Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2019 12 17
Kalėdos | dovanos

Kalėdinės dovanos: ar ieškote alternatyvų tradicijoms?

Kalėdinės dovanos: ar ieškote alternatyvų tradicijoms? © Nathan Anderson, Unsplash

Gražiausios metų šventės dažniausiai neatsiejamos nuo dovanų ieškojimo. Kasmet savo mylimiausiems norime padovanoti kažką originalaus ir nematyto, viliamės, kad dovana patiks ir bus naudinga. Kita vertus, apstu ir alternatyvų pavargstantiems nuo Kalėdų „sudaiktinimo“ ir ieškantiems kitokių švenčių ar dovanų idėjų. Kokios jos ir kaip pasilengvinti dovanų ieškojimo procesą – šiame straipsnyje ir instagrame @seb.lietuvoje.

Keistis dovanomis – ne tik mokykloje ar darbovietėje

Keitimasis dovanomis gali skambėti kaip grįžimas į mokyklos suolą ar „žiburėlius“, tiesa, kartais dar pasitaikantis darbovietėse. Vis tik jį galima pritaikyti ir šeimoje, ypač tuo atveju, kai visi jos nariai jau suaugę. „Tikrai nelengva būna sugalvoti, ką dovanoti jau suaugusiems tėvams, broliams, sesėms – atrodo, visi daugmaž nusiperka tai, ko norisi, ir pataikyti kartais išties sunku. Taigi prieš kažkurias Kalėdas toptelėjo: o jei visi parašytume po laišką Kalėdų seneliui su nedideliu dovanų sąrašu ir tiesiog šeimos narių rate tais laiškais apsikeistume?“, – pasakoja vilnietė Donata.

Jos teigimu, tokiu eksperimentu visi liko labai patenkinti ir vadovaujasi iki šiol – išsitraukia kažkurį šeimos narį su jo pageidaujamomis dovanomis. „Mano šeimai ši idėja itin patinka, o man kartais kiek pritrūksta to siurprizo elemento, bet tokiu atveju galima sugalvoti įdomesnę pačių laiškų koncepciją. Pavyzdžiui, kažkada darbe keitėmės dovanomis ir ant lapelių turėjome užrašyti savo svajones – kad ir apkeliauti pasaulį. Kolega, ištraukęs svajonę, turėjo tiesiog duoti laisvę fantazijai ir interpretuoti, kaip išpildyti tokį norą už tam tikrą pinigų sumą. Patikėkite, dovanos buvo itin originalios, įdomios, stebinančios ir tikrai atitinkančios svajones“, – sako moteris.

O gal keliaujam?

Drauge su dovanų ieškojimo bumu populiarėja ir priešingas požiūris: vietoje daiktų dovanoti laiką drauge. Nors šių dviejų dalykų priešinti galbūt ir neverta, tačiau pasvarstyti apie alternatyvią šventę – kodėl gi ne?

Taip pagalvojo ir užsienyje gyvenanti Aistė, kuri kartą nusprendė tradicinį Kalėdų ir Naujųjų metų sutikimą pakeisti daug egzotiškesniu sumanymu – šeimos kelione į Gran Kanarijos salą. „Paprastai didesniam žmonių skaičiui suderinti visiems tinkamą kelionės datą yra itin sunku. Su Kalėdomis ir Naujaisiais kiek kitaip – vis viena visi daugiau ar mažiau atostogauja, planuoja poilsį, taigi, tereikia išsirinkti norimą kelionės tikslą ir nusipirkti lėktuvo bilietus, rezervuoti viešbutį“, – pasakoja ji, į salą keliavusi su savo bei sesers šeimomis ir jų tėvais.

„Toks aplinkos pakeitimas mums labai patiko – ir šventes sutikome paplūdimyje ant smėlio trumpomis rankovėmis, ir visi drauge pabuvome, ir dėl dovanų nereikėjo galvos sukti, nes visos tos dešimt dienų kiekvienam mūsų buvo labai didelė dovana“, – sako Aistė.

