Switch to mobile version. Į viršų

Pensija - 2018 01 16
pensija | Pensijų fondai | Pensijų skaičiuoklė

Kaip ir kada galima pasinaudoti antroje pensijų pakopoje sukauptais pinigais

Kaip ir kada galima pasinaudoti antroje pensijų pakopoje sukauptais pinigais

Pagrindinis Lietuvos pensijų kaupimo sistemos tikslas – užtikrinti kiekvienam piliečiui pakankamas ir nuolatines pajamas senatvėje, kad būtų galima palaikyti tokį gyvenimo lygį, koks buvo jiems dirbant ir gaunant pastovų atlygį. Sulaukę pensinio amžiaus, asmenys, kaupiantys antros pakopos pensijų fonduose, pensiją gaus iš dviejų šaltinių – „Sodros“ ir  iš pensijų fondų.

Nors lėšas senatvei antros pakopos pensijų fonduose kaupia didžiausia dalis tautiečių (80 proc. dirbančiųjų), retas žino, kaip pasinaudoti sukauptomis lėšomis. Jeigu ir jums kyla klausimų, kada ir kaip galite atsiimti antros pakopos pensijų fonde sukauptas lėšas, ši informacija skirta jums.

Kas ir kada turi teisę gauti pensijos išmokas?

Kiekvienas antros pakopos pensijų fondų dalyvis turi savo asmeninę pensijų sąskaitą, kurioje yra kaupiamos lėšos. Jos yra dalyvio nuosavybė, tačiau pasinaudoti savo sukauptomis lėšomis asmuo įgyja teisę tik sulaukęs pensinio amžiaus. Iki to laiko pensijų fondo turtą patikėjimo teisės pagrindais valdo pensijų kaupimo bendrovė. Ją, kaip ir pasirinktą pensijų fondą, pensijų fondo dalyvis turi teisę keisti. 

Jeigu asmeniui yra paskirta išankstinė valstybinio socialinio draudimo senatvės pensija, pasinaudoti savo sukauptomis lėšomis jis gali ir anksčiau. Turintiems būtinąjį darbo stažą, kuris nuo šių metų sausio 1 dienos yra 30,5 metų, ir negaunantiems draudžiamųjų pajamų ar kitų periodinių išmokų suteikiama teisė išeiti į pensiją prieš penketą ar mažiau metų, kol  sukaks įstatyme nustatytas išėjimo į pensiją amžius.

Tais atvejais, kai asmuo gauna netekto darbingumo, pareigūnų ar karių pensiją, pasinaudoti antros pakopos pensijų fonduose sukauptomis lėšomis anksčiau negu sulaukus senatvės pensinio amžiaus galimybės nėra.

Įgijęs teisę atsiimti savo sukauptas lėšas asmuo savo pensijų kaupimo bendrovei turi pateikti rašytinį prašymą sudaryti pensijų išmokos sutartį. Gavusi tokį prašymą, pensijų kaupimo bendrovė įvertina, kokiu būdu gali būti išmokėta pensijų išmoka.

Trys būdai

Pensijų kaupimo bendrovė pagal pensijų fonde sukauptą asmens turtą apskaičiuoja bazinio pensijų anuiteto dydį. Jo apskaičiavimo metodiką nustato priežiūros institucija. Nuo šio dydžio priklauso, kuriuo būdu dalyviui gali būti išmokėta pensijų fonde sukaupta suma.

Galimi trys mokėjimo būdai:

1. vienkartinė ar periodinė (dalimis) išmoka galima, jeigu pagal dalyvio sukauptą sumą bazinis pensijų anuitetas yra mažesnis negu pusė valstybinio socialinio draudimo bazinės pensijos  (76,46 Eur);

2. pensijų anuitetas – tai dalyviui iki gyvos galvos mokama mėnesinė pensinė išmoka. Pensijų anuitetas yra privalomas, jeigu pagal asmens sukauptą sumą bazinis pensijų anuitetas yra didesnis negu pusė valstybinio socialinio draudimo bazinės pensijos dydžio (76,46 Eur). Anuitetą parduoda gyvybės draudimo bendrovė. Dalyvis turi teisę pats pasirinkti gyvybės draudimo bendrovę ir pensijų anuiteto rūšį. Pensijų kaupimo bendrovė perveda dalyvio sukauptas lėšas gyvybės draudimo bendrovei, kuri įsipareigoja mokėti sutarto dydžio periodinės išmokas asmeniui iki jo gyvenimo pabaigos;

3. pensijų anuiteto ir vienkartinės arba periodinės išmokos būdą galima rinktis, jeigu sukaupta suma viršija dydį, kai privaloma įsigyti pensijų anuitetą, t. y. apskaičiuotas bazinis pensijų anuitetas tris kartus viršija bazinį „Sodros“ pensijų dydį (458,79 Eur). Perviršį galima atsiimti iš karto kaip vienkartinę išmoką arba dalimis  kaip periodinę išmoką.

Ar būtina iš karto pasiimti pensijų fonde sukauptus pinigus?

