Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2020 09 16

Sklandi studentiško gyvenimo pradžia: kuo pasirūpinti?

Sklandi studentiško gyvenimo pradžia: kuo pasirūpinti?

Studijos – didelis žingsnis savarankiško gyvenimo link, o jame neabejotinai svarbią dalį užima finansinė nepriklausomybė ir savo pinigų tvarkymas. Kokie žingsniai padėtų suformuoti ar pagerinti finansinio raštingumo įgūdžius taip, kad studentiškas gyvenimas eitųsi sklandžiai ir dėl pinigų nekiltų rūpesčių?

Fiksuokite pajamas ir išlaidas

Finansinis pajamų ir išlaidų „dienoraštis“ – pirmas žingsnis į didesnį sąmoningumą, kur ir kaip leidžiate savo pinigus. Fiksuodami, kur, kada ir kiek sumokate, aiškiai pamatysite, kur išleidžiate daugiausiai ir kur galite sutaupyti. Pavyzdžiui, dažnai užsukant į kosmetikos parduotuvę ar kas rytą kavinėje pasimėgaujant puodeliu kavos per mėnesį gali susidaryti nemenka išlaidų suma – šiuos pinigus tikrai būtų galima išleisti efektyviau.

Žinant savo išlaidas ir pajamas, galima pradėti ir planuoti biudžetą – pavyzdžiui, nusistatyti, kokias sumas per savaitę ar mėnesį išleidžiate maistui, pramogoms, mokesčiams ir kitoms reikmėms. Kuo geriau planuosite, tuo geriau valdysite savo finansus ir nesijaudinsite, kad mėnesio pabaigoje jų gali pritrūkti.

Gaminkite maistą namuose

Kasdienė kava kavinėse ir pietūs mieste – viena dažniausių biudžeto „skylių“, kurias būtų galima sumažinti. Net ir tuo atveju, jei dienos pietų pasiūlymai atrodo itin patrauklūs ir už nedidelę kainą, savaitės ar mėnesio suma perkant kasdien susidaro įspūdinga.

Patarimas paprastas: rytinę kavą virkite patys, o jei norite ją išsinešti, naudokite daugkartinį termosinį puodelį – toks sprendimas bus ne tik ekonomiškesnis, bet ir ekologiškesnis. Taip pat ir su maistu – gaminkite jį patys ir pasiimkite su savimi keliaudami į studijas ar darbą. Maisto gaminimas namuose – kone trys zuikiai vienu šūviu: ir sutaupysite, ir gyvensite ekologiškiau, ir, tikėtina, maitinsitės sveikiau, nei tai darytumėte kavinėse.

Pirmenybę teikite svarbiausiems mokėjimams

Galbūt ne taip malonu pinigus leisti mokesčiams, tačiau būtinos įmokos, tokios, kaip būsto nuoma, komunalinės paslaugos, sąskaitos už internetą ar telefoną, turėtų būti sumokamos pirmiausia. Tai mokesčiai, užtikrinantys jūsų kasdienę gerovę, be to, vėluodami juos sumokėti, vėliau turėsite mokėti delspinigius – o tokių išlaidų tikrai verta išvengti. Todėl pirmiausia susimokėkite privalomas įmokas, o jau tada planuokite, kaip išleisite likusias pajamas.

Pasinaudokite studentiškomis nuolaidomis

Lietuvos studento pažymėjimas (LSP) ir tarptautinis studento pažymėjimas (ISIC) – dar vienas žingsnis į pilnesnę kišenę. Pasinaudokite ne tik nuolaidomis viešajam transportui ar teatrui, bet ir pasidomėkite kitomis su LSP ir ISIC kortele gaunamomis nuolaidomis, kurių yra pačių įvairiausių.

Studentams ir jaunimui palankių pasiūlymų turi ir bankai – pavyzdžiui, specialus mėnesinis planas už kasdienes paslaugas aukštojoje mokykloje studijuojančiam jaunimui.

