Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2021 02 12
Vartojimo kreditas | asmeniniai finansai

Ketinate imti vartojimo kreditą? Skaičiuokite ne palūkanas, o BVKKMN

Ketinate imti vartojimo kreditą? Skaičiuokite ne palūkanas, o BVKKMN © Amol Tyagi, Unsplash

Svarbu žinoti, kad palūkanos sudaro tik dalį bendros vartojimo kredito kainos. Realus procentas, kurį teks sumokėti nuo skolinamos sumos, atsispindi bendroje vartojimo kredito kainos metinėje normoje (BVKKMN).

BVKKMN – tai procentinis dydis, apskaičiuojamas pagal nustatytą formulę ir apimantis visas kliento išlaidas, kurios sumokamos už paimtą vartojimo kreditą. Kuo šis rodiklis yra mažesnis, tuo už vartojimo paskolą sumokėsite mažiau.

Išsiaiškinti ir mokesčius, ir papildomas sąlygas

Dažniausiai pasitaikantys mokesčiai drauge su palūkanomis yra sutarties mokestis ir mėnesio sąskaitos išlaikymo mokestis, tačiau gali būti ir kitų – pavyzdžiui, draudimo mokestis ar pervedimo mokestis, jei grąžinamo kredito sumą reikia pervedinėti tretiesiems asmenims ar įstaigoms. Sumą išauginti gali ne tik papildomi mokesčiai, bet ir neproporcingas jų dydis – pavyzdžiui, kelių šimtų eurų mokestis už sutarties sudarymą.

Prieš sudarant vartojimo paskolos sutartį, reikėtų išsiaiškinti ir papildomus reikalavimus bei sąlygas, kuriuos kelia kreditą suteikianti bendrovė: ar taikomos ir kokio dydžio baudos už laiku nevykdomus įsipareigojimus; ar pavėlavus grąžinti pasiskolintą sumą, taikomos didesnės palūkanų normos ir panašiai.

BVKKMN verta naudoti kainų palyginimui

Bendros vartojimo kredito kainos metinė norma praverčia lyginant skirtingus pasiūlymus, kai paskolos davėjai taiko skirtingą kainodarą, pavyzdžiui, mažesnę metinę palūkanų normą, bet didesnius sutarties administravimo mokesčius ir pan.

Remiantis LR įstatymais, ši norma privalo būti nurodoma visada, todėl galima jos drąsiai teirautis visose vartojimo kreditus teikiančiose finansų įstaigose. Gavus informaciją apie vartojimo kreditą tai pačiai sumai ir terminui, galima paprastai palyginti, kur skolintis labiausiai apsimoka.

Kitas paprastas būdas savarankiškai palyginti finansų įstaigų pasiūlymus – lyginti mėnesio įmoką ir vienkartinius mokesčius. Jei įmoka visuose pasiūlymuose vienoda, reikėtų atkreipti dėmesį, kur sumokėtumėte daugiau vienkartinių mokesčių. Reikia atsižvelgti ir į tai, kokias sąlygas paskolos davėjas kelia nusprendus vartojimo kreditą grąžinti anksčiau sutarto laiko ar pakeisti sutarties sąlygas sutarties galiojimo laikotarpiu.

SVARBU

 •  BVKKMN apskaičiuojama pagal įstatyme nurodytą formulę (daugiau informacijos apie tai rasite čia).
 • Palūkanos negali viršyti 75 proc. bendros vartojimo kredito sumos.
 • Kitos išlaidos negali viršyti 0,04 proc. visos bendros vartojimo kredito sumos per dieną.

Ši praktika skirtingose šalyse varijuoja ir priklauso nuo įstatyminės bazės.

Remiantis Lietuvos banko atsakingojo skolinimo reikalavimais, bendra mėnesio įmokų, mokamų įvairioms finansų įstaigoms, suma neturėtų viršyti 40 proc. visų per mėnesį gaunamų grynųjų pajamų. Apskaičiuoti, kokio dydžio kredito įmoką galėtumėte mokėti, galite pasinaudodami vartojimo kredito sumos skaičiuokle.


 • Automobilis - 2015 02 24

  Vartojimo kreditas ar lizingas – kaip teisingai pasirinkti?

  Vartojimo kreditas ar lizingas – kaip teisingai pasirinkti?

  Kartais norint išpildyti savo svajones – įsigyti automobilį, naują mobilųjį telefoną, kompiuterį ar išvykti į egzotišką kelionę – turimų santaupų nepakanka. Tokiu atveju gali padėti vartojimo kreditas arba lizingas – tik svarbu pasirinkti tinkamą finansinę priemonę ir atsakingai įvertinti savo galimybes skolintis. Šį kartą trumpai apžvelgsime pagrindinius skirtumus šių dviejų skolinimosi būdų skirtumus.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2016 05 11

  Vartojimo kreditas: į ką atkreipti dėmesį jį renkantis?

  Vartojimo kreditas: į ką atkreipti dėmesį jį renkantis?

  Kainos ir kokybės santykis svarbus ne tik perkant naują daiktą ar paslaugas. Į tai atsižvelgti derėtų ir skolinantis pinigus – imant trumpalaikes paskolas asmeninėms, namų ūkio reikmėms, automobiliui įsigyti, kelionei ar kitiems norams įgyvendinti.  

  Daugiau

 • Taupymas ir investavimas - 2020 07 17

  Mėnesio gale nebelieka pinigų atidėti taupymui? Sužinokite, ką darote ne taip

  Mėnesio gale nebelieka pinigų atidėti taupymui? Sužinokite, ką darote ne taip

  „Turėti pinigų – turėti laisvę rinktis. Tai suteikia saugumo, tvirtumo, ramybės ir harmonijos gyvenimui, dovanoja daug energijos ir pašalina krūvas nereikalingo nerimo. Kai nereikia galvoti apie pinigus, turime daugiau erdvės kūrybai ir svajonių pildymui“, – apie tai, kodėl reikėtų turėti santaupų, sako Norvegijoje gyvenanti Simona, kuriai kažkada taupymas tapo didžiuliu atradimu, o šiandien yra neatsiejama biudžeto valdymo dalis.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.