti suprantama kaip naujas galutinis terminas. Prekybos derybos vis dar nebaigtos su eile svarbių partnerių, įskaitant Japoniją, Indiją ir ES, kuriai D. Trumpas pagrasino papildomais 17 proc. tarifais maisto ir žemės ūkio produkcijai. Grasinimų dėl 10 proc. papildomų muitų sulaukė ir BRICS šalys, kurios, pasak D. Trumpo, palaiko „antiamerikietišką darbotvarkę“. Nepaisant gausybės D. Trumpo naujų pareiškimų, rinkos į juos reaguoja pakankamai nuosaikiai, vertindamos tai kaip derybinę poziciją, kuri nebūtinai virs realiais sprendimais.
Savaitgalį OPEC+ šalys priėmė sprendimą rugpjūčio mėnesį padidinti naftos gavybą 548 tūkst. barelių per dieną – daugiau nei 411 tūkst. barelių, kurių didinimosi tikėjosi rinkos. Spartesnis gavybos apimčių didinimas grindžiamas stabilia pasauline paklausa, tačiau matomas ir nedeklaruojamas siekis atgauti prarastą rinkos dalį. „Brent“ rūšies naftos kaina pirmadienį smuktelėjo apie 0,5 proc. iki 68 JAV dolerių už barelį.
Prancūzija ragina Europą stiprinti tarifinius barjerus pigiam Kinijos importui, kuris kelia grėsmę žemyno pramonės sektoriui. Pasak Prancūzijos finansų ministro, ES turi išplėsti muitų taikymą kiniškam importui, apimant ne tik automobilių sektorių, bet ir kitus pramonės sektorius, siekiant apsaugoti vietos gamintojus. Penktadienį Kinija paskelbė antidempingo muitus europietiškam brendžiui. Šis sprendimas laikomas atsaku į Europos Sąjungos 2024 m. priimtą sprendimą taikyti iki 45 proc. siekiančius importo muitus Kinijoje pagamintiems elektromobiliams. Šie veiksmai signalizuoja apie stiprėjančią prekybinę įtampą tarp ES ir Kinijos, kuri vis labiau eskaluojasi šalims imantis naujų protekcionistinių priemonių.
Penktadienį Europos akcijų biržose vyravo neigiamas sentimentas, artėjant JAV muitų atidėjimo pabaigos terminui. Europos įmonių indeksas Stoxx 600 smuko 0,48 proc., o regioninės biržos taip pat fiksavo neigiamus rezultatus – Vokietijos DAX krito 0,61 proc., Prancūzijos CAC – 0,75 proc., Italijos FTSEMIB – 0,8 procento. Baltijos šalių indeksas Baltic Benchmark ūgtelėjo 0,13 procento. JAV akcijų biržos penktadienį nedirbo dėl Nepriklausomybės dienos šventės.
Pateikiama informacija negali būti interpretuojama kaip asmeninė rekomendacija, nurodymas ar kvietimas pirkti ar parduoti konkrečias finansines priemones ir negali būti jokio vėliau sudaryto sandorio pagrindas ar dalis. AB SEB bankas šį dokumentą parengė remdamasis informacija, gauta iš, banko nuomone, patikimų, tačiau jo paties nepatikrintų šaltinių. AB SEB bankas neatsako už šios informacijos tikslumą ar išsamumą. Dokumentas negali būti kopijuojamas, dauginamas, perspausdinamas, ar kitaip atgaminamas be SEB banko sutikimo. Leidinys parengtas pagal Bloomberg, BNS, Verslo žinios, NASDAQ OMX informaciją.