Pradėkite taupyti

Ekspertų teigimu, geriausias laikas pradėti taupyti yra čia ir dabar. Reiškia, nepriklausomai nuo savo pajamų dydžio, galite pradėti taupyti nors ir po nedidelę sumą. Taupymas toli gražu neprivalo varžyti, veikiau priešingai – suteikti galimybę įsigyti tai, ko iš tiesų norite. Kas mėnesį atidėdami taupymui 10 eurų, vargu, ar labai save apribosite, tačiau per metus tokiu būdu sutaupysite 120 eurų, už kuriuos galėsite įsigyti išsvajotą pirkinį ar paslaugą.

Svarbiausia – atrasti tinkamiausią taupymo būdą, pavyzdžiui, apvalinant išleidžiamas sumas ir skirtumą atidedant taupymui, arba nustačius automatinius pervedimus. Pastarajam būdui išbandykite periodinius pervedimus interneto banke ar mobiliojoje programėlėje. Pasirinkus šią paslaugą, nustatyto dydžio pervedimai bus atliekami automatiškai į jūsų taupomąją sąskaitą. Tai leis taupyti ir paprastai, ir patogiai.

Išsiugdyti įprotį taupyti gali padėti ir skaitmeninė taupyklė, automatiškai apvalinanti mokėjimo kortele išleistą sumą ir skirtumą atidedanti iš jūsų asmeninės sąskaitos į taupomąją sąskaitą. Pavyzdžiui, jei su savo mokėjimo kortele sumokėjote 6,40 eurų, į taupomąją sąskaitą bus pervesta 0,60 eurų  (7,00 EUR – 6,40 EUR = 0,60 EUR). Skaičiuojama, kad, mokėdami kortele keliskart per dieną, tokiu būdu per mėnesį galite sutaupyti apie 20–30 eurų.

Skolinkitės sąmoningai

Pinigų skolinimasis turėtų būti atsakingas ir apgalvotas. Jei tikrai prireikia paskolos, išsiaiškinkite jos skolinimosi sąlygas – palūkanų normas, grąžinimo terminus, o jei imate vartojimo paskolą, itin aktuali yra bendroji vartojimo kredito kainos metinė norma (BVKKMN). Prieš pasirašydami paskolos sutartį, būtinai atidžiai ją perskaitykite, o jei kyla klausimų, pasikonsultuokite su banko specialistu – tai galite patogiai padaryti ir nuotoliniu būdu.


 • Kasdieniai finansai - 2020 09 09

  Kaip rasti drąsos keisti profesiją? 3 įkvepiančios istorijos

  Kaip rasti drąsos keisti profesiją? 3 įkvepiančios istorijos

  Kada reikia nuspręsti, kuo būsi užaugęs? O jei noras ima ir pasikeičia? Kada keisti profesiją yra ne per vėlu ir kaip atrasti drąsos tą daryti? 3 istorijų herojų pavyzdžiai rodo, kad profesiją keisti niekada nevėlu, „rimtos“ profesijos neegzistuoja, o svarbiausia – daryti tai, kas patinka ir kur veda širdis.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2020 06 05

  Kotrynos ir Domo istorija. Taupymo taisyklę 50-30-20 perkėlė į „Excel“ lentelę

  Kotrynos ir Domo istorija. Taupymo taisyklę 50-30-20 perkėlė į „Excel“ lentelę

  Ypatinga pasaulinė situacija dėl COVID–19 viruso daugeliui žmonių sukėlė didelį nesaugumo jausmą. Pirmiausia, be abejo, dėl savo ir artimųjų sveikatos, tačiau ne mažiau – ir dėl finansinės padėties. Tokiomis aplinkybėmis, kai galbūt sustoja ar sumažėja pajamų srautas, aktualu prisiminti pagrindinę biudžeto sudarymo taisyklę: savo pajamas skirstyti ir planuoti santykiu 50-30-20.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2020 08 07

  Kaip už banko paslaugas sumokėti mažiau

  Kaip už banko paslaugas sumokėti mažiau

  Nors iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad mokesčiai už banko paslaugas yra neišvengiami, klientams siūlomi paslaugų planai leidžia valdyti kasmėnesines kasdienių banko paslaugų išlaidas ir sutaupyti iki keleto eurų per mėnesį. Viskas, ko reikia – pasinaudoti skaičiuokle ir įsivertinti savo poreikius.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.