SEB bankas ir Vilniaus šilumos tinklai sudarė pirmuosius apyvartinių taršos leidimų sandorius
SEB bankas Lietuvoje sudarė sandorį su akcine bendrove Vilniaus šilumos tinklai, kuri per banką įsigijo apyvartinių taršos leidimų. Prekyba šiais taršos leidimais – pagrindinė Europos Sąjungos (ES) klimato kaitos politikos priemonė šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) išmetimui mažinti. Nuo šiol SEB bankas galės prekiauti apyvartiniais taršos leidimais ir su kitomis didelėmis šalies įmonėmis.
„Akivaizdu, kad savo finansiniu stabilumu, kreditingumu ir ilgalaikės veiklos perspektyvomis besirūpinančios įmonės turi valdyti riziką ir investuoti į technologijas, mažinančias į atmosferą išmetamą ŠESD kiekį. Nors kiekvienais metais ES numato tam tikrą taršos leidimų skaičių ir dalį jų įmonės gauna nemokamai, leidimų kiekis yra kasmet mažinamas, todėl ilguoju laikotarpiu jų kaina turėtų didėti. Taigi įmonės, siekdamos būti konkurencingos, yra skatinamos ieškoti būdų, kaip mažinti taršą, kad taršos leidimų poreikis būtų mažesnis“, – teigia SEB banko valdybos narys, Verslo bankininkystės tarnybos direktorius Vilius Juzikis.
Pasak V. Juzikio, praktika parodė, kad SEB bankas gali padėti įmonėms ne tik įsigyti ar parduoti taršos leidimus, bet ir valdyti šių leidimų kainos svyravimo riziką naudodamas išvestines finansines priemones.
„Planuojant ir ruošiantis ateinančiam šildymo sezonui, kasmet vertiname ir taršos leidimų poreikį bei iš anksto užsitikriname, kad įmonė turėtų reikiamą jų kiekį. Leidimų kaina nuolat kinta, tad svarbu greitai reaguoti, kad šilumos gamybos sąnaudos būtų valdomos efektyviai ir galėtume sutaupyti. Be to, ilgalaikėje įmonės strategijoje esame nusimatę visiškai atsisakyti iškastinio kuro šildymui Vilniuje iki 2030 metų, tad jau dabar planuodami savo veiklą siekiame sumažinti taršos leidimų poreikį. Tai darome didinant šilumos gamybai reikalingo kuro struktūroje naudojamą biokuro dalį ir diegiant kitus tvarius sprendimus, kurie iš esmės padeda mažinti veikloje atsirandančias emisijas“, – teigia Vilniaus šilumos tinklų Finansų komandos vadovė Greta Juodžiukynienė.
Šilumos gamyba ir tiekimas yra įtraukti į sektorių, kurių veikla lemia didelę dalį šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų, sąrašą. Šiame sąraše taip pat galima rasti elektros gamybos įmones, energijai imlias pramonės šakas, komercinės aviacijos sritį ir kt. Dėl griežtėjančių reikalavimų į Europos Sąjungos apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemą per kelerius metus bus įtraukti laivybos, kelių transporto, nekilnojamojo turto sektoriai. Šiuo metu į sistemą yra įtraukta daugiau negu 10 tūkst. įmonių visoje Europos Sąjungoje, taip pat Islandijoje, Lichtenšteine ir Norvegijoje.
Pasauliniu mastu daugiausia (net ketvirtadalį) šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmeta elektros ir šilumos gamybos sektorius (25 proc.), antroje vietoje – žemės ūkio veikla, žuvininkystė ir miškininkystė (24 proc.), trečiojoje – pramonė (21 proc.), ketvirtojoje – transportas (14 proc.), penktojoje – kuro gavyba, perdirbimas ir transportavimas (10 proc.), šeštojoje – statyba (6 proc.).