Ne. Sulaukus pensinio amžiaus atsiimti antroje pensijų pakopoje sukauptus pinigus nėra privaloma. Antros pakopos pensijų fonde sukauptų pinigų išmokos nėra susijusios su valstybine socialinio draudimo pensija, todėl net ir sulaukę pensinio amžiaus asmenys turi teisę nukelti pensijų išmokos mokėjimo pradžią neribotam laikui ir likti pasirinkto pensijų fondo dalyviu.

Nepateikus prašymo išmokėti pensijos išmokos, ir toliau kaupiama pensijai pagal tą pačią sistemą. Tai reiškia, kad sukauptos lėšos ir toliau investuojamos. Jeigu sulaukęs pensinio amžiaus žmogus dirba toliau ir gauna apmokestinamųjų pajamų, įmokos į jo asmeninę pensijos kaupimo sąskaitą, kaip ir anksčiau, periodiškai pervedamos iš „Sodros“.

Nukėlus pensijų išmokos mokėjimo pradžią, galima bet kada vėliau kreiptis į pensijų kaupimo bendrovę ir sudaryti pensijų išmokos sutartį.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad riba, pagal kurią nustatoma, nuo kada pensijų anuitetas yra privalomas, priklauso nuo asmens amžiaus,  taip pat ir nuo Lietuvos banko ar Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos sprendimų ir teisės aktų pakeitimų. Tad antros pakopos pensijų fondo dalyvio galimybės atsiimti išmokas laikui bėgant gali keistis. 

Per savo gyvenimą iš pensijų fondų neatsiimti pinigai niekur nedingsta. Sukauptas turtas yra dalyvio nuosavybė ir yra paveldimas įpėdinių. Pagal įstatymą antros pakopos akcijos nėra laikomos sutuoktinių bendra nuosavybe ir yra padalijamos tik paveldėtojams Civilinio kodekso nustatyta tvarka.

Pasitikrinti, kokia jums prognozuojama pensija, galite naudodamiesi pensijų skaičiuokle

Kas išmoka pinigus?

Pensijų anuiteto išmokas moka asmens pasirinkta gyvybės draudimo įmonė, su kuria sudaroma pensijų anuiteto mokėjimo sutartis.

Vienkartinę ar periodinę pensijų išmoką išmoka dalyvio pensijų kaupimo bendrovė.

******
Nuo 2018 m. sausio 1 d. moterų pensinis amžius 62 m. ir 4 mėn., vyrų – 63 m. ir 8 mėn.
Nuo 2019 m. sausio 1 d. moterų pensinis amžius 62 m. ir 8 mėn., vyrų – 63 m. ir 10 mėn. ir t. t.

Senatvės pensinis amžius laikui bėgant bus ilginamas tol, kol bus pasiektas 65 metų senatvės pensinis amžius.

Sužinoti, kada sulauksite senatvės pensinio amžiaus, galite naudodamiesi „Sodros“ skaičiuokle.


 • Pensija - 2017 09 20

  Pensijos Švedijoje dešimt kartų didesnės negu Lietuvoje, bet pasivyti galime

  Pensijos Švedijoje dešimt kartų didesnės negu Lietuvoje, bet pasivyti galime

  Pensijos Švedijoje vidutiniškai dešimt kartų didesnės negu Lietuvoje. Tai lemia kelios priežastys: stabili kaupimo sistema, pensijos kaupimo paslaugų kokybė, aktyvus įvairių suinteresuotų šalių dalyvavimas kaupiant. Solidariai kaupia ir darbuotojai, ir valstybė, ir darbdaviai. 

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2017 08 24

  Nuo 1 euro per dieną iki 13 000 eurų, arba kaip sutaupyti senatvei be didelių pastangų

  Nuo 1 euro per dieną iki 13 000 eurų, arba kaip sutaupyti senatvei be didelių pastangų

  Gyventi čia ir dabar – graži idėja. Visgi tik nedaugelis jaunų žmonių susimąsto, kad sulaukę pensinio amžiaus jie ir toliau norės mėgautis gyvenimu ir jo teikiamais malonumais, o ne nuolat nerimauti, kaip išgyventi nuo vienos pensijos išmokos iki kitos. Kiekvieną mėnesį atidėję net ir nedidelę pinigų sumą būsimai pensijai, galite sukaupti gana nemažą pensinį kapitalą. Yra tik viena sąlyga – turite pradėti taupyti kuo anksčiau.

  Daugiau

 • Pensija - 2016 09 27

  Kas svarbu renkantis pensijų kaupimo bendrovę?

  Kas svarbu renkantis pensijų kaupimo bendrovę?

  Dažnam atrodo, kad pensinis amžius ateis negreit, o likę keliolika ar net kelios dešimtys metų yra labai tolimas laikas ir kad dar nėra svarbaus reikalo rūpintis pensija. Tačiau pradėti kaupti pinigus pensijų fonduose niekada nebūna pernelyg anksti. Netgi priešingai – kuo anksčiau pradėsite kaupti senatvei, tuo labiau užtikrintai galėsite jaustis jos sulaukę.  

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.