
Nors Kalėdas norime praturtinti ne daugybe dovanų, o nuoširdžiu dėmesiu, galiausiai mus vėl pasitinka akistata – ne visos dovanos nupirktos, ne visos idėjos sugalvotos, todėl dažnai ištinka panika ir čiumpama iš lentynų viskas, kas papuola. Tikimės, kad šie patarimai padės jums taikliau išrinkti dovanas ir, žinoma, sutaupyti laiko bei pinigų.
„Instagram“ paskyroje „seb.lietuvoje“ žmonės vardijo smagias dovanas ir tas, kurių siūlytų vengti. Tarp blogiausių variantų atsidūrė kvapni kalėdinė arbata su sintetiniais priedais, puodeliai, pirštinės, prijuostės, formelių rinkiniai, kompaktiniai diskai (juk atgyvena!), kosmetikos produktai, kurie dažnai išmetami, ir panašūs neypatingi dalykai. Nebent esate tikri, kad žmogus iš tiesų tam tikrų daiktų nori.
Tvaraus vartojimo entuziastė ir „Instagram“ paskyros „trashh_less“ kūrėja Ieva Kazakevičiūtė sako nemėgstanti neapgalvotų dovanų, kurios neatranda vietos jos gyvenime ir visiškai neatspindi jos asmenybės. Tai, anot jos, yra tiesiog nereikalingas pinigų, laiko ir žemės išteklių švaistymas. Ievai viena labiausiai patikusių kalėdinių dovanų buvo bilietai į meno parodą, į kurią pati labai norėjo nueiti, bet bilietų įsigyti nesuspėjo. Ieva siūlo kiekvienam išeiti iš savo komforto zonos ir pasistengti sužinoti, kokie dalykai nuoširdžiai pradžiugintų šeimos narį, kolegą ar seniai matytą draugą.
Teigiamus pokyčius skatinančios dovanos
Jei pritrūktų minčių, Ieva sufleruoja, kad dovanos, skatinančios pozityvius pokyčius ir tvarų vartojimą, gali būti nuostabi tradicinių nuobodžių dovanų alternatyva. Tai gali būti daugkartinio naudojimo kavos puodelis, nedidelis dailus termosas arbatai, drobiniai maišeliai biriems produktams pirkti, indelis maistui išsineštii ar kietasis šampūnas.
„Maistas, tarkime, kalėdinis pyragas ar namų gamybos džemas, taip pat gali būti graži, nuoširdi ir nebrangii dovana. Ji tiks ir tiems žmonėms, kuriems atrodo, kad jiems nieko nereikia. Pavyzdžiui, taip galvoja mano tėtis, bet žinau, kad jis beprotiškai mėgsta sūrį, taigi jam išrinkau keleto ypatingų sūrių rinkinį. Dovana po eglute jam keliaus tiesiai iš šaldytuvo“, – juokiasi Ieva.
Ji taip pat teigia pastebėjusi gerą pokytį, kad žmonės vis dažniau ieško vietinių gamintojų dovanų, domisi dovanos etiškumu, iš kokių medžagų vienas ar kitas produktas yra pagamintas. Be to, jai patinka, kad daugėja žmonių, ieškančių ne fizinių daiktų, o tam tikros patirties. Tai dažniausiai yra bilietai į kiną, koncertą, meno parodą ar kartais netgi kelionė.
Vietoj daikto – pramoga drauge
Vizualinės komunikacijos profesionalė Aistė Jakimavičiūtė Bikauskė yra būtent iš tų žmonių, kuriems svarbiau gera patirtis, o ne daiktai. Pastaruosius kelerius metus ji su draugais nebesikeičia dovanomis, o renkasi ką nors nuveikti kartu.
„Mes supratome, kad brangiausias dalykas, kurį gali padovanoti artimajam, yra laikas, kurio absoliučiai visiems trūksta. Tad už tuos pinigus, kuriuos išleistume dovanoms, mes pasirenkame nuveikti ką smagaus: esame važiavę į kalnus, SPA, daręsi vakarienę, dalyvavę degustacijose ir t. t. Taip ir pailsime, ir pabūname kartu, be to, lieka gerų prisiminimų, kurie daug vertesni nei kvepalai ar kojinės“, – šypsodamasi sako Aistė.
