Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2019 02 26
sukčiavimas | sąskaita | Pinigai

Kaip atskirti tikras interneto svetaines nuo sukčių spąstų?

Kaip atskirti tikras interneto svetaines nuo sukčių spąstų?

2018 m. pabaigoje Lietuvoje suaktyvėjo sukčiai, bandę elektroniniais laiškais bankų klientus privilioti į netikras bankų svetaines ir išvilioti pinigus. Tačiau kibernetiniai nusikaltėliai gyventojus bando apgauti kurdami ne tik bankų, bet ir kitų svetainių kopijas.

Vartotojai nuolat gauna elektroninių laiškų su nuorodomis į netikras elektroninių parduotuvių svetaines, SMS žinučių apie netikras siuntas su nuorodomis į fiktyvias pašto kurjerių svetaines. Todėl, siekdami išvengti apgaulės, turi išlikti budrūs ir tikrinti, kur pateikiate savo duomenis.

Nuo apgaulės apsaugo pastabumas

Melagingos interneto svetainės atrodo beveik taip pat kaip ir tikros. Paprastai jos kopijuoja žinomų svetainių dizainą – naudojamos tos pačios spalvos kaip ir banko ar elektroninės parduotuvės svetainėse. Jose taip pat kopijuojami originalūs logotipai, tekstai, nuotraukos.

Tačiau svetainės nėra visiškai identiškos originalioms, todėl neskubėkite „padovanoti“ sukčiams savo duomenų ir atidžiai įvertinkite svetainę. Tokiose svetainėse dažnos dizaino klaidos, be to, internetinis adresas skiriasi nuo originalaus pavadinimo. Pavyzdžiui, gali būti pridėta papildomų raidžių, skaičių arba svetainės adresas baigtis ne .lt ar .com, o kokiu nors kitu neįprastu trumpiniu.
Taip pat apgaulingose svetainėse paprastai esate skubinamas kažką daryti. Jums gali būti pranešta, kad turite kuo greičiau prisijungti, nes kitu atveju kas nors nutiks su jūsų pinigais. Arba priešingai, jeigu neprisijungsite per kelias minutes, neteksite netikėtai loterijoje laimėto prizo. Tokiu būdu nusikaltėliai stengiasi neleisti jums ramiai įvertinti situacijos, mat skubėdami žmonės paprastai neatkreipia dėmesio į detales ir lengviau atskleidžia savo elektroninės bankininkystės ar kredito kortelės duomenis.

Apgaulingose svetainėse taip pat gausu iššokančių langų, kuriuose prašoma įvesti savo elektroninės bankininkystės, kredito kortelės ar kitus duomenis. Tikrose svetainėse tokių iššokančių langų paprastai nebūna, juos taip pat blokuoja kai kurios interneto naršyklės. Taigi, neveskite savo duomenų tokiuose languose, taip pat jokiu būdu nespauskite ant juose esančių nuorodų.

Be to, lankydamiesi svetainėje, kuri prašo jūsų duomenų, atkreipkite dėmesį, ar adreso eilutėje, prieš svetainės adresą yra raidės https. Jeigu taip, vadinasi, svetainė naudoja saugų protokolą ir joje atskleisti duomenis greičiausiai bus saugu. Tačiau jeigu matote užrašą http be s raidės arba pažymėtą eilutę, kad ši svetainė nesaugi, jokiu būdu nepateikite savo duomenų.


Norite pasitarti? 
Registruokitės į konsultaciją


Kai kurios apgaulingos svetainės gali užkrėsti jūsų kompiuterį kenksminga programine įranga, tad geriau apskritai jų vengti. Tai galite padaryti neatidarinėdami jums siunčiamų nuorodų elektroniniu paštu, socialiniais tinklais, SMS žinutėmis ar kitais būdais. Jeigu nepasitikite siuntėju arba nesate tikras, ar siuntėjas yra tas, kuo prisistato, verčiau nerizikuokite.

Būkite atidūs atidarydami nuorodas

Kai kuriais atvejais nuorodas į apgaulingas svetaines gali atsiųsti ir jūsų pažįstami asmenys ir apie tai net nenutuokti. Taip nutinka, kai asmuo pats netyčia paspaudžia apgaulingos svetainės nuorodą ir apkrečia savo kompiuterį. Tuomet jo kontaktuose esantiems asmenims pradedamos siųsti nuorodos į apgaulingą svetainę. Tokiu būdu kibernetiniai nusikaltėliai pasinaudoja tuo, kad pasitikite siuntėju, tad lengviau užkibsite ant kabliuko. Tačiau nesunku to išvengti – gavę nuorodą iš pažįstamo asmens, atrašykite jam, klausdami, kokią informaciją rasite svetainėje. Užmezgę pokalbį išsiaiškinsite, ar nuoroda saugi spausti.

Jeigu jums atrodo, kad gavote svarbios informacijos, tačiau nesate tikras, ar nuoroda nėra apgaulinga, suveskite svetainės adresą patys. Tokiu atveju nukeliausite į tikrą internetinę svetainę, o ne jos kopiją ir galėsite įsitikinti, ar jums pateikta tikra informacija.

Nepamirškite, kad svarbiausia neskubėti ir būti atidiems. Tokiu atveju nepakliūsite į sukčių spendžiamus spąstus internete ir neprarasite savo lėšų.

Parengta pagal Europolo informaciją


 • Kasdieniai finansai - 2018 10 29

  Nusikaltėliai internete tobulėja. Kaip nepakliūti į sukčių spąstus?

  Nusikaltėliai internete tobulėja. Kaip nepakliūti į sukčių spąstus?

  Lietuvoje dažnai girdime istorijas, kaip nusikaltėliai išviliojo banko sąskaitos duomenis ir pavogė milžiniškas sumas. Galbūt manote, kad jums negresia patekti į tokias pinkles, tačiau kibernetinių nusikaltėlių aukomis gali tapti kiekvienas.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2017 02 17

  Ką daryti, jei negavote internetu pirktų prekių

  Ką daryti, jei negavote internetu pirktų prekių

  Elektroninė prekyba išgyvena aukso amžių. Greitai ir patogiai internetu dabar galima nusipirkti kone viską iš bet kurio pasaulio krašto. Dėl tokio elektroninės prekybos populiarumo rankomis trina ne tik verslininkai, bet ir apsukrūs internetiniai sukčiai, kurie vis randa naujų būdų, kaip gudriai apgauti pirkėjus.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2018 04 18

  Ekspertas: ne sukčiai įlenda į banko sąskaitą – žmogus pats juos įsileidžia

  Ekspertas: ne sukčiai įlenda į banko sąskaitą – žmogus pats juos įsileidžia

  Nors nemažai kalbama apie telefoninius sukčius, sukčiavimo mastai Lietuvoje nemažėja. Negana to, daugėja ir elektroninio sukčiavimo scenarijų  – nusikaltėliai išvilioja pinigus iš žmonių ne tik geruoju įkalbėję juos atiduoti ar atskleisti prisijungimo duomenis prie interneto banko, bet ir kurdami fiktyvius skelbimus ar net investavimo platformas, taip pat pasitelkdami kenkėjiškas programas.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.