Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2021 07 15

Tvari kelionė – nuo išjungto prietaiso namuose iki kavos puodelio kavinėje

Tvari kelionė – nuo išjungto prietaiso namuose iki kavos puodelio kavinėje © Holly Mandarich, Unsplash

Vasara didžiajai daugumai žmonių – atostogų ir kelionių metas, o jas kiekvienas renkasi pagal savo pomėgius ir finansines galimybes. Prie šių pasirinkimo kriterijų ekspertai pataria pridėti ir dar vieną – tvarumo – ir keliones planuoti bei keliauti tvariau: stengiantis daryti kuo mažesnę žalą tiek gamtai, tiek vietos kultūrai ir papročiams.

Tvarių kelionių poreikis pasauliniu mastu yra didelis – 2018 m. puslapio „Booking.com“ atlikto tyrimo duomenimis, net 87 proc. keliaujančiųjų įvardijo norintys keliauti tvariai. Pasak iniciatyvos „tvariau.lt“ autoriaus Gedimino Kondrackio, tendencija keliauti tvariai visame pasaulyje stiprėja. „Tą matome, pavyzdžiui, iš „Google Trends“ statistikos – kokių raktinių žodžių ir kaip dažnai žmonės ieško „Google“ paieškoje“, – pastebi jis.

Visgi tvarumas keliaujant kol kas tikrai nėra pagrindinis kriterijus – kur kas svarbesniais kelionės aspektais  išlieka kelionės kaina ir viešbučių žvaigždutės. „Todėl mūsų komandos tikslas – spartinti šį pokytį tarp Lietuvos keliautojų. Kitaip tariant, siekiame, kad, planuodami atostogas, galvotume ir apie tvarumą“, – sako pašnekovas.

Patarimai tvaresniam keliavimui

Didelę dalį turizmo sukeliamos taršos sudaro skrydžiai lėktuvais, kurių metu į atmosferą išskiriamas anglies dvideginis. Visgi atsisakyti tokio keliavimo būdo „tvariau.lt“ įkūrėjas nerekomenduoja. „Turizmas kuria darbo vietas, praplečia akiračius ir paprasčiausiai džiugina keliautojus. Tad vietoj to, kad kelionėms lėktuvu į tolimesnes šalis iš principo sakytume „ne“, geriau keliauti tvariau, o tam yra daugybė paprastų būdų“, – tikina G. Kondrackis.

Pavyzdžiui, į keliones rekomenduojama imti mažiau bagažo bei rinktis ilgesnes atostogas su mažiau skrydžių ir persėdimų. Tvaraus keliavimo ekspertas pataria rinktis tiesioginius skrydžius ir keliauti tik ekonomine klase, o išvykstant iš namų išjungti prietaisus iš elektros tinklo.

Jau nuvykus į kelionės tašką, prie tvarumo prisidėtų tokie sprendimai, kaip keliavimas viešuoju transportu, užuot nuomavusis automobilį ar keliavus taksi, daugkartinių vandens butelių naudojimas ar net kavos puodelio gėrimas kavinėje, užuot pirkus ją išsinešimui.

Norintiems daugiau patarimų tvariam keliavimui, G. Kondrackis pataria perskaityti tvaraus keliautojo atminintinę ir apsilankyti puslapyje tvariau.lt.

Tvarus keliavimas – ir išmintingesnis finansų valdymas

Pašnekovas pritaria, jog tvarios kelionės iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti sunkesnės – reikalauja didesnio pasiruošimo ir domėjimosi, kaip ir kur keliaujama. „Tačiau tokios kelionės turi nemažai pliusų, neskaitant jų draugiškumo aplinkai ir klimatui. Pavyzdžiui, keliaujant tvariau, atsisakysite visokių plastikinių menkniekių pirkimo ir daugiau laiko bei pinigų liks malonesnei veiklai: pasivažinėjimui dviračiu, pasiplaukiojimui su irklente ir panašiai“, – sako jis.

Pašnekovas pataria išbandyti net ir tokias netradicines atostogų veiklas, kaip vietinio paplūdimio išvalymas. „Galbūt iš pirmo žvilgsnio tokia idėja neskamba viliojančiai, tačiau jausmas tikrai nepakartojamas – juk smagu ne tik gauti, bet ir duoti“, – teigia jis.

G. Kondrackis neabejoja, jog tvariau keliaujančių laikui bėgant vis daugės. „Yra daug priežasčių, kodėl keliauti atsakingiau, kad ir dėl to, jog apsaugotume vietos papročius ir gamtą. Priešingu atveju, nebeliks priežasties keliauti, nes nebebus ko unikalaus pamatyti“, – argumentuoja jis.

Tvaraus keliavimo eksperto nuomone, tam tikri tvaraus keliavimo aspektai anksčiau ar vėliau taps privalomi, o šiandien svarbiausia, kad keliaujantys bent jau su jais susipažintų. „Žinoma, kad atostogų kultūra keistųsi dar reikia nemažai nuveikti kiekvienam iš mūsų. Su klimato kaitos problemų sprendimais taip jau yra – tiesiog reikia visų indėlio“, – tikina „tvariau.lt“ inicatyvos autorius.


 • Kasdieniai finansai - 2021 06 30

  Ainius Lašas apie kasdienes keliones dviračiu: „Man tai malonumas ir įprotis“

  Ainius Lašas apie kasdienes keliones dviračiu: „Man tai malonumas ir įprotis“

  Kauno technologijos universiteto (KTU) dekanas, politologas Ainius Lašas sunkiai suskaičiuoja, kiek metų yra ištikimas dviračiui – transporto priemonei, su juo keliaujančiai netgi iš miesto į miestą. Vilniuje gyvenantis, tačiau Kaune dirbantis A. Lašas prieš pandemiją kasryt į darbą vykdavo dviratį derindamas su kelione traukiniu ir sako, kad blogo oro minti dviratį nėra, net ir Lietuvoje.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2021 04 21

  Tvarumas – mada, kuri nepraeis: žinomi žmonės ragina kiekybę keisti į kokybę

  Tvarumas – mada, kuri nepraeis: žinomi žmonės ragina kiekybę keisti į kokybę

  Tvaraus gyvenimo būdo šalininkai dainų autorius ir atlikėjas Andrius Mamontovas, socialinių tinklų „Instagram“ ir „Youtube“ turinio kūrėja Simona Cymbaliukaitė, filmų kūrėja Lina Lyte Plioplytė ir tvarumo akademijos „Sustain Academy“ bendraįkūrėja Ieva Kazakevičiūtė vieningai sutaria, kad tvarumas – kur kas daugiau negu dabartinė mada. Tai – gyvenimo būdas, kur svarbus ne tik mažesnis vartojimas, bet ir minčių ar net kūrybos švara. 

  Daugiau

 • Automobilis - 2021 04 06

  Ar pirktumėte elektromobilį, jei jo kaina būtų tokia pat, kaip įprasto automobilio?

  Ar pirktumėte elektromobilį, jei jo kaina būtų tokia pat, kaip įprasto automobilio?

  Iš Lietuvoje registruotų pusantro milijono automobilių mūsų keliais tevažinėja apie 2,5 tūkstančio elektromobilių. Kada šie skaičiai apsikeis vietomis? Ekspertų teigimu – greičiau, nei galime įsivaizduoti, tačiau tam reikia patrauklesnės kainos bei laiko, o padėti galėtų ir valstybės skatinimas didesnėmis subsidijomis.

  Daugiau

 


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.