Switch to mobile version. Į viršų

Taupymas ir investavimas - 2020 07 24

Taupome tik juodai dienai ir atostogoms?

Taupome tik juodai dienai ir atostogoms?

COVID-19 protrūkis ir karantinas nepadarė pastebimos įtakos Lietuvos gyventojų tikslams ir prioritetams. Paklausti, kokiems tikslams taupo pinigus, gyventojai dažniausiai nurodė atostogas ir pramogas, būstą bei automobilį. Šis prioritetų sąrašas liko nepakitęs keletą pastarųjų metų.

Bendrovės „Baltijos tyrimai“ atlikta apklausa atskleidžia, kad didžiausia dalis – keturi iš dešimties per pastaruosius metus reguliariai taupiusių respondentų – kaupia lėšas atostogoms, kelionėms ar kitoms pramogoms. Trečdalis (31 proc.) taupo gyvenimo kokybei pagerinti – būsto remontui, atnaujinimui, brangesnei buitinei technikai įsigyti. Ketvirtadalis (26 proc.) taupo automobiliui ar kitai transporto priemonei.

Taip pat matyti, kad šeštadalis (17 proc.) taupo vaistams ar kitoms reikalingoms medicininėms paslaugoms, 15 proc. taupančiųjų kaupia lėšas būstui įsigyti ar pradinei būsto kredito įmokai. Šiek tiek daugiau negu dešimtoji apklaustųjų dalis taupo vaikų ar anūkų mokslams, kompiuteriui ar išmaniajam telefonui. Apie 8 proc. kaupia lėšas investicijai į save – savo studijoms ar tobulinimosi kursams.

Birželio pradžioje atlikto tyrimo duomenimis, įpročio taupyti juodai dienai Lietuvos gyventojai irgi neketina atsisakyti. Kone pusė (49 proc.) taupančių respondentų nurodė kaupiantys lėšas nenumatytiems gyvenimo atvejams.

SEB banko iniciatyva birželį atlikto tyrimo duomenimis, reguliariai taupo beveik kas antras suaugęs šalies gyventojas, arba 47 proc. apklaustųjų.

Visuomenė finansiškai tvirtesnė

Tai, kad karantinui pasibaigus gyventojai teigė taupantys tikslams, kurie atrodo įprasti ir savaime suprantami, įkvepia optimizmo. Nepaisydami koronaviruso, gyventojai planuoja savo ateitį taip, kaip ir anksčiau. Iš to galima daryti prielaidą, kad šį pavasarį pasaulį sukrėtusią pandemiją gyventojai pasitiko kur kas geriau finansiškai pasirengę negu prieš dešimt metų kilusią ekonomikos krizę.

Tokį požiūrį patvirtina ir kiti SEB banko turimi duomenys. Trečdalis (34 proc.) paskolų turinčių gyventojų balandį teigė, kad jiems nekyla sunkumų laiku grąžinti turimas paskolas. Bemaž tiek pat (32 proc.) konstatavo, kad skolų grąžinimas – nei didelė, nei nedidelė našta.

Balandį santaupų teigė turį 72 proc. gyventojų, 23 proc. iš jų nurodė, kad iš savo sukauptų lėšų galėtų gyventi daugiau negu pusmetį. Likusiems santaupų turintiems respondentams finansinių atsargų pakaktų nuo mėnesio iki pusės metų.

Svarbiausia – ugdyti įprotį taupyti

Užsibrėžti taupyti konkrečiam tikslui arba tiesiog kaupti finansinę atsargą yra svarbus pirmas žingsnis. Reikia žengti kitą – pasirinkti būdą taupyti.

Galimi įvairūs sprendimai. Vieni griežtai kiekvieną mėnesį atsideda dešimtadalį ar daugiau pajamų, kiti santaupoms skiria tai, kas lieka mėnesio pabaigoje po visų išlaidų. Tretiems taupyti sekasi lengviau, jei šis procesas paverčiamas žaidimu.

Vienas iš įdomesnių taupymo būdų yra toks: pirmą taupymo savaitę, kuri idealiu atveju sutampa su pirma metų savaite, atidėti vieną eurą, antrą – du, trečią – tris. Kiekvieną savaitę suma padidinama euru ir jau metų pabaigoje per savaitę atidedami 52 eurai. Sąžiningai laikantis tokio plano, per metus galima sutaupyti 1 378 eurus.

