Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2019 10 17
Instagram | biudžetas | maistas

Šeimos biudžeto planavimas. Ar įmanoma maistui išleisti du kartus mažiau?

Šeimos biudžeto planavimas. Ar įmanoma maistui išleisti du kartus mažiau?

Jei į maisto prekių parduotuvę ateiname alkani, neretai perkame produktus neapgalvoję. Tuomet atrodo, kad norime visko, todėl išleidžiame kur kas daugiau pinigų ir nusiperkame ne pačių būtiniausių produktų. Kodėl verta iš anksto planuoti, ką valgysime, SEB banko instagramo paskyroje @seb.lietuvoje pasakoja maisto tinklaraščio „Ant medinės lentelės“ kūrėja Kristina Pišniukaitė.

Nereikia suplanuoti visos dienos meniu

Maisto tinklaraštininkė pasakoja, kad vieną dieną jai tiesiog nusibodo galvoti, ką šiandien pasigaminti, ir ilgai blaškytis parduotuvėje – taip ji nusprendė pradėti planuoti. „Tą pradėjau daryti prieš maždaug penkerius metus. Nuo to laiko nebuvo savaitės, kad neplanuočiau, ką valgysiu ateinančias dienas“, – patirtimi dalijasi K. Pišniukaitė.

Kaip sako pašnekovė, nereikėtų išsigąsti, kad visą laiką praleisite virtuvėje gamindami ar sekmadienį ilgai ir nuobodžiai galvosite apie konkrečius patiekalus, kuriuos gaminsite kasdien.

„Nereikia suplanuoti septynių pusryčių, septynių pietų ir septynių vakarienių. Aš pati neplanuoju konkrečių pusryčių, bet visada apgalvoju, kokie jie galėtų būti ir ar turėčiau jiems produktų. Tarkime, vieną savaitę nusiperku avižų, kitą savaitę – produktų sumuštiniams. Bet visada sugalvoju keturias ar penkias vakarienes ir gaminu dvigubą kiekį, kad kitą dieną tą maistą būtų galima neštis ir pietų dėžutėje“, – sako moteris.

Ji priduria, kad labai pravartu pasigaminti ir savaitės paruoštukus – sveikus batonėlius, kad naudingas ir geras užkandis visada būtų rankinėje ir praalkus nereikėtų eiti į parduotuvę.

Norėdami žiūrėti IGTV video įrašą su Kristina – spauskite čia

Savaitei gali užtekti ir 6 eurų

Kristina Pišniukaitė pastebėjo, kad maistas sudaro itin didelę biudžeto dalį tada, kai pradėjo jį planuoti. Pasak jos, taip ji išleidžia dvigubai, o kartais net trigubai mažiau pinigų. Norintiems pradėti planuoti pirmiausia reikėtų susidaryti sąrašą.

„Aš esu viena iš tų žmonių parduotuvėje, vaikštančių su sąrašu rankoje. Kai jį sudarai, apgalvoji viską: kokio maisto reikia, skanumynų ir buitinių prekių, tad parduotuvėje nesiblaškai“, – šypsosi ji.

Kaip sako tinklaraštininkė, laikantis sąrašo yra mažesnė tikimybė, kad žmogus žvalgysis į akcijas, kurių metu žmonės dažnai prisiperka kur kas daugiau prekių, negu jiems iš tiesų reikia. „Dažnai pamatome akcijas ir sakome: „Šito reikia daugiau paimti, šito taip pat“. Turėdami sąrašą suprasime, kad mums iš tiesų to nereikia“, – priduria ji.

Paklausta, kiek pinigų maistui išleidžia per savaitę, pašnekovė atskleidžia, kad suma priklauso nuo savaitės ir sezono.

„Esu maisto tinklaraštininkė, todėl man nuolat reikia kažkokių žolelių ar panašių produktų, taigi mano maisto krepšelis gali būti šiek tiek brangesnis negu įprastai. Tačiau net maitindamasi sveikai ir subalansuotai, pirkdama ir brangesnius produktus, aš dviem žmonėms savaitei neišleidžiu daugiau kaip 40 eurų. Čia kalbame apie visus pusryčius, pietus ir vakarienes“, – apie planavimo naudą pasakoja K. Pišniukaitė.

Ji priduria, kad yra buvę ir kurioziškų savaičių, kai nuėjusi į parduotuvę ji savaitei dviem žmonėms maisto nusipirko vos už 6 eurus. „Žinoma, tada tėvai buvo įdėję daug daržovių, vaisių ir panašiai. Tačiau visada svarbu peržvelgti savo šaldytuvą, spinteles ir neužlaikyti produktų. Taip pat reikėtų nepirkti tokių pat naujų, kad vėliau netektų išmesti“, – patarimais dalijasi moteris.

