SEB banke – išankstiniai sandoriai dėl apyvartinių taršos leidimų įmonėms
SEB bankas įmonėms sudaro galimybę per banką įsigyti apyvartinių taršos leidimų (ATL), kurių kaina yra užfiksuota dabar, o klientas ateityje mokės iš anksto sutartą kainą. ATL įsigijimo išankstinius sandorius sudarančios bendrovės siekia užtikrinti įmonės finansinį stabilumą ir valdyti su tuo susijusią riziką. Dabar SEB bankas gali padėti įmonėms ne tik įsigyti ar parduoti apyvartinius taršos leidimus, bet ir apsidrausti nuo jų kainos svyravimo rizikos efektyviai naudojant išvestines finansines priemones visose trijose Baltijos šalyse.
„Apyvartinių taršos leidimų sistema yra svarbus instrumentas pereinamuoju laikotarpiu, kai Europos Sąjungos (ES) ekonomika aktyviai įgyvendina žaliuosius pokyčius. Šiais metais pastebimai nuslopęs ES pramonės aktyvumas ir sumažėjusios dujų kainos lėmė palankesnes sąlygas fiksuoti ATL kainas ateityje. SEB banko verslo analitikų duomenimis, šiemet ES taršos leidimų kainos yra žemiausios nuo 2022 metų. Kita vertus, šios rinkos dinamika yra išskirtinė, tad tikėtis tolesnio ilgalaikio kainų mažėjimo nereikėtų”, – teigia Tadas Jonušauskas, SEB banko Verslo bankininkystės tarnybos vadovas.
Kiekvienais metais ES numato tam tikrą taršos leidimų skaičių ir dalį jų įmonės gauna nemokamai, bet leidimų kiekis yra kasmet mažinamas. Leidimai yra svarbūs įmonėms, kurios turi daug energijos suvartojančių ir didelius šiltnamio efektą sukeliančių (ŠESD) kiekius išmetančių įrenginių. Šiuo metu SEB bankas yra vienintelis vietos bankas Baltijos šalyse, kuris gali prekiauti apyvartiniais taršos leidimais Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje.
Europos Komisijos duomenimis, ATL sistema apima beveik pusę (apie 45 proc.) visų ES emisijų ir daugiau negu 10 tūkstančių šiltnamio efektą sukeliančių dujų įrenginių. Apie pusę viso ATL poreikio sunaudoja energetikos sektorius, kitą pusę – metalų, cemento, naftos pramonės sektorius, taip pat aviacija ir laivyba (su ribojimais). Nors dalį reikiamų leidimų įmonės gauna nemokamai, didžioji taršos leidimų dalis turi būti perkama aukcionuose.
Aukcionuose prekiaujamas leidimų skaičius yra ribotas ir mažinamas kiekvienais metais. Pagal dabartines prognozes naujai išleidžiamų taršos leidimų ATL sistemoje turėtų nebelikti apie 2040 metais. Galimybės nemokamai gauti ATL išseks jau 2030 metais. Taigi, dėl palaipsniui mažėjančio ATL kiekio įmonės turi investuoti į technologijas, mažinančias į atmosferą išmetamą ŠESD kiekį. Atitinkamų sprendimų laiku nepriėmusios įmonės ateityje turės visiškai pakeisti savo veiklą.