Kitas taupymo būdas – laikytis taisyklės 50-30-20. Pagal ją 50 proc. gaunamų pajamų turėtų būti skiriama būtinosioms išlaidoms – būstui, maistui, transportui, mokesčiams už paslaugas. Kintančioms išlaidoms – laisvalaikiui, kultūros renginiams, drabužiams, avalynei, nenumatytiems pirkiniams – turėtų atitekti 30 procentų. Likusią dalį, 20 proc., rekomenduojama taupyti ir investuoti.

Išmokti taupyti gali padėti ir naujoviški sprendimai, pavyzdžiui, skaitmeninės taupyklės. Naudojantis SEB banko mobiliosios programėlės skaitmenine taupykle, visos atsiskaitymų debeto kortele sumos apvalinamos, o skirtumas pervedamas į kaupiamojo indėlio sąskaitą. Net jei keli nuo pirkinio likę centai neatrodo kaip didelė suma, galima maloniai nustebti pamačius, kiek tokiu būdu nejučiomis sutaupoma per mėnesį. Galiausiai kelias kiekvieno didelio tikslo link prasideda mažais žingsniais.

Toje pačioje mobiliojoje programėlėje galima pasirinkti ir periodinio pervedimo galimybę. Tuomet pasirinktu dažnumu kas dieną, kas savaitę ar kas mėnesį pasirinkta suma bus pervedama į tą pačią kaupiamojo indėlio sąskaitą, o taupymo tikslas bus pasiektas greičiau. Beje, patartina pervedimo dieną pasirinkti sutampančią su atlyginimo ar avanso gavimo diena. Tada tikrai rečiau pasitaikys atvejų, kai nebelieka iš ko sutaupyti. Be to, pervedamos sumos dydį galima lengvai keisti ir pritaikyti pagal anksčiau aptartas taisykles.

Komentaro autorius Gediminas Milieška, SEB Baltijos šalių taupymo ir investavimo paslaugų vadovas


 • Taupymas ir investavimas - 2020 07 07

  Lietuvos gyventojų taupymo įpročiai neramina. Ar galima išmokti taupyti?

  Lietuvos gyventojų taupymo įpročiai neramina. Ar galima išmokti taupyti?

  Koronaviruso protrūkis ir jo sukelta krizė dar kartą priminė apie pasaulio ir ekonomikos trapumą. Nors palyginti su daugeliu Europos šalių Baltijos valstybės kol kas gana neblogai tvarkosi su COVID-19 pandemija ir jos sukeltomis neigiamomis ekonomikos pasekmėmis, šių metų įvykiai kaip niekad aiškiai primena: rūpintis finansiniu saugumu ir taupyti juodai dienai privalome visi.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2020 06 18

  Kaip karantinas išmokė taupyti savo laiką

  Kaip karantinas išmokė taupyti savo laiką

  Pakeisti per ilgą laiką susiformavusius įpročius – gana sunki užduotis. Tačiau karantino metu turėjome išmokti gyventi kitaip. Ne vienas pirmą kartą pabandė internetu užsisakyti maisto į namus, vietoj vizito į banko skyrių klausimus sprendė savarankiškai ar paskambinęs telefonu, o prireikus apsilankyti pas šeimos gydytoją registravomės iš anksto. Kaip išmokome sutaupyti laiko?

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2020 06 05

  Kotrynos ir Domo istorija. Taupymo taisyklę 50-30-20 perkėlė į „Excel“ lentelę

  Kotrynos ir Domo istorija. Taupymo taisyklę 50-30-20 perkėlė į „Excel“ lentelę

  Ypatinga pasaulinė situacija dėl COVID–19 viruso daugeliui žmonių sukėlė didelį nesaugumo jausmą. Pirmiausia, be abejo, dėl savo ir artimųjų sveikatos, tačiau ne mažiau – ir dėl finansinės padėties. Tokiomis aplinkybėmis, kai galbūt sustoja ar sumažėja pajamų srautas, aktualu prisiminti pagrindinę biudžeto sudarymo taisyklę: savo pajamas skirstyti ir planuoti santykiu 50-30-20.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.