Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2020 06 16

Evelinos istorija: biudžetą planuoja nuo 16 metų ir savęs nevaržo

Evelinos istorija: biudžetą planuoja nuo 16 metų ir savęs nevaržo

„Man biudžeto sudarymo taisyklės laikymasis leidžia pernelyg savęs nevaržyti kasdienybėje, nes norisi jos kokybiškos, ir kartu susitaupyti didesniam pirkiniui, tokiam kaip pradinė būsto įmoka“, – sako Evelina, praėjusi biudžeto planavimo kelius ir klystkelius nuo pat 16 metų, kai pradėjo savarankiškai tvarkyti savo finansus. Šiandien ji turi atradusi savo būdą, remdamasi 50-30-20 taisykle, ir ragina tai pabandyti padaryti kiekvienam, nes svarbiausia – savo pinigus apskritai valdyti.

--> Visą interviu su Evelina galite žiūrėti „Instagram“.

Pirmąkart didelė suma pinigų Evelinos kišenėje atsirado mamai išvykus dirbti į užsienį – šešiolikmetės merginos savarankiško gyvenimo pradžiai buvo palikta visai nemaža suma. „Tuomet galvojau, kad moku elgtis su pinigais, tačiau mamai išvykus pasinaudojau suteikta laisve ir su drauge išvykusi į Vilnių gerokai nusiaubiau parduotuves: grįžau namo su pilnais krepšiais pirkinių“, – pasakoja ji. Suvokimas, ką padarė, atėjo tik telefonu pasikalbėjus su mama ir pasipasakojus, kaip šauniai praleido laiką. „Tik tada supratau, kad tai buvo biudžetas keliems mėnesiams ir paskutiniai mamos sukaupti pinigai. Teko jų skolintis iš giminių, buvo labai gėda ne tik prieš mamą ir gimines, bet ir pačią save: visgi buvau jau ne mažas vaikas ir galėjau suvokti, kaip reikėtų atsakingai su jais elgtis“,– prisimena Evelina, gavusi gerą pamoką, kokie slidūs yra pinigai.

Dėl tokios ankstyvos ir pamokančios patirties šiandien ji galėtų papasakoti apie ne vieną būdą, kaip stebėti išlaidas ir taupyti. Ji išbandė ir „Excel“ lenteles, ir įvairias mobiliąsias programėles, ir paprasčiausią užrašų knygutę, kurią, beje, naudoja ir iki šiol. 50-30-20 taisyklė jai pasirodė lengviausiai pritaikoma, nes nereikalauja skrupulingo išlaidų tikrinimo, pakanka tik susiplanuoti išlaidų grupes. O minėtoje knygelėje nugula metiniai tikslai ir didieji pirkiniai.

Planavimas padeda neišleisti per daug

Vadovaudamasi biudžeto sudarymo taisykle, Evelina kas mėnesį 50 proc. savo pajamų skiria nuolatinėms, būtinosioms ir nekintamoms išlaidoms: būsto nuomai, maistui, transportui. Kadangi gyvena su draugu, maistui jie netgi turi atsidarę atskirą banko sąskaitą, į kurią kas mėnesį perveda po fiksuotą sumą pajamų ir stengiasi jos neviršyti. „Be abejo, nežiūrime fanatiškai ir, jei kažko pritrūkstame iš maisto produktų, pasiskoliname tą sumą iš kitos biudžeto eilutės“,– sako ji.

Visgi finansų dažniau pritrūksta ne maistui, o pramogoms ir kitiems laisvalaikio pirkiniams, kuriems pagal taisyklę turėtų būti išleidžiama 30 procentų. Tai drabužiai, pramogos, kavinės ir kiti neplanuoti pirkiniai. Evelinos būdas neišleisti daugiau – stropiai planuoti, kur eis ir kiek išleis. Vadovaudamasi taisykle, likusius 20 proc. savo pajamų ji atsideda išsvajotam nuosavam būstui.

Kad geriau valdytų savo finansus, be bendros maisto sąskaitos, Evelina SEB banke turi dar tris asmenines: viena skirta kasdieniam naudojimui, antroji, kaip ji pati vadina, yra gyvenimiškų atvejų sąskaita, kurioje kaupiami pinigai nenumatytiems didesniems pirkiniams, pavyzdžiui, prireikus naujo telefono. Trečiojoje sąskaitoje atidedami jau minėti 20 proc. būstui.

Į taupyklę keliauja visi likę pinigai

Pasak Evelinos, vadovaudamasi 50-30-20 taisykle, ji taiko dar vieną taupymo metodą: nusimato, kokią sumą skirs vienam ar kitam pirkiniui, ir, kai pavyksta išleisti mažiau, sutaupytą pinigų dalį iškart atsideda taupyti.