Į restoraną – be sąžinės graužaties

Maisto tinklaraštininkė atskleidžia, kad mylimiausia idėja pietų dėžutei yra vadinamieji Budos indeliai (angl. Buddha Bowls) – jos teigimu, tai yra labai universali idėja, kuri dar ir nebaisi piniginei. „Dubenėlį galima sukurti iš to, ką turi spintelėje, ką mėgsti, pavyzdžiui, iš sezoninių daržovių, gautų iš tėvų, ar ką nusiperki savaitei parduotuvėje“, – sako ji pridurdama, kad Budos dubenėliai susideda iš įvairių kruopų – ryžių, bolivinių balandų ar kitų. Be kruopų reikėtų pridėti ir baltymų: vištienos, jautienos, krevečių, lašišos, pupelių ar tofu. Paskui tereikia priderinti patinkančių daržovių, jei norisi – ir padažą.

Kalbėdama apie tokios pietų dėžutės kainą, tinklaraštininkė atskleidžia, kad ji skiriasi, nes priklauso nuo ingredientų: „Galima sudaryti visiškai pigią dėžutę, kurią sudarytų ryžiai ir pigesnė mėsa, pavyzdžiui, vištiena. Tačiau yra ir brangesnių variantų: bolivinė balanda, krevetės, brangesnės daržovės. Taip keičiant produktus galima pasidaryti įvairių dėžutės variantų, kurie jums nepabos.“

Ji sako, kad dėžutės kaina kinta nuo 1 iki 3 eurų, kai restorane galime sumokėti nuo 5 iki 7 eurų. „O jeigu valgyti einame su pora, viskas dvigubinasi. Paskaičiavę, kiek išleistume restorane per savaitę ar mėnesį, pamatytumėme, kad susidaro tikrai nemaža suma“, – teigia tinklaraštininkė.

Moteris ragina nebijoti maisto gaminti namie: tai tikrai nereiškia, kad užsidarote namie ar biure ir visada valgote vienas. „Tai kaip tik reiškia, kad be jokios sąžinės graužaties galite sau leisti nueiti į restoraną su draugais ar bendradarbiais. Tačiau tą galima daryti protingai apgalvojant“, – šypsodamasi sako Kristina Pišniukaitė.

 

Trūksta žinių, kaip planuoti ir skirstyti savo biudžetą?

Sek mus instagrame ir sužinok, kaip savo finansus planuoja kiti ir kaip apskritai užsidirbti daugiau pinigų.

Trūksta žinių, kaip planuoti ir skirstyti savo biudžetą?

Sek mus instagrame ir sužinok, kaip savo finansus planuoja kiti ir kaip apskritai užsidirbti daugiau pinigų.


 • Draudimas - 2019 09 03

  Trys priežastys, kodėl jauni žmonės turėtų pagalvoti apie gyvybės draudimą

  Trys priežastys, kodėl jauni žmonės turėtų pagalvoti apie gyvybės draudimą

  Paplitusi klaidinga nuomonė, kad gyvybės draudimas reikalingas tik tiems žmonėms, kurie augina vaikus. Dalijamės trimis priežastimis, kodėl net ir vaikų neturintiems jauniems žmonėms verta pagalvoti apie gyvybės draudimą.

  Daugiau

 • Verslui - 2019 09 10

  Startuolio „Wolt“ įkūrėjas: „Nepersistenkite norėdami būti originalūs“

  Startuolio „Wolt“ įkūrėjas: „Nepersistenkite norėdami būti originalūs“

  „Naujos idėjos paprastai atrodo itin patrauklios tiems, kas jas sukūrė. Deja, dažnai pakanka vieno žvilgsnio iš šalies, kad įsitikintum, jog iš pažiūros geras sumanymas, kuriam tobulinti sugaišta daug laiko ir pastangų, paprasčiausiai bus neveiksmingas. Sėkmingam verslui sukurti toli gražu ne visuomet būtinos ypatingos idėjos“, – sako vienas iš sparčiai augančių Suomijos maisto pristatymo startuolio „Wolt“ steigėjų Elias Aalto

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2019 07 17

  Gyvenimas internete: arba saugu, arba patogu?

  Gyvenimas internete: arba saugu, arba patogu?

  Jei norite pamatyti, kaip atrodo kibernetinių sukčių auka, žvilgtelėkite į veidrodį. Nuo piktavalių elektroninėje erdvėje nukenčia įvairūs žmonės – ir studentai, ir bedarbiai, verslininkai ir pensininkai, aukštųjų mokyklų dėstytojai. Apgavysčių metodai tampa vis įmantresni, sukčiai tobulėja, tad verta prisiminti bendrąsias saugios elgsenos internete taisykles ir apgalvoti, kokių papildomų priemonių reikėtų imtis, kad kaip įmanoma geriau apsisaugotume nuo šių rizikų.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.