Dauguma gyventojų kol kas neskuba prisitaikyti prie neigiamų palūkanų normų virsmo į teigiamas. Būdami pasyvūs ir nereaguodami į permainas indėlių rinkoje, jie atsisako galimybių per metus gauti beveik 160 mln. eurų.
Pastaruoju metu Europos Centrinis Bankas palūkanų normą didino neregėtu tempu – nuo – 0,5 proc. 2022 m. liepą iki + 3 proc. 2023 m. kovą. Atitinkamai kilo ir indėlių metų palūkanos. SEB banke už dvylikos mėnesių terminuotąjį indėlį jos yra 3,5 procento. Visgi, Lietuvos gyventojų finansinė elgsena nesikeičia taip greitai, nors dauguma taupančiųjų ieško ir domisi būdais, kaip, esant didelei infliacijai, apsaugoti savo pinigus nuo nuvertėjimo.
Pamiršo indėlius
Neigiamos palūkanos mus atpratino nuo indėlių – kadaise Lietuvoje labai populiaraus būdo saugoti ir auginti savo lėšas. Iš dalies tai yra suprantama, nes euro zonoje neigiamų palūkanų laikotarpis tęsėsi septynerius metus.
Visgi, statistika rodo, kad 2015 metų pradžioje į terminuotųjų indėlių sąskaitose gyventojai laikė maždaug pusę lėšų, o 2023 metų pradžioje – jau mažiau negu penktadalį. Ir, nors indėlių palūkanų normos kyla, akivaizdu, kad namų ūkiai žengti koja kojon su permainomis nespėja.
SEB banke daugiau negu 4 iš 5 eurų yra laikomi banko sąskaitose – gyventojai neišnaudojama galimybės įdarbinti laisvas lėšas ir dėl to per metus gali prarasti beveik 160 mln. eurų.
Tokią sumą SEB analitikai gavo įvertinę privačių klientų sąskaitose laikomas lėšas, atsižvelgę į vidutines einamąsias išlaidas pragyvenimui ir nustatę, kurios lėšos galėtų būti laikomos dvylika mėnesių terminuotųjų indėlių, kurių palūkanos yra 3,5 proc., sąskaitose.
Neprisitaikę prie finansų pasaulio permainų, gyventojai atsisako visų šių pinigų. Visgi, keisti savo elgseną ir išnaudoti kylančias palūkanas savo naudai bei didinti savo finansinę pagalvę ar kitas santaupas yra itin svarbu.
Terminuotasis indėlis
Kaupiamasis indėlis
Sutaupytų lėšų užtenka laikyti indėliuose
Mūsų duomenimis, gyventojai, norintys taupyti, turi pakankamai finansinių išteklių: penktadalis (20 proc.) privačių klientų šiuo metu banko sąskaitose laiko nuo 1 tūkst. iki 5 tūkst. eurų, dar trečdalio (32 proc.) lėšos sąskaitose viršija 10 tūkst. eurų.
Daugiau negu du trečdaliai (68 proc.) klientų, sudariusių terminuotųjų indėlių sutartis, sąskaitose laiko nuo 1 iki 10 tūkst. eurų, 15 proc. indėliai siekia 10–50 tūkst. eurų, 16 proc. – 100–1 tūkst. eurų. Tai rodo, kad indėlio pavidalu laikomos gali būti ir palyginti nedidelės, ir didelės santaupos. Pasibaigus indėlio terminui, įmokėta suma ir palūkanos pervedamos į kliento nurodytą banko sąskaitą.
21 proc. klientų turimi kaupiamieji indėliai yra 100–1 tūkst. eurų, 16 proc. – 1–5 tūkst. eurų. Daugiausia klientai sudaro iki 100 eurų kaupiamųjų indėlių sutarčių (50 proc.). Tai liudija, kad nemažai klientų puikiai supranta, kad taupyti, kaip ir investuoti, nebūtina didelių sumų. Be to, vis daugiau klientų naudojasi SEB skaitmenine taupykle, kuri padeda automatiškai kaupti lėšas išsikeltiems taupymo tikslams, tokiems kaip didesni pirkiniai, šventės, atostogos, ir kuria naudojantis kaupiamos santaupos laikomos kaupiamaisiais indėliais.
Kaupiamasis indėlis yra būdas taupyti neplanuotoms išlaidoms, nes indėlį galite bet kada papildyti ir bet kada lėšas pervesti į savo mokėjimo sąskaitą. Todėl kaupiamasis indėlis tinka gyventojams, kurie baiminasi, kad sukauptų lėšų gali prireikti anksčiau negu po metų ar nenorintiems įsipareigoti ilgesniam laikui. Kaupiamojo indėlio terminas nėra nustatytas, o palūkanos apskaičiuojamos nuo indėlio sąskaitoje esančios pinigų sumos kiekvieną dieną ir išmokamos kartą per mėnesį. Metų palūkanos už kaupiamuosius indėlius šiuo metu jos yra 2 procentai.
Terminuotasis indėlis tinka norint sutaupyti tam tikrą pinigų sumą per tam tikrą laiką – nuo vieno mėnesio iki trejų metų. Sutartu laikotarpiu jo papildyti ir pasiimti nepraradę sukauptų palūkanų negalėsite. Žinoma, sutartį nutraukti galėsite kada panorėję, tačiau jei tai darysite anksčiau, nei numatyta, prarasite sukauptas palūkanas. Metų palūkanos už dvylikos mėnesių terminuotuosius indėlius sudarant naujas verslo ir privačių klientų sutartis yra 3,5 procentų.
Taigi augančios indėlių palūkanos gyventojams ir verslui suteikia geresnių galimybių įdarbinti laisvas lėšas ir vėl imti puoselėti teigiamą finansinį įprotį, kuris per septynerius neigiamų palūkanų metus buvo gerokai primirštas.
Šiame straipsnyje skaitykite apie tai, kuo skiriasi kaupiamasis ir terminuotasis indėliai.
Šiame straipsnyje rasite dažniausiai užduodamus klausimu apie indėlius ir atsakymus į juos.