„Paskutinės minutės“ pasiūlymas

Laikas, skirtas artimam žmogui, gali būti suprantamas ir netiesiogiai – tą puikiausiai atspindi rankų darbo dovanos, kurias darydami skiriame savo laiką. Nuo uogienių iki pyragų stiklainiuose, rankų darbo žvakių ir kūno šveitiklių, mezginių ir imbierinių namukų – internete galite rasti krūvą idėjų ir pasirinkti labiausiai atitinkančią jūsų įgūdžius ir dovanos gavėjo pomėgius.

O jei savo laiką visgi norite skirti dovanų paieškoms parduotuvėse, vienas iš netikėtų variantų yra pirkimo proceso atidėjimas…. paskutinei dienai. Sostinėje gyvenanti Tatjana pasakoja, kad vienais metais gruodį prisikaupė tiek darbų, kad dovanų pirkimui ji negalėjo rasti jokio kito laiko, kaip tik šv. Kūčių rytas. „Ir nepatikėsit – buvo taip gerai! Mieste jokių kamščių, nes visi jau namuose valgius vakarui ruošia, parduotuvės tuščios, jokių eilių. Ramiai iš ryto atsikėlusi nuvažiavau, per pusdienį viena nupirkau visas dovanas, grįžusi viską supakavau. Pati negalėjau atsistebėti tokiu maloniu ir greitu rezultatu. Jau galvoju, kad kitą kartą reikės specialiai taip ir vėl padaryti – kiek laiko ir nervų susitaupo“, – tikina ji.

Apie dovanas ir jų alternatyvas @seb.lietuvoje paskyroje instagrame šį mėnesį kalba ir Rasa Jusionytė, „Ką žmonės dirba“ idėjos autorė, laidų vedėja ir redaktorė. Užsukite pasiklausyti.


 • Kasdieniai finansai - 2019 11 18

  Kalėdinės dovanos, kuriomis draugai (ne)apsidžiaugtų

  Kalėdinės dovanos, kuriomis draugai (ne)apsidžiaugtų

  Puikių dovanų aplink atrodo begalė, tačiau tik tol, kol prireikia kažką nupirkti. Pažįstamas jausmas? Pakalbinome kelis savo sričių specialistus, kurie išdavė, kokios dovanos juos pradžiugintų, o kokias parduotuvėje geriau apeiti lanku. Fotografui, gurmanui ar keliautojui – kam dovanos beieškotumėte, šie patarimai padės sutaupyti laiko ir pinigų.  

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2019 11 15

  „Mano pinigai“: kaip nuo sukčių apsaugoti savo pinigus?

  „Mano pinigai“: kaip nuo sukčių apsaugoti savo pinigus?

  Apie sukčiavimo telefonu schemas esame girdėję ne kartą, o kaip gerai susipažinę su sukčių veikimo būdais internetinėje erdvėje? Kad nepakliūtume į nesąžiningai lobstančių sukčių pinkles, ypač artėjant švenčių laikotarpiui, turime būti pasiruošę. Žiūrėkite TV3 finansinio raštingumo laidą „Mano pinigai“, kurią padedame kurti, ir sužinokite, kaip išlikti budriems bei apsaugoti savo pinigus.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2019 10 17

  Šeimos biudžeto planavimas. Ar įmanoma maistui išleisti du kartus mažiau?

  Šeimos biudžeto planavimas. Ar įmanoma maistui išleisti du kartus mažiau?

  Jei į maisto prekių parduotuvę ateiname alkani, neretai perkame produktus neapgalvoję. Tuomet atrodo, kad norime visko, todėl išleidžiame kur kas daugiau pinigų ir nusiperkame ne pačių būtiniausių produktų. Kodėl verta iš anksto planuoti, ką valgysime, SEB banko instagramo paskyroje @seb.lietuvoje pasakoja maisto tinklaraščio „Ant medinės lentelės“ kūrėja Kristina Pišniukaitė.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.