Nesugalvojantiems, ką padovanoti artimam žmogui ar kolegai, Aistė pataria taip pat pagalvoti apie naudingą patirtį. „Tarkime, jei žmogus mėgsta eiti į žygius ar bėgioti, kodėl nepakvietus jo iššūkiui – bėgti maratoną. Gal netgi drauge?“ – siūlo idėją mergina.
Vaikams nereikia galybės žaislų
Nors Kalėdos, rodos, nebeįsivaizduojamos be žaislų vaikams, Aistė kviečia prisiminti, kad kai šie jų gauna daug, pasimeta ir nebežino, kuo džiaugtis.
„Internete buvo rodomas filmukas, kuriame vaikai rašė du laiškus – vieną Kalėdų Seneliui, kitą tėvams. Kalėdų Senelio prašė dovanų, o tėvų – neapčiuopiamų dalykų, dažniausiai reiškiančių dėmesį. Ir kai reikėdavo pasirinkti, kurį laišką siųsti, vaikai dažniau rinkdavosi laišką tėvams. Iš tiesų vaikams žaisti paprastą stalo žaidimą su tėvais yra kur kas smagiau negu gauti naujausios kartos išmanų žaislą“, – mano pašnekovė.
Ji siūlo vaikus nusivesti pačiuožinėti ant ledo, į teatrą ar kažką kito nuveikti drauge su jais.
Įpakavimas ir palinkėjimas – dalis malonumo
Įpakavimas ir palinkėjimas yra dalis dovanos, todėl į tai irgi nereikėtų numoti ranka. Štai ekologija besidominčiai Ievai patinka, jei dovanos yra supakuotos inovatyviai, pavyzdžiui, iš medžiagų, kurios kitu atveju būtų tiesiog išmestos – perskaitytų laikraščių ar nereikalingų medžiagų skiautelių. Aistė prisipažįsta labai mėgstanti rašyti ir gauti ranka rašytus atvirukus.
„Tai kaip meditacija. Be to, „Messenger‘io“ žinutė niekada neatstos ranka parašyto laiško. Visada stengiuosi rašyti kuo asmeniškiau, o ne visiems vienodai, prisiminti kokį bendrą mielą dalyką“, – sako Aistė.
Daug išlaidų – daug streso?
SEB banko atliktas tyrimas parodė, kad trečdalis apklaustų asmenų Lietuvoje šiemet netaupė ir neketina to daryti kitąmet, todėl jiems bet koks pajamų ir išlaidų pokytis sukelia stresą. Tad jei nesinori dar vieno streso keliems žiemos mėnesiams, prieš ieškant dovanų verta nusimatyti tam skirtą biudžetą ir paskaičiuoti, kiek kokiai dovanai galite išleisti. Prisiminkite, kad tokie dalykai kaip gražios pakuotės ar mieli, bet nebūtinai reikalingi suvenyrai padidina galutinį biudžetą.
I. Kazakevičiūtė sako, kad, nors biudžeto ir neapskaičiuoja, dovanoms tikrai neišleidžia visų santaupų.
„Jeigu žinau, kad kažkoks daiktas ar renginys tikrai pradžiugins man artimą žmogų, nepagailiu išleisti šiek tiek daugiau. Jeigu žinau, kad kažką gali pradžiuginti ir smulkmena, nesidroviu padovanoti kažką visiškai minimalistiško. Manau, kad kartais dovanoms nebūtina išleisti pinigų visai. Pavyzdžiui, vienai savo draugei šiais metais planuoju padovanoti savo suknelę, kuri man jau yra kiek pabodusi, bet žinau, kad draugei ji yra beprotiškai graži. Manau, taip pat galima elgis ir su knygomis, kurias esi perskaitęs ir kurios yra tavo draugų norimų perskaityti knygų sąraše, ir su kitais daiktais“, – mano mergina.