„Kad ir mokesčiai – nors juos tenka mokėti kas mėnesį, tačiau suma kaskart skirtinga, nes priklauso nuo metų laiko, sunaudotų energijos išteklių ir panašiai. Tai aš esu nusistačiusi, kad, pavyzdžiui, mokesčiams per mėnesį skiriu 250 eurų. Ir jeigu kažkurį mėnesį sumoku mažiau, skirtumas keliauja taupymui. Tas pats su kitais pirkiniais – sakykime, reikia džinsų. Jiems esu susiplanavusi skirti 20 eurų, bet pavyksta įsigyti pigiau – vėlgi likutis skiriamas taupymui“, – apie papildomą būdą sutaupyti pasakoja Evelina.

Svarbu apsišarvuoti kantrybe

Mergina prisipažįsta, kad taip taupant apima savotiškas azartas – pradedi ieškoti vis daugiau galimybių, kaip sutaupyti, įsigyti kažką pigiau, o kai pavyksta tą padaryti, apima didžiulis pasitenkinimas.

Tiesa, ji akcentuoja, kad jai tikę biudžeto valdymo metodai buvo atrasti bandant, o tarp tų bandymų, savaime suprantama, buvo ir ne vienas nepasiteisinęs būdas. „Pavyzdžiui, matydama, kad iki mėnesio pabaigos liko tik tam tikra pinigų suma, išdalindavau ją pagal likusį dienų skaičių. Man toks būdas nepasiteisino, nes jausdavausi itin suvaržyta, kasdien žinodama, kad negaliu išleisti daugiau negu, tarkim, 20 eurų“, – sako ji.

Evelina akcentuoja, kad finansų valdymas yra įprotis, kurį reikia išsiugdyti, taigi reikėtų būti kantriems. „Nereikėtų pykti ant savęs, jei iškart vadovautis taisykle nepavyksta. Visai tikėtina, kad galbūt pirmuosius mėnesius nesiseks. Visgi, nors taisyklė paprasta, ją įgyvendinti nėra taip paprasta – tam reikia laiko, kol taisyklė taps įpročiu. Todėl svarbiausia – kantriai bandyti“, – ragina ji, šiandien besidžiaugianti planuojamu biudžetu, leidžiančiu jai ir kokybiškai gyventi kasdien, ir susitaupyti didesniems norams įgyvendinti.

 

Trūksta žinių, kaip planuoti ir skirstyti savo biudžetą?

Sekite mus „Instagram“ ir sužinokite, kaip savo finansus planuoja kiti ir kaip apskritai užsidirbti daugiau pinigų.

Trūksta žinių, kaip planuoti ir skirstyti savo biudžetą?

Sekite mus „Instagram“ ir sužinokite, kaip savo finansus planuoja kiti ir kaip apskritai užsidirbti daugiau pinigų.


 • Kasdieniai finansai - 2020 06 05

  Kotrynos ir Domo istorija. Taupymo taisyklę 50-30-20 perkėlė į „Excel“ lentelę

  Kotrynos ir Domo istorija. Taupymo taisyklę 50-30-20 perkėlė į „Excel“ lentelę

  Ypatinga pasaulinė situacija dėl COVID–19 viruso daugeliui žmonių sukėlė didelį nesaugumo jausmą. Pirmiausia, be abejo, dėl savo ir artimųjų sveikatos, tačiau ne mažiau – ir dėl finansinės padėties. Tokiomis aplinkybėmis, kai galbūt sustoja ar sumažėja pajamų srautas, aktualu prisiminti pagrindinę biudžeto sudarymo taisyklę: savo pajamas skirstyti ir planuoti santykiu 50-30-20.

  Daugiau

 • Kuriantiems verslą - 2020 05 22

  Šviečiančios nuotraukos: devintokų idėja skinasi kelią į lietuvišką rinką

  Šviečiančios nuotraukos: devintokų idėja skinasi kelią į lietuvišką rinką

  Vietoj įprastų nuotraukų, puošiančių namų, darbovietės ar kitas sienas, – šviečiančios jų versijos, ne tik labiau traukiančios akį, bet ir atstojančios šviesos šaltinį. Tokią idėją realybe pavertė klaipėdiečių moksleivių komanda, dalyvaujanti SEB remiamoje organizacijos „Lietuvos Junior Achievement“ jaunimo verslumo ugdymo programoje „AcceleratorX“.

  Daugiau

 • Kuriantiems verslą - 2020 05 15

  Moksleiviai sukūrė sprendimą nemėgstantiems kuprinių

  Moksleiviai sukūrė sprendimą nemėgstantiems kuprinių

  Vienuoliktokių Agnės Mokrikaitės ir Gabrielės Butinavičiūtės verslo idėja – tarsi iš chrestomatinio verslo kūrimo vadovėlio, nes sukurta iš asmeninio poreikio, rinkoje neradus problemą padedančio spręsti produkto. Tai – originalūs džemperiai su paslėptomis vidinėmis kišenėmis, kuriose telpa visi būtiniausi daiktai, todėl yra puikus sprendimas tiems, kurie nemėgsta su savimi nešiotis kuprinių ar rankinių.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.